Bojijo se za nadomestila

Na območju Pomurja je največja brezposelnost v Sloveniji. Ob koncu polletja je bilo v Pomurju 9837 brezposelnih oseb. Oktobra in novembra lani se je prijavilo 2593 delavcev iz nekdanjih podjetij Mure. Cvetka Sreš, direktorica območne enote zavoda za zaposlovanje v Murski Soboti, je potrdila, da bo jeseni za mnoge nekdanje Murine delavce konec nadomestil, ki večinoma znesejo le skromnih 270 evrov, kar je 60 odstotkov njihovih nizkih plač. 246 bivših Murinih delavcev se je doslej upokojilo, nekateri še čakajo to odrešujočo priložnost. Med brezposelnimi opažajo precej bolniških. Morda tudi, da bi dalj časa prejemali nadomestilo. Jasno pa je, da je obstoječe bolezni močno poslabšal občutek brezizhodnosti in katastrofalno psihično stanje, v katerem so.

Skoraj desetina brezposelnih je bolna

Ivan Tibaut, direktor Zavoda za zdravstveno varstvo OE Murska Sobota, je povedal, da so v prvi polovici tega leta obravnavali 1434 primerov oseb, začasno nezmožnih za delo, ki so prijavljeni na zavodu za zaposlovanje. Ob polletju je bilo utemeljeno podaljšanih odsotnosti 963 in zaključenih 471 primerov. Tibaut je pojasnil, da: "Stroške za brezposelno osebo prvih 30 delovnih dni krije zavod za zaposlovanje, nad temi dnevi pa ZZZS. Višina denarnega nadomestila za čas odsotnosti od dela (brezposelnega) je enaka denarnemu nadomestilu, kot bi ga prejemal z odločbo zavoda za zaposlovanje." Bolniške po Tibautovih opažanjih pri 60 odstotkih bolnih brezposelnih trajajo več kot pol leta. Po tem času jim pripada še neizkoriščeni del denarnih nadomestil za čas brezposelnosti.

Prekmurski otroci niso bolj neumni!

Kako bodo pomagali večjemu številu brezposelnih Pomurcev, ki bodo jeseni prišli po pomoč na center za socialno delo, a bodo tam naleteli na cenzuse, po katerih bo marsikdo ostal tudi brez teh skromnih 270 evrov, ki so jih imeli na zavodu? Po cenzusih namreč socialne pomoči ne morejo dobiti: dva zakonca s 390,18 evra skupnih prejemkov, dva odrasla z enim otrokom bi morali znati preživeti s 493,47, dva odrasla z dvema otrokoma s 527,90 evra in odrasel posameznik z 229,52 evra.

Predsednik PAZU Mitja Slavinec se spomni, da so bili doktorji znanosti, združeni v PAZU, zelo vznemirjeni, ko so rezultati prekmurskih otrok na nacionalnih preverjanjih znanja pokazali slabše povprečje od drugih. Trdi, da otroci v Prekmurju niso bolj neumni in tudi učitelji ne bolj nesposobni, ampak jlahko rezultate pripišemo tudi nezmožnosti obubožanih staršev, da bi otroku ponudili ustrezno socialno in intelektualno podporo. "V Ljubljani si težko zamišljajo, da otrok nima svoje pisalne mize ali računalnika, v Prekmurju je drugače. Jeseni bomo brezposelnim brez nadomestil pomagali z našimi doktorji znanosti, s psihiatri in psihologi iz PAZU, ki smo jih povabili k sodelovanju, da bodo zdravili in svetovali."