To je tudi bistvena sprememba koncesije, za katero Berčon pravi, da zagotavlja dolgoročnejše perspektivno poslovanje podjetja. Družba, ki se ji letos izteče prva petletna koncesijska pogodba, se je edina prijavila na razpis za podelitev koncesije.

Družba Turizem Kras bo morala po določilih pogodbe v prvih petih letih plačati 30 odstotkov, nato pa 35 odstotkov svojega letnega prihodka od vstopnin za ogled naravnih vrednot in drugih prihodkov, ustvarjenih z rabo naravnih vrednot. Koncesijsko dajatev so omejili tako navzdol (1,7 milijona evrov) kot tudi navzgor (3 milijona evrov). To je precej več kot zdaj, ko plačujejo 25 odstotkov prihodka. Po Berčonovih ocenah bo koncesija prihodnje leto znašala 2,4 milijona evrov. Vendar so v družbi z dogovori, ki so potekali skoraj pet let, zadovoljni.

"Za Postojnsko jamo je pomemben predvsem dogovorjen program rabe, v kateri smo opredelili nove naložbe in posege v jamsko infrastrukturo. Hkrati ocenjujem, da se bo sprostil investicijski potencial v podjetju. Če bodo izpolnjeni še nekateri drugi pogoji, predvsem če bo sprejet občinski prostorski načrt, ocenjujem, da bomo lahko v prihodnjih dveh letih temeljito prenovili infrastrukturo Postojnske jame skupaj s hotelom Jama, pa tudi uredili vso potrebno infrastrukturo v Predjami," je dejal Berčon.

Ob podpisu sta bila zadovoljna tudi župana občin Pivka in Postojna Robert Smrdelj in Jernej Verbič, saj bo v občinska proračuna po določilih nove pogodbe priteklo precej več denarja, ki se tudi ne šteje več v primerno porabo občine. Občina Postojna bo denimo deležna najmanj 800.000 evrov na leto. Poleg tega se je tudi država odrekla veliki večini svojega kosa pogače in ga namenila obema občinama.