"Po povratku v enoto, opravljal sem delo izvidnika, sva s soborcem februarja naletela na Nemce. Tovariš je padel, sam pa sem bil ranjen. Odpeljali so me v bolnico Franjo, nato pa zaradi bližajoče sovražnikove ofenzive na Jelovico. Pozneje so mi amputirali nogo... Naj bodo naša dejanja spomin in opomin za prihodnost," je ob sklepu spominske prireditve partizanske smučine na prošnjo Martina iz njegovih spominov prebiral predsednik organizacijskega odbora polkovnik Miha Butara.

Hladno in vetrovno vreme ni bilo ovira za rekordno udeležbo 452 bivših partizanov in drugih veteranskih združenj ter pripadnikov Slovenske vojske, ki so s smučanjem na Črnem vrhu in druženjem v hotelu Cerkno počastili spomin na prve partizanske smučarske tekme v okupirani Evropi 20. in 21. januarja 1945. Med udeleženci so bili tokrat tudi pripadniki združenja vojaških gornikov iz sosednje Italije.

Zbrane je nagovoril načelnik generalštaba Slovenske vojske general major Alojz Šteiner in poudaril, da pred 66 leti ni šlo zgolj za vojaško športno tekmovanje na okupiranem slovenskem ozemlju v času, ko so potekali še zadnji meseci druge svetovne vojne, ampak se je po skoraj štirih letih vojne, pomanjkanja in gorja pojavila iskriva ideja, ki je naznanila drugačne čase in svobodo. Prireditev je vlivala poguma in zanosa za tekmovalce in skoraj 1500 gledalcev.

"Velik zanos, vztrajnost in volja so še danes prisotni, ko ohranjamo tradicijo partizanskih smučin," je med drugim dejal Šteiner in opozoril, da zaradi čvrstih in jasnih korenin, ki segajo do Maistrovih borcev, partizanske vojske in teritorialne obrambe, niso ravnodušni takrat, ko Slovensko vojsko označujejo celo za okupatorsko, zato ker izvršuje naloge in svoje poslanstvo, ko izvaja politiko slovenske države. "Negiranje Slovenske vojske pomeni zaničevanje njenih korenin in vojaške preteklosti," je dejal Šteiner.

Vsi prisotni so si bili edini, da je pomembno, da gojimo in ohranjamo tradicijo partizanskih smučin in tudi drugih dogodkov iz NOB ter da vse te vrednote prenašamo na mlajše generacije, ki prihajajo. In prav mladi iz osnovne šole Cerkno so udeležencem pripravili prisrčen nastop, ki so ga končali, kot se na Primorskem spodobi - s primorsko himno Vstajenje Primorske.