»Tudi zato je ena izmed prednostih nalog Sekcije menedžerk, ki ji predseduje Sonja Gole iz Adria Mobila, spodbujanje žensk, da čim uspešneje uveljavljajo svoje sposobnosti in v svojem okolju ustvarjajo najboljše možnosti za doseganje dobrih poslovnih rezultatov. V sekciji s ponosom beležimo rast deleža žensk v celotnem članstvu Združenja Manager, in sicer z 18,7 odstotka leta 2005 na 23,7 odstotkov leta 2009. Po zadnjih podatkih pa Združenje Manager združuje 1170 članov, od tega je 295 žensk – torej četrtino.« 

Blatnikova navaja, da je bilo po podatkih Statističnega urada RS leta 2008 med 41.423 osebami iz poklicne skupine direktorjev, menedžerjev družb oziroma menedžerjev manjših družb 30,6 odstotka žensk. »Da so trendi na področju ženskega vodenja sicer vzpodbudni, številke pa še niso povsem zadovoljive, kažejo tudi mednarodno primerljivi kazalniki.

Delovna aktivnost in moč odločanja merjena z deležem žensk na vodstvenih in vodilnih položajih za države članice EU-27 v Sloveniji je primerljiva z razvitimi državami EU.« »Položaj žensk v menedžmentu lahko ocenjujemo tudi z drugimi merili. Če se pri tem opremo na Poročilo o človekovem razvoju za leto 2009, je bila Slovenija po merilu razporejenosti moči po spolu (GEM) uvrščena na 34. mesto,« povzame sogovornica in izpostavi še eno zanimivost: »Leta 2008 je bilo v poklicni skupini direktorjev, menedžerjev družb oziroma manjših družb 67,9 odstotka žensk visoko izobraženih (višja, visoka, univerzitetna izobrazba, magisterij ali doktorat), medtem ko je med moškimi enako stopnjo izobrazbe doseglo le 53,9 odstotka.«