Na ministrstvu za zunanje zadeve zagotavljajo, da konferenca bo izpeljana, četudi katera od povabljenih držav ne bo pripravljena sodelovati. "Izjemno malo je možnosti, da bi bila konferenca odpovedana, tudi v primeru, če na njej ne bodo sodelovale vse države v regiji," nam je včeraj zatrdil Uroš Mahkovec, predstavnik za stike z javnostjo na MZZ.

Zadnji poskusi reševanja srečanja

Slovenski premier pa medtem konferenco skuša na vsak način rešiti. Predvčerajšnjim je tako odpotoval v Beograd, kjer se je znova lotil prepričevanja srbskega predsednika Borisa Tadića, naj vendarle potrdi svojo udeležbo na srečanju, včeraj pa je celo predčasno zapustil redno sejo vlade, ker je odpotoval v Bruselj na sestanek s predsednikom evropskega sveta Hermanom van Rompuyjem. Po uro in pol trajajočem srečanju izjav novinarjem nista dajala. Pahor je dejal le: "Jutri je nov dan." Rompuy pa je novinarje zgolj pozdravil.

"Povedati moram, da imamo opravka z volumnom problemov, ki jih doslej niso uspeli presekati drugi. S predsednico Kosorjevo morava kot organizatorja konference upoštevati predloge in pripombe vseh povabljenih voditeljev. Danes (včeraj, op. p.) si bom prizadeval rešiti nekatera vprašanja v Bruslju, če bo treba, pa tudi jutri (danes, op. p.) s še kakšnim obiskom katere od držav, ki so vabljene na konferenco," je pred včerajšnjim odhodom v Bruselj napovedal Pahor. To torej pomeni, da morda prav do zadnjega trenutka ne bo znano, ali se bosta konference udeležila tako srbski predsednik Tadić kot kosovski premier Hashim Thaçi ali pa bo konferenca potekala brez sodelovanja ene od obeh omenjenih držav.

Srbija ni sprejela modela Gymnich

Tadićev kabinet je medtem znova sporočil, da udeležbo Srbije na konferenci pogojuje izključno vprašanje, kako bodo na njej predstavljeni voditelji Kosova. Srbija se bo srečanja udeležila le, če bodo predstavniki kosovskih Albancev na Brdu pri Kranju nastopili pod pogoji iz resolucije varnostnega sveta Združenih narodov 1244. "Če bo konferenca potekala brez udeležbe Srbije, nas nima nihče pravice obtoževati. Mi smo naše načelno stališče jasno in glasno izrekli že na samem začetku, tako da so bila takoj znana pravila igre, pod katerimi Srbija lahko sodeluje. Zato je povsem nepotrebno, lahko rečem celo neprimerno, da nekateri mednarodni funkcionarji, pa naj gre za predstavnike evropskega parlamenta ali katere druge, poskušajo Srbiji narekovati, kaj mora v tem smislu storiti," je za Tanjug ostro dejal Tadić.

"Srbija niti ne sprejema niti ne priznava neodvisnosti Kosova in tega tudi ne bo storila. Zato ni potrebe, da se kdor koli trudi, nas nagovarja ali izsiljuje, da bi kaj takšnega storili, ker je to misija nemogoče," je poudaril Tadić. "Po drugi strani pa si Srbija želi reševati težave tehničnega delovanja na nek racionalen način, vendar se pri tem ne sme zgoditi, da bi rešitve nakazovale na implicitno priznavanje neodvisnosti Kosova in Metohije," je dodal srbski predsednik.

Tadićev kabinet je poleg tega demantiral trditev evropskega poslanca Jelka Kacina, da je bil s Tadićem med njegovim obiskom Ptuja sklenjen dogovor o udeležbi na konferenci ob pogoju, da se uporabi model Gymnich, po katerem bi bili vsi sodelujoči na konferenci predstavljeni zgolj na neformalen način. Uradni Beograd za zdaj ne popušča pod intenzivnimi pritiski Evropske unije, da se na konferenci pojavi po opisanem modelu, Tadić pa odgovarja tudi pozivom k priznavanju dejanskega stanja. Po njegovih besedah namreč na Kosovu obstajata dve realnosti - Albanci, ki ne želijo živeti v Srbiji, in Srbi, ki ne želijo živeti na neodvisnem Kosovu.