Leta 2014 bo minilo sto let atentata v Sarajevu, ki je bil povod za prvo svetovno vojno, in ta letnica bi lahko bila pomemben mejnik za države Zahodnega Balkana, so poudarili voditelji socialističnih in socialdemokratskih strank iz EU in držav Zahodnega Balkana, ki so se v torek in sredo udeležili konference v Sarajevu. Datum je ambiciozen, a uresničljiv, če bodo države izpolnile vse kriterije za članstvo, so prepričani.

"Verjamemo, da je širitev politična nuja in želimo narediti vse, da se uresniči," pa je za STA dejal Cordery. Priznava, da ni realno pričakovati, da bodo vse države v regiji z letom 2014 članice unije oziroma bodo nekatere verjetno to postale že prej, "a za napredovanje je v EU vedno pomembno določiti datume oziroma cilje, saj to pospeši proces".

Po drugi strani pa ocenjuje, da v tej fazi še ni treba sprejeti odločitve o tem, ali naj države regije v EU vstopijo hkrati ali naj vstopajo posamezno. "Če bi prišlo do širitve v bloku, bi bilo to dobro, vendar pa ne bi imelo smisla zadrževati posameznih držav, ki bodo pripravljene na vstop," pravi.

EU se po veliki širitvi leta 2004 še vedno sooča s širitveno utrujenostjo, ki je po mnenju generalnega sekretarja PES v veliki meri posledica dejstva, da ljudje niso vključeni v proces ter da je premalo govora o tem, kako naj poteka širitev.

"Če bomo ljudem pojasnili, da je širitev EU zanje in za gospodarstvo koristna, jih ne bo težko prepričati v podporo," je prepričan Cordery. Opozarja, da se ljudje bojijo predvsem socialnega dumpinga, zato je ključno, da se standard v državah, ki se pridružujejo uniji, dvigne že pred vstopom. Na ta način ne bo prišlo do nepoštene konkurence na trgih dela in ustvarjeno bo boljše okolje za sodelovanje, meni.

Na konferenci PES v Sarajevu so se zato zavzeli za sprejetje aktivnih ukrepov, da bi se regija lahko pripravila na prihodnje izzive in bi Zahodni Balkan postal "gospodarsko trden, zelen in socialno pravičen". Poudarjajo, da morajo biti v ospredju ljudje in njihove priložnosti, razvoj pa mora biti trajnosten.

Za nadaljnje približevanje Zahodnega Balkana uniji je pomembno tudi regionalno sodelovanje. Generalni sekretar PES je prepričan, da bo nova Evropska komisija, v kateri položaja komisarjev za zunanje odnose in za širitev zasedata predstavnika socialistov, Catherine Ashton in Štefan Füle, skušala regionalno sodelovanje na Balkanu še okrepiti.

O krepitvi regionalnega sodelovanja je bilo govora tudi na konferenci v Sarajevu in že pred tem na srečanju voditeljev Zahodnega Balkana na Brdu pri Kranju. Na slednjega ni bilo srbskega predsednika Borisa Tadića, ki se sicer po mnenju Corderyja zelo trudi, da bi Srbijo pripeljal na pot sodelovanja z regijo, ter tudi ne predsednika Evropskega sveta Hermana Van Rompuyja in predstavnikov španskega predsedstva unije.

Na vprašanje, kakšno znamenje je z neudeležbo EU dala regiji, je Cordery odgovoril, da nikoli ni dobro odpovedati udeležbe, saj je to lahko slab signal, "vendar pa je treba zdaj delo nadaljevati in sledile bodo še druge priložnosti".

Glede vloge Slovenije na Zahodnem Balkanu pa v stranki evropskih socialistov ocenjujejo, da so njene izkušnje in poznavanje regije prednost, ki je koristna tudi za članice, ki niso iz regije.