Tako kaže analiza, ki jo je na podlagi prijavljenega premoženja in dolgov politikov pripravila nevladna organizacija Center for responsive politics (CRP), ki se ukvarja z vlogo denarja v ameriški politiki. "Predstavniki ljudstva v kongresu sodijo med najpremožnejše Američane in se ponašajo s finančnim stanjem, ki je nedosegljivo za večino ljudi v njihovih volilnih okrožjih," je ocenila izvršna direktorica CRP Sheila Krumholz in dodala, da v nasprotju s prebivalci finančna kriza politikov očitno ni prizadela.

Od plus 303,5 do minus 11,5 milijona dolarjev

Od 535 članov ameriškega kongresa jih ima 262 pod palcem vsaj milijon dolarjev premoženja, kažejo podatki. Najpremožnejši med njimi je republikanski član predstavniškega doma iz Kalifornije Darrell Issa, ki je obogatel z avtomobilskimi alarmi. Njegovo premoženje ocenjujejo na 303,5 milijona dolarjev. Med senatorji je najpremožnejši demokrat John Kerry, ki ima 238,8 milijona dolarjev. Med vladnimi uslužbenci pa je na vrhu zunanja ministrica Hillary Clinton z 31 milijoni dolarjev premoženja.

Povprečen član ameriškega parlamenta sicer ni milijonar. Visokim zneskom nekaterih (63 jih ima pod palcem vsaj deset milijonov dolarjev) predstavljajo protiutež kongresniki, ki so ne le precej manj premožni, ampak uradno celo v rdečih številkah. CDP je namreč premoženje ocenil tako na podlagi imetja kot dolgov. Uradno je v najslabšem položaju demokratski kongresnik iz Kalifornije Pete Stark, ki je v minusu za 11,5 milijona dolarjev. Povprečno premoženje članov predstavniškega kongresa je lani znašalo 911.510 dolarjev. Manj izčrpni in popolni so podatki za vlado, kjer je pri vrhu Clintonova z dobrimi 31 milijoni dolarjev premoženja, sledi pa ji zdaj že nekdanji šef predsednikovega kabineta Rahm Emanuel z enajstimi milijoni. Predsednik Barack Obama je na vladni lestvici peti s petimi milijoni dolarjev. Zadnja na okrnjeni lestvici je nekdanja zunanja ministrica Condoleezza Rice, ki je po ocenah v minusu za 375.000 dolarjev.

Podatki o finančnih naložbah kongresnikov kažejo, da se jim zdijo zanimiva številna podjetja, ki so bila v zadnjem letu v preiskavi (vključno z BP), ki so lobirala pri sprejemanju zdravstvene zakonodaje in finančne reforme ali pa jih je reševala država.

Med finančnimi naložbami kongresnikov je denimo najbolj priljubljen General Electric, sledi pa Bank of America, ki je dobila milijardno državno finančno injekcijo. Med zdravstvenimi podjetji imajo poslanci najraje delnice Pfizerja - vanje je vlagalo 49 članov kongresa. Sicer pa so pri CDR našteli 50 podjetij, katerih delnice ima v lasti 20 ali več članov kongresa.