Včeraj pa je s seznama že umaknil prvo ime - kandidata za zunanjega ministra Cirila Štoklja, sicer namestnika šefa kabineta predsednika evropskega parlamenta. A ta umik ni bil želja prvaka SD niti želja dovčerajšnjega ministrskega kandidata SD Štoklja, temveč se je moral Štokelj po pogovoru s predsednikom evropskega parlamenta Hans-Gertom Pötteringom odločiti, ali želi obdržati službo v Bruslju ali pa se bo odločil za kandidaturo za ministra na listi SD."Bil sem postavljen pred izbiro: ali bom nadaljeval projekte, ki jih moram izpeljati do konca tega mandata, ali pa se odločim za kandidaturo," nam je razloge, zakaj se po štirinajstih dnevih umika s Pahorjevega seznama ministrov, pojasnil Štokelj in dodal, da se je moral odločiti "z danes na jutri". Odločil se je, da bo ostal na sedanjem mestu, kjer ima službo zagotovljeno. Ni pa povsem izključil možnosti, da bi se v primeru Pahorjeve zmage na volitvah in ponudbe za vodenje zunanjega resorja odločil za ministrsko mesto.

Pri tem se poraja vprašanje, ali zahteva predsednika evropskega parlamenta odraža politično opredelitev Pötteringa, ki je član Evropske ljudske stranke in Evropskih demokratov (EPP-ED), katere članice so tudi desnosredinske stranke v Sloveniji (SDS, NSi in SLS). Pa tudi, ali ni morda pritisk za Štokljev umik prišel iz Slovenije. Kot nam je povedal Štokelj, sam s tem ni seznanjen in zato tega ne more niti zanikati niti potrditi. Prav tako ne ve, da bi v evropskem parlamentu obstajal kakršen koli pravilnik, kodeks ali kateri drug dokument, ki bi prepovedoval tovrstno sodelovanje s političnimi strankami v domovini. Se pa od uslužbencev seveda pričakuje, da korektno in profesionalno opravljajo svoje delo in to - tako Štokelj - tudi v primeru njegove kandidature ni bilo ogroženo.

Tudi Pahor ni želel komentirati, ali so v ozadju morda vendarle politični razlogi. "Ciril Štokelj mi je sporočil, da mu delovne obveznosti ne omogočajo nadaljnje kandidature. To sem z razumevanjem sprejel," nam je povedal prvak SD, ki drugega kandidata za zunanjega ministra za zdaj ne bo predlagal. Kot pojasnjuje, je bilo potrebnega zelo veliko dela in pogovorov, da so sestavili in predstavili ekipo. Če bo SD po volitvah dobila mandat za sestavo vlade, se bodo tudi o tem, kdo bo zunanji minister, pogovarjali takrat. "Kandidatov ne zavezuje nič, imajo vso pravico, da se suvereno odločajo. To sem dolžan spoštovati," je še dejal Pahor.

O podrobnostih pogovora med Štokljem in Pötteringom in za pojasnila, zakaj je bil Štokelj postavljen pred izbiro, smo včeraj povprašali tudi v Bruslju, vendar predsednik evropskega parlamenta za komentar ni bil dosegljiv. Kot nam je dejal njegov tiskovni predstavnik Robert Golanski, pa je predsednik oziroma kabinet seznanjen s Pahorjevim sporočilom za javnost, v katerem naj bi medije obvestil, da Štokelj ni več kandidat za ministra. (Ob tem dodajmo, da tedaj, ko so bili v Bruslju seznanjeni z omenjenim Pahorjevim sporočilom, to medijem še ni bilo posredovano...) "Stvar je za nas jasna: Štokelj ni več kandidat za ministra," je poudaril Golanski.