Poklical je policiste in jim povedal, da sumi, da je našel vrečko, v kateri je del človeškega telesa, kriminalisti pa so kmalu ugotovili, da gre za trupelce novorojenčka. Kot nam je včeraj pojasnil tiskovni predstavnik slovenjegraške policijske uprave Peter Pungartnik, policisti za zdaj še ne morejo govoriti o detomoru, saj morajo počakati na sodno obdukcijo: "Za zdaj še ne vemo natančno, ali se je rodil mrtev ali živ, niti koliko časa je tam ležal," nam je zaupal Pungartnik. Kazenski zakonik veleva, da materi, ki ubije svojega otroka med porodom ali takoj po njem, grozi zaporna kazen do treh let.

Poleg policistov in kriminalistov sta si odvrženo novorojenčkovo truplo in okolico ogledali dežurna državna tožilka in preiskovalna sodnica, na kraj pa so policisti poklicali tudi dežurnega zdravnika. Odredili so sodno obdukcijo, ki bo predvidoma danes pojasnila natančen vzrok smrti, policisti pa pozivajo vse, ki imajo kakršne koli koristne podatke v zvezi z odvrženim novorojenčkom, da jih pokličejo na telefonsko številko 113. Na voljo je tudi anonimna telefonska številka 080 1200.

Ljudje so osupli, saj na Koroškem v zadnjih 20 letih podobnega primera ni bilo. Nekateri ugibajo, kdaj naj bi bilo trupelce odloženo, saj po poteh, ki so razpredene v gozdu, hodijo vsak dan in menijo, da bi to opazili. Drugi se sprašujejo, v kakšnem psihičnem stanju je bila mati. Ena od Slovenjgradčank, ki pogosto hodi po tem gozdu in ne želi biti imenovana, je izrazila upanje, da ljudje ne bodo že vnaprej obsojali neznane ženske, dokler policija ne ugotovi, kaj se je zgodilo.

Če se bo izkazalo, da je bil novorojenček umorjen, bo to prvi primer detomora po septembru leta 2007, ko so delavci deponije v Lenartu med pregledom smeti iz Maribora na tekočem traku našli trupelce novorojenčka, za katerega se je izkazalo, da je po porodu umrl zaradi podhladitve. Ta primer ostaja nerazjasnjen, sicer pa policisti rešijo tako rekoč vse primere detomora, nam je včeraj pojasnil Drago Menegalija z generalne policijske uprave, ki tudi za tragedijo iz leta 2007 poziva ljudi, ki bi o tem karkoli vedeli, naj se obrnejo na policijo.

Od leta 1995 so se policisti srečali s 17 detomori, ki jih je zadnja leta bistveno manj kot desetletja nazaj, ko so našteli približno deset umorjenih novorojenčkov na leto. "Vzroki za ta dejanja so v večji meri predvsem duševna in socialna stiska, včasih tudi verski razlogi in različne motnje pri porodu," pojasnjuje Menegalija in dodaja, da matere, ki se odločijo za to krutost, svoje otroke le redko nasilno umorijo, temveč jih preprosto zavržejo: "Najpogosteje so matere otroke zapustile na določenih mestih, kot so smetišča ali drvarnice, ali jih zakopale - tudi v gnoj - ne beležimo pa primerov, da bi bili otroci nasilno umorjeni."