»Alekseja Navalnega so obsodili na 19 let v kazenski koloniji s strogim režimom varovanja,« je sporočila tiskovna predstavnica Kira Jarmiš. Novinar francoske tiskovne agencije AFP, ki je spremljal izrek kazni, je dejal, da se je Navalni nasmehnil sodniku, ko je prebral obsodbo in objel še enega obtoženca, nato pa se je končal prenos.

Ruski tožilci so za Navalnega v okviru sojenja zaradi obtožb o ekstremizmu zahtevali 20 let zapora. 47-letni Navalni, ki so mu odvzeli prostost pred dvema letoma, v kazenski koloniji vzhodno od Moskve že prestaja devetletno zaporno kazen zaradi poneverbe, kar pa njegovi podporniki vidijo kot kazen za njegovo politično delo.

Navalni je v odzivu na odločitev sodišča pozval Ruse, naj se še naprej upirajo Kremlju. »Želijo prestrašiti vas, ne mene, in vam odvzeti voljo do upora,« jim je sporočil v izjavi, objavljeni na družbenem omrežju Facebook. Dodal je, da jih želijo prisiliti, da bi Rusijo brez boja predali tolpi izdajalcev in tatov, ki so se polastili oblasti, ter jih pozval, naj ne izgubijo volje do upora.

Navalni je v izjavi še pred izrekom kazni dejal, da bo verjetno dobil dolgo kazen. »To bo dolga kazen. Zato ji pravijo 'stalinistična' kazen,« je povedal. Kot je še dejal Navalni, sicer glasen kritik Kremlja, je glavni namen dolge zaporne kazni »ustrahovati tebe, ne mene«.

Ogorčeni odzivi iz sveta

Odločitev sodišča že odmeva zunaj Rusije. Visoki komisar ZN za človekove pravice Volker Turk je bil kritičen do zlorabe pravosodja v politične namene. »Nova, danes izrečena kazen opozicijski osebnosti Alekseju Navalnemu znova zbuja resno skrb glede pravosodnega nadlegovanja in izkoriščanja pravosodnega sistema v politične namene v Rusiji,« je sporočil. Ruske oblasti je pozval, naj ga izpustijo.

Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je ocenil, da gre pri odločitvi znova za navidezno sojenje, kar ni sprejemljivo, so sporočili iz Bruslja. »Ta arbitrarna obsodba je odgovor na njegov pogum, da je kritičen do kremeljskega režima,« je dodal. Tudi nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock je obsodila odločitev sodišča. »Ruski arbitrarni pravosodni sistem, da se zapre Alekseja Navalnega še za 19 let, je čista nepravičnost,« je zapisala na družbenem omrežju Twitter.

Tiskovni predstavnik State Departmenta Matt Miller je sporočil, da ZDA obsojajo odločitev ruskega sodišča in kazen Navalnemu na podlagi neutemeljenih obtožb. »To je krivičen zaključek krivičnega sojenja,« je sporočil Miller in dodal, da Kremelj že več let skuša utišati Navalnega. »ZDA ostro obsojajo zaprtja Navalnega, Vladimirja Kara-Murze in več kot 500 drugih političnih zapornikov. Njihove primere bomo še naprej pozorno spremljali in se bomo zavzemali za njihovo izpustitev,« je sporočil Miller.

Navalni ima ogromno sledilcev na družbenih omrežjih, kjer objavlja videoposnetke, ki razkrivajo domnevno korupcijo med rusko elito. Ruske oblasti so leta 2021 njegovo organizacijo za boj proti korupciji razglasile za ekstremistično in jo zaprle, zaradi česar so njeni zaposleni, prostovoljci in podporniki izpostavljeni večjemu tveganju pregona.