S svojim početjem ogrozila tajna policijska delavca

Nevsakdanja zgodba o nekdanji strojepiski se je začela pred približno petimi leti, ko so kriminalisti prišli na sled dobro organizirani združbi preprodajalcev kokaina. Na podlagi odredbe sodišča so se preiskovanja lotili tudi s prikritimi ukrepi – sledenjem, prisluškovanjem in nadzorom komunikacij. Derviševićeva je imela v okviru svojega dela dostop do tajnih podatkov v sefu sodišča, tudi do tajnega spisa Operativna kombinacija Bavaria, ki se je nanašal na preiskovanje Tilna Weitzerja in njegovih enajstih pajdašev. Kljub svoji zavezi k molku je Weitzerja obvestila o prikritih ukrepih, od osumljencev pa v zameno za koristno informacijo zahtevala 500 evrov. Njihov odgovor je bil, da denarja nimajo, ji bodo pa priskrbeli kokain v takšni protivrednosti.

Zaradi tega se je februarja 2010 v enem od ljubljanskih lokalov srečala z osumljenima Milivojem Glišovičem in Robertom Dejanom. A sta jo prinesla naokoli – namesto kokaina sta ji podtaknila beli prah, ki ni imel zveze z drogo. Tožilec Boštjan Jeglič v obtožnici trdi, da je s svojim ravnanjem ogrozila varnost in življenje dveh tajnih policijskih delavcev, ki sta v tistem času še delala na tem primeru, in tudi znatno otežila zbiranje dokazov. Osumljenci so namreč takoj nehali preprodajati drogo in komunicirati med seboj ter se znebili mobilnih telefonov.

A k sreči so kriminalisti že do takrat zbrali dovolj dokazov, ob aretacijah pa so jim zasegli tudi pol kilograma kokaina. Sodišče je vseh dvanajst obsodilo, najvišjo kazen je dobil Weitzer, tri leta in pol zapora.

Ne priznava

Zanimivo je, da so Derviševićevo le malo po šokantnem koncu kariere na sodišču zaposlili na republiški upravi za izvrševanje kazenskih sankcij, kjer je imela dostop do nekaterih baz podatkov, občasno pa je zaradi nadomeščanja opravljala celo naloge tajnice generalnega direktorja. O njenih domnevnih nečednostih uprave zaporov menda ni nihče niti obvestil. Šele čez dva meseca so izvedeli, s kom imajo opravka, in pogodbo o zaposlitvi so tedaj sporazumno prekinili.

Čeprav je bila obtožba vložena že pred dvema letoma, jim Derviševićeve še ni uspelo privabiti na sodišče. Razpisane so bile že številne obravnave, a je vedno pošiljala zdravniška opravičila. Da bi jih preverili, so angažirali celo izvedenca psihiatra. Potem je sledila še njena rizična nosečnost (kar je preverjal še en izvedenec), zdaj pa se očitno izgovarja na otroka. Da kaznivega dejanja ne priznava, je jasno, saj je prek zagovornika že davno vložila ugovor zoper obtožnico.