"Ena od stvari, ki se je moramo bati, je občutek samozadovoljstva. Virusi so zelo nepredvidljivi. Ne smemo dovoliti, da nas presenetijo. Zato bo WHO še naprej spremljal razvoj dogodkov. Virus bomo spremljali s sokoljim očesom... Nihče si ne želi, da bi virus H1N1 mutiral v nevarnejšo obliko. Držimo pesti," je dejala Chanova.

Čeprav je več držav na severni polobli že doseglo vrhunec drugega vala pandemije nove gripe, obstajajo države, kjer je širjenje virusa še vedno zelo intenzivno, je še spomnila Chanova in poudarila: "Prenagljeno in prezgodaj bi bilo reči, da smo po vsem svetu dosegli konec pandemije nove gripe."

Hkrati je priznala, da se je pandemija gripe izkazala za zelo zmerno, saj velika večina okuženih z virusom A H1N1 bolezen brez večjih težav premaga. To je verjetno "najboljša zdravstvena vest zadnjega desetletja", je dodala. Po poročanju AFP je nova gripa od marca letos, ko je prvič izbruhnila, terjala več kot 11.500 življenj.

Pandemija je sicer pokazala, da v zdravstvenem sistemu kljub velikemu napredku še vedno obstajajo pomanjkljivosti, je še opozorila generalna direktorica WHO. Ob tem je ocenila, da svet za soočenje s pandemijo bolj toksičnega in nevarnega virusa - kot je npr. virus ptičje gripe H5N1, ki naj bi bil smrten v kar 60 odstotkih - ni pripravljen.

Nova gripa je v minulem letu v Sloveniji terjala 13 življenj. Visoka pojavnost okužbe je zadnje tedne decembra začela upadati, zmanjšalo se je tudi število tistih, ki so zaradi gripe in njej podobnih obolenj morali v bolnišnico. Kljub pozivom stroke, naj se cepijo, se je doslej v Sloveniji cepilo nekaj več kot 101.000 ljudi. Slovenija je prvo smrtno žrtev zaradi nove gripe zabeležila šele 3. novembra, ko je v UKC Ljubljana umrla kronična bolnica srednjih let, zadnjo smrt, povezano z novo gripo, pa so zabeležili v mariborskem UKC 8. decembra. Od tedaj je začelo število okuženih med prebivalstvom postopoma upadati.

Tako so v tednu od 14. do 20. decembra v laboratoriju za viruse Inštituta za varovanje zdravja in laboratoriju za diagnostiko virusnih infekcij Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani potrdili okužbo z gripo A (H1N1) pri 98 bolnikih, medtem ko so jih še v tednu prej 178.

Cepljenje je mogoče tudi za tiste, ki so alergični na jajčne beljakovine. Država je namreč nabavila 10.000 odmerkov cepiva proizvajalca Baxter, ki ni narejeno na jajčni osnovi in je tako primerno tudi za alergike.

Prvi primer okužbe z novo gripo so v Sloveniji potrdili 19. junija, in sicer pri mladi ženski, ki se je vrnila iz tujine. Ko se je začelo število sumov na okužbo povečevati, zdravniki tudi niso več testirali vsakega, pri katerem je obstajal sum na okužbo, tako da je po ocenah epidemiologov za novo gripo v Sloveniji doslej zbolelo veliko več ljudi, kot je laboratorijsko potrjenih primerov.