Brez posebnega komentarja so hkrati naštevali še kak ducat preteklih "nesreč" v iranskih vojaških ali jedrskih objektih in v Izraelu pa tudi širše utrdili prepričanje, da je močna eksplozija, ki so jo zaznali tudi v iranskem glavnem mestu, posledica sabotaže z izraelskimi prstnimi odtisi.

Oblasti v Teheranu so to možnost hitro izključile, smrt najmanj 17 pripadnikov revolucionarne garde skupaj z generalom Hasanom Mokadamom, ki je veljal za arhitekta iranske raketne obrambe, pa so tamkajšnje oblasti pripisale neprevidnemu ravnanju pri premeščanju streliva v oporišču z raketami dolgega dosega vrste šabab. Tudi predsednik Mahmud Ahmadinedžad, ki je takoj pripravljen sejati obtožbe na račun Izraela, je, podobno kot ob lanski eksploziji v skladišču streliva revolucionarne garde v Koramabadu na zahodu Iraka, zahteval samo večjo previdnost in ostrejše varnostne standarde. Zahodni obveščevalci imajo po pisanju revije Time drugačno mnenje. Strinjajo se z domnevo mnogih Izraelcev, da je šlo za tajno operacijo njihovega Mosada in da jih ima ta v rokavu še nekaj.

Skrivanje ranljivosti?

Seveda se postavlja vprašanje, zakaj je Teheran takoj izključil možnost sabotaže. Očitno ob nervozi zaradi objave zadnjega poročila mednarodne agencije za jedrsko energijo, ki je bilo povod za grožnje z novimi sankcijami proti Iranu in celo za grožnje z letalskim napadom na jedrske zmogljivosti, s katerim je zapretil Izrael, oblasti ne želijo kazati morebitne ranljivosti pri obrambi države. Uradno verzijo incidenta po mnenju strokovnjakov demantirajo že izjave nekaterih prič eksplozije. Ta naj bi bila enkratna in izrazito močna, kar se v primeru neprevidnega premeščanja streliva naj ne bi zgodilo, saj bi prej povzročilo veriženje eksplozij. Dvom vnaša tudi poldrugi ducat umrlih v njej, skupaj s tako visoko rangiranim časnikom, kot je bil Mokadam, ki so ga iranski časopisi opisali kot pionirja iranskega raketnega programa in poveljnika, ki je zagotovil iransko oborožitveno samozadostnost mednarodnim sankcijam navkljub. Da je šlo za izredno pomembnega vojaškega poveljnika, se je pokazalo tudi na ponedeljkovem pogrebu žrtev eksplozije, ki so se ga udeležili najvišji iranski predstavniki z vrhovnim verskim voditeljem ajatolo Alijem Hamenejem na čelu. Kot ključna oseba pri razvoju balističnih raket, ki lahko nosijo jedrske bojne glave, pa je bil visoko na izraelskem seznamu njemu nevarnih ljudi. Zato je užival posebno zaščito iranskega režima, njegova smrt v izraelski sabotažni akciji, pri kateri omenjajo pomoč skupine nasprotnikov sedanjih teheranskih oblastnikov na tujem, poimenovane Ljudski mudžahedini (Mudžahedin kalk), pa bi predstavljala še poseben udarec režimu.

Izrael modro molči

Uradni Izrael modro molči, nobena skrivnost pa ni, da ima Mosad svoje lovke in operacije razpredene po vsem svetu in nedvomno v Iranu, kjer mu izraelsko časopisje posredno pripisuje tako imenovane skrivnostne nesreče. Med njimi so našteli eksplozijo v raketnem oporišču pri Teheranu leta 2007 in podoben incident v tovarni raket šabab oktobra lani pa tudi dve lanski in letošnjo julijsko likvidacijo pomembnih iranskih jedrskih znanstvenikov.