Srbska vlada je doslej dosegla velik napredek na poti približevanja uniji, je bil prepričan Füle, ki je posebej izpostavil prijetje haaških obtožencev Ratka Mladića in Gorana Hadžića ter sprejetje nekaterih ključnih zakonov, med drugim volilne zakonodaje.

Ob tem je komisar pozval Srbijo, naj izkoristi zagon in še okrepi delo na reformah. Med drugim Evropska komisija od nje pričakuje oblikovanje nove medijske strategije in "nadaljevanje ponovnega izbora sodnikov in tožilcev v skladu z dogovorjenimi kriteriji".

Kot je po srečanju še sporočil evropski komisar za širitev, so dali "Srbiji jasno vedeti, da priznanje Kosova ni uraden pogoj za evropsko integracijo, je pa pomembno postopno normalizirati odnose s Kosovom". Posebej je poudaril, da unija pričakuje dodatne rezultate v dialogu med Beogradom in Prištino, ki naj bi se pod okriljem EU nadaljeval konec septembra.

Đelić je medtem po srečanju s Fülejem novinarjem dejal, da za Evropsko komisijo glede Kosova obstajajo trije pomembni elementi. "Dogovor o carinskih pečatih, ki je že dosežen, sodelovanje kosovskih predstavnikov na regionalnih konferencah, tako da se ne krši ustava Srbije, in svoboda gibanja blaga in ljudi," je dejal Đelić.

Vprašanje carinskih pečatov je po njegovih besedah že rešeno tako, "da imamo statusno nevtralni pečat in v skladu z dogovorom bo ta pečat na prav tako statusno nevtralnih dokumentih". "Vsi tovornjaki, ki izpolnjujejo dogovor, lahko prestopijo mejo brez kakršnihkoli težav," je podaril Đelić.

Srbija in Kosovo sta namreč v začetku meseca v Bruslju dosegla dogovor o carinskih pečatih, v okviru katerega je Beograd več kot tri leta po razglasitvi neodvisnosti Kosova vendarle pristal, da prizna carinske pečate z oznako Kosovo in tako omogoči uvoz kosovskega blaga v Srbijo, Priština pa je po drugi strani obljubila odpravo julija letos uvedenega embarga na uvoz iz Srbije.

A medtem ko je Kosovo v petek začelo izpolnjevati svoj del dogovora, je Srbija zavrnila tovornjake s kosovskimi dokumenti. Kot so v soboto pojasnile pristojne srbske oblasti, dokumenti Kosova namreč v Srbiji niso veljavni, srbske meje pa brez veljavnih dokumentov ni mogoče prečkati.

Đelić je sicer danes poudaril pomembnost rešitve krize na mejnih prehodih Jarinje in Brnjak na severu Kosova, saj končna odločitev o kandidaturi Srbije za članico EU pripada državam članicam.

O razmerah na severu Kosova naj bi se sicer s srbskim predsednikom Borisom Tadićem ob robu zasedanja Generalne skupščine ZN v New Yorku v prihodnjih dneh pogovarjala visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton, še piše Tanjug.