"Ne vem več, kako naj temu rečem. Očitno se je ta človek odločil, da nas ne bo ubil le živčno, ampak nas bo tudi zastrupil. Te dni so odkrili silos s silažno koruzo, ki jo potiskajo sem in tja. Tega ni več mogoče prenašati. Ko se pripeljemo z avtom pred hišo, zbežimo vanjo, saj ne moremo dihati. Na pomoč smo že večkrat poklicali zdravstveno, okoljsko inšpekcijo, policijo..., a se prav nič ne premakne. Vselej le poslušamo, češ da ni zakonodaje, ki bi urejala področje smradu. Bojim se, da se inšpekcijske službe ne bodo zganile, dokler ne bo eden od krajanov vzel konca," je pesimističen Franci Lavrinc, najbližji sosed Petačeve bioplinarne. Silos, že od lani napolnjen s koruzno silažo, s katere se širi smrad, je le pet metrov od parcele Lavrinčevih in zgolj deset metrov od njihove dnevne sobe. V kakšni nevarnosti živijo, pove že podatek, da so na ograji okoli bioplinarne izobešene opozorilne table, da je na razdalji desetih metrov nevarnost eksplozije.

Bioplinarno Petač so uradno odprli junija lani, a še vedno ne obratuje, saj je gradbena inšpekcija ugotovila, da jo je investitor zgradil drugače, kot mu dovoljuje gradbeno dovoljenje. Namesto kmetije, hleva in majhne bioplinarne za predelavo živalskih odpadkov iz tega hleva je namreč zrasla zgolj velikanska bioplinarna, ki naj bi elektriko proizvajala predvsem iz koruzne silaže. Zato je gradbeni inšpektor že januarja letos izrekel ukrep odstranitve objektov bioplinarne, rok za rušenje bo potekel v kratkem, Petač pa se je prek odvetnika Francija Matoza na ta sklep pritožil.

Kdaj natančno je dan za rušenje, nam na inšpektoratu za okolje in prostor niso hoteli razkriti. Nasploh so z informacijami zelo skopi, na različna vprašanja novinarjev pošiljajo vedno iste (le prekopirane) odgovore, neučinkovita je očitno tudi gradbena inšpekcija. Že skoraj mesec dni namreč vedo, da ob bioplinarni Petač znova gradijo, a inšpektor še vedno ugotavlja dejansko stanje. Od tega tedna pa bi se morala v to zadevo nujno vključiti tudi zdravstvena inšpekcija, saj se Pirničani bojijo, da so v smradu, ki se širi zaradi razpadajoče koruzne silaže, nevarni plini.

Zakaj tak smrad, smo poskušali izvedeti pri Petačevih. Pojasnili so nam, da odgovarjajo le na pisna vprašanja, poslana po elektronski pošti. Poslali smo jih, a odgovora do oddaje članka nismo dobili. So pa obupani Pirničani, ki zaradi bližine bioplinarne ne morejo normalno živeti niti pri zaprtih oknih, v sredo poklicali policijo. Na Policijski upravi Ljubljana so nam potrdili, da so si njihovi možje v sredo zvečer ogledali kraj dogodka in ugotovili, "da neprijeten vonj izhaja iz poslovnega objekta v okolici Medvod". O smradu so obvestili inšpekcijske službe, z ugotovitvami pa bodo seznanili tudi pristojno tožilstvo.