Denimo v občini Ptuj že drugo leto zapored ne organizirajo ognjemeta. Lani so 2500 evrov namenili Rdečemu križu, enako vsoto Karitasu in 1000 evrov izžrebancu, ki je sodeloval v nagradni igri. Tudi letos je podobno: po 2000 evrov bodo namenili Rdečemu križu in Karitasu, trikrat po 500 evrov pa bodo podarili izžrebancem, ki sodelujejo v nagradni igri, je povedala Janja Zorko s ptujskega županovega urada.

Ljudje ognjemeta ne pogrešajo!

Tudi v občini Novo mesto že več let ne organizirajo ognjemeta. V Zavodu za turizem Novo mesto, kjer so odgovorni za silvestrske prireditve, pravijo, da med drugim tudi zato, ker so morali pred leti vsa razpoložljiva sredstva usmeriti v popolnoma novo božično-novoletno osvetlitev mesta. "Ker od občine za ta namen dobimo premalo sredstev ali pa jih sploh ne, kar se je zgodilo lani zaradi krpanja občinske blagajne, smo prisiljeni tudi sami zbirati denar za osvetlitev. Logično in razumljivo je, da nam ga za morebitni ognjemet vedno zmanjka," pravijo v Zavodu za turizem Novo mesto. A hkrati še dodajajo, da tudi, če bi imeli več denarja, bi bil v tej gospodarski in socialni situaciji, ko mnogi občani preživljajo težke čase, silvestrski ognjemet "nesprejemljivo nastopaštvo", saj ognjemet po svoje implicira blišč.

Že tretje leto zapored so se mu odpovedali tudi v občini Krško. Pravijo, da zaradi varčevanja, pa tudi zaradi varnosti. "Del prihranka je bil namenjen brezplačnemu mestnemu prometu, ki tudi letos vozi iz Vidma v staro mestno jedro Krškega, mimo Mercatorjevega nakupovalnega centra, prek Leskovca in nazaj. Del denarja pa je šel tudi za dodatno ponudbo za silvestrovo in za prednovoletno zabavo na Trgu Matije Gubca 30. decembra," je sporočil Marko Grošelj iz županovega kabineta občine Krško.

Tudi v občini Sevnica že drugo leto ne bodo imeli ognjemeta, pa tudi viška denarja, ki bi ga podarili dobrodelnim organizacijam, ni. Ognjemetu se odpovedujejo, a denar prerazporedijo za druge projekte. "Pritožb pa ni, torej ga nihče od občanov v bistvu ne pogreša," še dodaja Petra Biderman iz sevniškega zavoda za turizem. Podobno je v Slovenj Gradcu. Že dve leti denarja za ognjemet pač ne predvidevajo, raje ta sredstva, približno 3000 evrov, tekom leta prerazporedijo znotraj občinskega proračuna. Letos so ga denimo porabili za pomoč družinam, ki so utrpele škodo ob nedavnih naravnih nesrečah, pa za blaženje stiske ob povečani brezposelnosti v občini, je opisala Marija Lah iz občine Slovenj Gradec.

Zanimivo, da so se v občini Zagorje ob Savi lani zaradi recesije odpovedali ognjemetu in 5000 evrov dali Karitasu in Rdečemu križu, letos pa ne. Za ognjemet bodo namenili celo največ denarja med vsemi izbranimi občinami, 6000 evrov. "Čeprav bomo izvedli ognjemet, bomo del sredstev, ki bi jih sicer morala plačati občina, plačali pa jih bodo donatorji, tudi letos namenili obema humanitarnima organizacijama," je pojasnil Branko Omahne, direktor zagorske občinske uprave.

Ognjemet ostaja, ni pa voščilnic

V Kočevju se niso popolnoma odpovedali ognjemetu, bodo pa namesto pompoznega 14-minutnega ognjemeta letos pripravili "recesijskega" 3-minutnega. Mislili pa so tudi na dobrodelnost. "Svetniki liste Moja Kočevska in člani odborov delovnih teles so se odpovedali decembrski sejnini in ta znesek - skoraj 1500 evrov - namenili Rdečemu križu. Župan Vladimir Prebilič pa je na božični dan pripravil dobrodelni županov ples, na katerem so povabljeni gostje licitirali dela kočevskih umetnikov. Zbrana sredstva, skoraj 3500 evrov, bo župan namenil za znižanje položnic za plačilo dijaškega doma kočevskim dijakom, ki se šolajo zunaj domačega kraja," so opisali v Kočevju.

Tudi v Novi Gorici se niso odpovedali ognjemetu, so se pa na občini odpovedali novoletnim voščilnicam, 2000 evrov so raje podarili Rdečemu križu za nakup defibrilatorja. Voščilnic niso pošiljali niti lani, 1500 evrov pa so nakazali na naslov novogoriškega centra za odvisnike.