Madžarski premier Viktor Orban je v ponedeljek napovedal, da bodo milijonu Madžarov s posojili v tujih valutah dovolili poplačilo po menjalnem tečaju, ki je približno 20 odstotkov nižji od tržnega. Predlog bo zelo verjetno potrjen, saj ima Orbanov Fidesz v parlamentu dvotretjinsko večino.

V Evropski komisiji so v odzivu na to povedali, da obstajajo "pravni, finančni in gospodarski" razlogi proti temu ukrepu, ter opozorili, da bi imel ta "resne posledice za bančni sistem na Madžarskem". Bojijo se na primer, da bi banke zaradi tega uvedle slabše pogoje za posojilojemalce.

V komisiji so pojasnili, da bodo preučili, ali so napovedani ukrepi v skladu s pravnim redom EU - ali so v skladu z načelom prostega pretoka kapitala in pravili za dodeljevanje državnih pomoči. K preučitvi Orbanovih načrtov je v ponedeljek komisijo pozvala tudi madžarska soseda Avstrija.

Na Dunaju so do teh načrtov zelo kritični. Namestnik avstrijskega kanclerja in zunanji minister Michael Spindelegger je po poročanju tujih medijev v ponedeljek ocenil, da bi madžarski načrti pomenili šest milijard evrov škode za avstrijske banke v vzhodnem delu Evrope in bi ogrozili njihov obstoj.

Orban je ukrepe poimenoval "nacionalni obrambni program". Po podatkih madžarskih pristojnih organov je več kot 80 odstotkov vseh posojil Madžarov v tujih valutah v švicarskih frankih. Švicarska centralna banka je sicer pred dnevi zaradi strme rasti franka postavila minimalni menjalni tečaj za švicarsko valuto pri 1,20 franka za en evro.