Večina naših sogovornikov iz vrst socialnih demokratov neuradno tolikšnega navdušenja nad stanjem v SD in nad delom njihovega predsednika ne kaže, a poudarjajo, da je nezadovoljstvo v njihovi stranki stalnica in da se zaradi afere Thaler ni (bistveno) povečalo. Prvo razburjenje v SD je premier s svojimi kadrovskimi potezami povzročil že takoj na začetku mandata, ko si je za posebnega odposlanca izbral nekdanjega zunanjega ministra Dimitrija Rupla. Nadaljevalo se je s Pahorjevo izbiro Zorana Thalerja in Tanje Fajon za prvi dve mesti na listi za evropski parlament ter s premierjevim vztrajanjem pri podpori takratni šefinji kabineta Simoni Dimic... V SD je mogoče nenehno slišati očitke, da Pahor zapostavlja kadre iz njihovih vrst, njegove slabe kadrovske poteze - čeprav gre za nestrankarske ljudi - pa vendarle mečejo senco (tudi) na stranko. Zato po razkritju podkupovanja v evropskem parlamentu v SD vztrajno ponavljajo, da Thaler ni njihov član in da tudi ni bil izbira stranke. In upajo, da sta bila tako zgodba z Dimičevo kot primer Thaler dobra šola za Pahorjeve nadaljnje kadrovske poteze. Prav tako so mnogi nezadovoljni s Pahorjevim komuniciranjem z njimi oziroma poudarjajo, da premier in predsednik SD sprejema odločitve brez posvetovanja s stranko, kritični so do njegovih javnih nastopov...

Vendar pa tudi Pahorjevi najbolj ostri kritiki iz vrst socialnih demokratov priznavajo, da kandidata za predsednika stranke, s katerim bi lahko pričakovali vzpon SD, nimajo. Ob tem se tudi zavedajo, da bi še glasnejše izražanje nezadovoljstva v stranki le krepilo položaj SDS in Janeza Janše. Več naših sogovornikov iz vrst SD je prepričanih, da najnovejše informacije o Pahorjevi dotolčenosti prihajajo iz krogov, ki razmišljajo o predvolilnem oblikovanju nekakšne županske liste, pri čemer naj bi intenzivno sodeloval nekdanji Pahorjev svetovalec, sicer še vedno član socialnih demokratov Sebastjan Jeretič. Jeretič je včeraj zagotovil, da se z morebitno zamenjavo Pahorja na čelu SD ne ukvarja. Nasprotno - meni, da bi moral ta tako mandat premierja kot predsednika stranke izpeljati do konca, saj so vse alternative, ki se zdaj pojavljajo, še slabše.

Nam je pa Jeretič včeraj potrdil, da pogovori o nekakšni listi oziroma stranki, katere jedro bi bili župani in mali podjetniki, "potekajo na vse strani". Ljudje namreč po njegovih besedah vidijo, da je sedanja vlada nesposobna, in si želijo nekaj novega. O konkretnih nosilnih imenih omenjene alternative ni želel govoriti - več naj bi bilo po Jeretičevih zagotovilih jasno jeseni.

V nekaterih političnih krogih pa na morebitni skupni županski listi vidijo župane nekaterih mestnih občin, na primer župana Kopra Borisa Popoviča, pa župana Celja Bojana Šrota, župana Maribora Franca Kanglerja... Medtem ko prvega včeraj nismo uspeli doklicati, sta nam tako Bojan Šrot kot Franc Kangler zatrdila, da se z njima o tem ni nihče pogovarjal. Pa tudi, da ne razmišljata o odhodu iz SLS.