Ljubljanski mestni svetniki bi na včerajšnji seji morali odločati o soglasju javnemu zavodu Lekarna Ljubljana, da v Litiji za več kot pol milijona evrov kupi poslovni prostor za novo lekarno. A nepričakovano je ljubljanski župan Zoran Janković na začetku seje oznanil umik te točke z dnevnega reda. Pri tem ni pojasnil, zakaj se je tako odločil in ali bo mestni svet o tem vprašanju odločal na kateri od prihajajočih sej. Tudi mestni svetniki niso spraševali po razlogih za umik.

Odločitev za umik točke o podelitvi soglasja Lekarni Ljubljana se je svetniku Anžetu Logarju (SDS) zdela racionalna, čeprav so strokovne službe mestne občine na seji odbora za finance člane odbora prepričevale, da je predlog dober. A po daljši razpravi je odbor za finance z dvema glasovoma proti (Logar in Gregor Istenič)  izglasoval, da Lekarni Ljubljana ne da soglasja k nakupu v Litiji, je povedal Logar.

Že dejstvo, da so se predsednica odbora in nekdanja Jankovićeva podžupanja Jadranka Dakić, županova svetnica Mojca Kavtičnik Ocvirk in Peter Merc vzdržali glasovanja o dajanju soglasja Lekarni Ljubljana, je po Logarjevem mnenju nakazovalo, da bi župan utegnil ta sporni predlog umakniti z dnevnega reda seje. Ob tem velja omeniti, da nestrinjanje odbora za finance ne bi imelo učinka tudi, če župan predloga ne bi umaknil.

Zmotila sta ju cena in tveganost nakupa

Gregor Istenič (SD) je pojasnil, da je bila predlagana cena po njegovem mnenju previsoka. »Cena 2700 evrov plus davek na dodano vrednost je daleč od ugodne tržne cene za poslovni prostor v Litiji,« je prepričan Istenič. Cena, po kateri bi Lekarna Ljubljana v Litiji kupila poslovni prostor, se Isteniču zdi visoka tudi za nepremičnine v Ljubljani, kaj šele v Litiji. Že bežen pogled po portalih za posredovanje nepremičnin pa pokaže, da cena za primerljivo velik poslovni prostor, namenjen neživilski trgovini v Litiji, znaša na primer 1000 evrov za kvadratni meter.

Istenič in Logar sta poudarila, da je namera Lekarne Ljubljana v Litiji lahko tudi tvegana. »Na seji odbora sem poudaril, da je nesmotrno 600.000 evrov investirati v projekt, za katerega ne vemo, ali bo izpolnil svojo prvotno funkcijo,« je zatrdil Logar in pojasnil, da je ta projekt negotov zaradi  situacije v Postojni.

Tam je Lekarna Ljubljana lani decembra odprla lekarno, a ji zdravstveno ministrstvo ni izdalo soglasja za opravljanje lekarniške dejavnosti, ker je menilo, da ljubljanski javni zavod ne sme posegati in odpirati lekarne na območju, za katerega je zadolžen drug javni zavod – Kraške lekarne. Posledično sme Lekarna Ljubljana v Postojni prodajati le tiste izdelke, s katerimi lahko poslujejo običajne trgovine. Zaradi tega ima postojnska lekarna izgubo, je pred nedavnim dejal direktor ljubljanskega javnega zavoda Marjan Sedej. Od konca decembra do danes je lekarna po Sedejevih besedah pridelala približno pol milijona izgube.

Lekarna Ljubljana ima za zdaj zvezane roke

Ker je situacija enaka tudi v Litiji, saj na njenem območju delujeta dve lekarni javnega zavoda Mestne lekarne, ki so ga skupaj ustanovile občine Litija, Kamnik, Domžale, Mengeš, Šmartno pri Litiji, Komenda in Moravče, obstaja možnost, da Lekarna Ljubljana tudi v Litiji ne bi mogla opravljati lekarniške dejavnosti. Zaradi tega je želja Lekarne Ljubljana po nakupu 200 kvadratnih metrov velikega in okoli 600.000 evrov vrednega prostora precej tvegana.

Ker mestni svetniki včeraj niso odločali o podpori nakupu prostora, ima Lekarna Ljubljana za zdaj zvezane roke, čeprav je z litijsko družbo Socialnovarstveni center Litija, ki gradi center za starejše občane, v sklopu katerega naj bi delovala nova lekarna, že konec januarja letos sklenila predpogodbo za nakup. Predpogodba namreč vsebuje odložilni pogoj, da postane veljavna šele po tistem, ko bodo ljubljanski svetniki dali soglasje k nakupu. Mimogrede, svet zavoda Lekarne Ljubljana je vodstvu zavoda soglasje k nakupu dal že decembra lani.