Ne da bi poimensko omenil Merklovo, je Kohl v pogovoru za časnik Internationale Politik, ki je bil objavljen v sredo, vladi očital, da ji manjka političnega kompasa. "Velikanske spremembe v svetu ne morejo biti izgovor za to, da ne, veš kam sodiš, in da ne veš, kam greš," je Kohl med vrsticami okrcal sedanjo politiko nemške vlade. Rekel pa je tudi, da si niti v sanjah ne bi mislil, da bi kateri od ameriških predsednikov priletel v Evropo in letel čez Nemčijo, ne da bi se ustavil, kot je to storil Obama, ko je obiskal Poljsko.

Med drugim je kritiziral dejstvo, da se je Nemčija marca vzdržala glasovanja o resoluciji o Libiji, s katero je mednarodna koalicija dobila mandat za letalske napade v Libiji, in poslabšanje nemško-ameriških odnosov. Kot napako je ocenil tudi ukinitev vojaške obveznosti.

Glede krize v območju evra pa je Kohl, ki je vodil Nemčijo med letoma 1982 in 1998, menil, da je ta rešljiva, in ob tem povedal, da je sam nasprotoval vstopu Grčije v območje evra. "Če bi bil kancler, Nemčija ne bi privolila v to, da Grčija postane članica brez strukturnih reform," je dejal. Da ne gre za muho enodnevnico v Kohlovem ocenjevanju sedanje vlade svoje nekdanje "učenke", priča tudi podatek, da je Kohl že pred dobrim tednom na nekem zasebnem sprejemu veliko bolj izrecno kritiziral vlado oziroma kanclerko Merklovo. Tedaj se predsednica nemške vlade ni odzvala.