Postaja, ki pravzaprav komaj zasluži to ime, tako še naprej propada. V objektu ni niti klopi niti voznega reda, zaradi udrte strehe pa vztrajno odpada tudi strop. Dostop do železniške postaje je z malo večjim avtomobilom praktično nemogoč, medtem ko je bila do nedavna zanemarjena in z neuglednimi grafiti počečkana tudi zunanjost objekta.

Zaradi mačehovskega odnosa Slovenskih železnic do svoje lastnine v Solkanu je pred dnevi tamkajšnja mladež stvari vzela v svoje roke, zavihala rokave in izvedla čistilno akcijo. S podporo solkanske krajevne skupnosti in tamkajšnjega turističnega društva so mladi očistili zanemarjeno okolico postaje, objekt pa prepleskali od zunaj in od znotraj. Na notranje stene so narisali tudi zanimiv zemljevid Solkana in okolice.

"Vsa čast mladim. Če primerjamo postajo prej in zdaj, je ta kot dan in noč. Akcija je vsaj malo ublažila turistično črno luknjo v kraju. Poleg tega pa so se poprej krajani - še posebno ob večernih urah - bolj kot ne izogibali objektu, saj je bil zaradi zanemarjenosti pravšnje pribežališče za raznovrstne nepridiprave," je zadovoljno povedal predsednik krajevne skupnosti Solkan Jožko Leban, a v isti sapi poudaril, da propadajoča železniška postaja še vedno ni v ponos solkanski krajevni skupnosti, ne mestu Nova Gorica, še najmanj pa so lahko nanjo ponosni njeni lastniki.

Leban je tudi pojasnil, da so že pred leti Slovenskim železnicam poslali dopis, v katerem so jih zaprosili, naj objekt sanirajo ali pa naj ga oddajo v brezplačen najem solkanski mladini, ki si želi v njem urediti mladinski center. "V zameno bi mladinci objekt adaptirali in ga ohranjali pri življenju. A pri Slovenskih železnicah nam na dopis sploh niso odgovorili," je dodal predsednik krajevne skupnosti Solkan.

Na Slovenske železnice smo tudi sami naslovili nekaj vprašanj, povezanih s solkansko železniško postajo, a prav tako naleteli na gluha ušesa.