Tip 1 v porastu pri otrocih

Boris Kramberger iz Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije pravi, da samo za zdravstvene storitve pri zdravljenju te bolezni porabimo 35 milijonov evrov, medtem ko dosega strošek zdravil za zniževanje krvnega sladkorja 25,6 milijona evrov. Kar tretjino denarja (34,2 milijona evrov), ki smo ga lansko leto v Sloveniji porabili za medicinsko-tehnične pripomočke, so porabili pri zdravljenju sladkorne bolezni. Zdravstvena blagajna je za nadomestila za odsotnost z dela zaradi sladkorne bolezni namenila 4,4 milijona evrov, še milijon več pa so odšteli delodajalci.

Zaletelova opozarja, da število bolnikov narašča. Za 15 odstotkov na leto zadnjih deset let narašča število obolelih predšolskih otrok s sladkorno boleznijo tipa 1, ki je še vedno neozdravljiva bolezen, ki je ne znajo niti preprečiti. Se pa po besedah prof. dr. Tadeja Battelina, izboljšujejo metode podkožnega dovajanja inzulina in merjenja sladkorja, predvsem z uporabo sodobnih inzulinskih črpalk, kakovostnih merilnikov sladkorja v krvi in v zadnjih letih tudi senzorjev za neprekinjeno merjenje glukoze v podkožju. Lansko leto je pri nas zbolelo 60 otrok, letos so jih do konca oktobra našteli 48. Predvsem mlajši otroci so pri vodenju sladkorne bolezni povsem odvisni od pomoči domačih, v vrtcih in šolah pa vzgojiteljic in učiteljic. Zato je pomembno, da vsi dobro poznajo ukrepe za vodenje sladkorne bolezni. Od včeraj jim je na voljo nov priročnik, s pomočjo katerega bo osebje v vrtcih in šolah lahko poskrbelo, da bodo otroci in mladostniki s sladkorno boleznijo bolj sprejeti in bolj varni. Kar 95 odstotkov bolnikov ima sladkorno bolezen tipa 2, ki je posledica nezdravega prehranjevanja in premalo gibanja in jo zato imenujejo tudi bolezen modernega načina življenja. Ker gre za bolezen, ki ne boli, mnogi dolgo sploh ne vedo zanjo. Pomembno pa je, da jo čim prej odkrijejo in začnejo zdraviti, saj so posledice neobvladanega diabetesa zelo hude: možganska, srčna in periferno žilna bolezen, kronična ledvična odpoved, slepota, okvara živcev... Zato bodo pri nas začeli vabiti ljudi v preventivne programe, v okviru katerih bodo odkrivali tudi povišan krvni sladkor. V 105 referenčnih ambulantah bodo diplomirane medicinske sestre, ki ravnokar končujejo dodatno izobraževanje, poskrbele za izobraževanje ljudi, da bi preprečili nastanek bolezni oziroma s spremembo življenjskega sloga znižali povišan krvni sladkor. Tudi zdravnica družinske medicine Mateja Bulc poudarja pomen zdravstvene vzgoje, saj se zdravljenje sladkorne bolezni začne z zdravstveno vzgojo in šele kasneje, če res ne gre drugače, tudi z zdravljenjem z zdravili. "Izkušnje kažejo," je povedala Zaletelova, "da so ljudje zaradi dodatne pozornosti diplomiranih medicinskih sester v referenčnih ambulantah zadovoljni." Vse bolnike z na novo odkrito sladkorno boleznijo tipa 2, ki bodo stabilno dosegali cilje zdravljenja glede krvnega sladkorja, krvnega tlaka in krvnih maščob, bo redno spremljala diplomirana medicinska sestra v dogovoru z zdravnikom. Po besedah Milenke Poljanec Bohnec so diplomirane medicinske sestre edukatorke del diabetološkega tima že vrsto let, dodatno pa so se za to delo usposobile z univerzitetnim študijem. Ob morebitnem poslabšanju, v vsakem primeru pa vsaj enkrat na leto, bo bolnika pregledal zdravnik.

S trošarinami nad nezdravo hrano in pijačo

Za kronične bolnike pri nas uvajamo tako imenovani obnovljivi recept. Za večino bolezni bo obnovljivi recept začel veljati 1. januarja prihodnje leto, sladkornim bolnikom je na voljo že od 1. julija letos. Diabetolog ali zdravnik družinske medicine tako bolniku, ki dosega cilje zdravljenja, predpiše obnovljivi recept z veljavnostjo do enega leta, vendar mora po zdravila vedno v isto lekarno. "Tako smo v tim, ki bdi nad sladkornim bolnikom, vključili tudi lekarniškega farmacevta," je zadovoljna Zaletelova.

Sladke pijače pa so neposreden vzrok za razvoj debelosti in sladkorne bolezni tipa 2. Polovica vse tekočine, ki jo popijejo dekleta, in kar 70 odstotkov tiste, ki jo popijejo fantje, ima dodan sladkor. Zato, da bi naraščanje bolnikov z diabetesom tipa 2 čim bolj upočasnili, pri nas po priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije pripravljajo vrsto ukrepov, med njimi tudi trošarine na sladke pijače in sladice, s katerimi bi zmanjšali porabo zdravju škodljivih izdelkov.