Poslanec SDS Zvonko Černač je  premierja Roberta Goloba vprašal, kaj namerava vlada narediti glede napovedi treh lastnikov, Smučarske zveze Slovenije, Olimpijskega komiteja Slovenije in Nogometne zveze Slovenije, o prodaji svojih deležev tujemu skladu. Kor je opozoril, je Športna loterija Slovenije za slovenski šport ena najpomembnejših organizacij, ki »prinaša zlata jajca.« 

Golob je v odgovoru opozoril, da vlada ni lastnica Športne loterije, prodajalci pa da niso povezani z državo. Sistem upravljanja z naložbami v državnem premoženju je drugače organiziran, vlada tu nima nobenih pristojnosti, je pojasnil.

»Tudi sam sem bil nad navedbami presenečen in si prodaje ne želim,« je povedal Golob. »Izkušnje, ko so prejšnje vlade prodajale naše premoženje tujim skladom, so brez izjeme slabe. Do zdaj se je vedno izkazalo, da so tuji skladi preoblikovali uspešna podjetja in jih potem bistveno dražje prodali naprej,« je dejal premier in napovedal,  da bodo kljub vsemu preučili, kako bi se lahko država posredno vključila v postopek. Kot eno od možnosti vidi uveljavljanje predkupne pravice, kar bi morda lahko storila Pošta Slovenije.

Golob: Reševanje težav medvrstniškega nasilja se mora začeti z zgledom v parlamentu

Vodjo poslanske skupine NSi Janeza Ciglerja Kralja je zanimalo, ali se vlada namerava lotiti nujno potrebnih zakonodajnih sprememb za učinkovito obravnavo medvrstniškega nasilja. Posamezni primeri medvrstniškega nasilja in zaskrbljujoči statistični podatki namreč po mnenju NSi nakazujejo zaskrbljujoč trend, da je medvrstniškega nasilja veliko, to postaja vedno bolj brutalno, zato si pred tem problemom ne smemo zatiskati oči. Ob tem je Cigler Kralj spomnil, da je bil v slovenskih šolah organiziran dan kulture, nenasilja in strpnosti, drugih ukrepov pa ministrstvo za vzgojo in izobraževanje ni napovedalo, kar po oceni NSi kaže, da se ministrstvo, ki je po njihovih navedbah preslišalo opozorila učiteljev in ravnateljev, da brez spremembe zakonodaje medvrstniškega nasilja ne bodo zmogli obvladati, ne zaveda resnosti problema.

Golob je dejal, da je tema bolj kompleksna, kot si kdo predstavlja. »Če želimo preprečevati medvrstniško nasilje, se moramo tudi mi primerno obnašati. Če želimo preprečiti širjenje sovraštva po spletu in po digitalnih kanalih, se moramo mi z zgledom temu odpovedati prvi,« je poudaril premier.

Kot je dejal, je vlada že storila prvi korak. »Pripravljeni so normativi in celo usklajeni s šolskim sindikatom, ki bodo ojačali socialno funkcijo socialnih delavcev, zato da bomo imeli na področju medvrstniškega nasilja strukturo v šolah, ki bo lahko nudila učinkovito podporo našim otrokom,« je povedal Golob in poudaril, da je tudi zakon o šolstvu že v javni obravnavi in da bodo vsi ustrezni predlogi vključeni v spremembe.

Tragedija v Srbiji pa se je po njegovi oceni zaradi prevelike količine orožja po domovih. »Ravno orožje in dostop do orožja je tisto, kar po celem svetu pripelje do tega, da so posledice medvrstniškega nasilja vedno bolj katastrofalne,« je dejal in zagotovil, da glede tega ne bodo imeli popolnoma nobene tolerance.

Golob: Magna ni zgodba o uspehu, ravno obratno

Vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec je predsedniku vlade zastavil vprašanje v zvezi z oceno škode državnemu premoženju zaradi odstopa Magne od pogodbenih zavez o zagotavljanju javne koristi pri vzpostavitvi obrata v Hočah ter morebitni politični, kazenski in odškodninski odgovornosti vpletenih pri pripravi poslov.

Investicija kanadsko-avstrijske avtomobilske skupine Magna v lakirnico v Hočah po besedah premierja Roberta Goloba nikakor ni zgodba o uspehu. »Ravno obratno. Ta projekt je šel v razlaščanje in uničevanje najboljših kmetijskih zemljišč, zato da je nastal megalomanski kompleks, ki  v tem trenutku sploh ne služi svojemu namenu.,« je dejal. Investicija je po njegovem mnenju dobra lekcija, česa ne počnimo in čemu se izogibajmo v prihodnje. Po Golobovih besedah pogovori z Magno glede odškodnine potekajo. A klavzule glede pogodbene kazni žal niso ravno v prid državi, pač pa investitorju, je dodal. 

Golob ocenjuje, da je avtomobilska industrija za celo Evropo ena najpomembnejših industrij, zato je podpora njenih projektov povsem normalna. »Način, kako je potekala investicija v Hočah, in način, kako mi podpiramo avtomobilsko industrijo, pa se razlikujeta kot dan in noč,« je dejal in pri tem izpostavil projekt s konzorcijem Gremo o skupnem vlaganju v avtomobilsko industrijo. Država mora po njegovih besedah investirati v znanje in s tem pomagati industriji, da ohranja in povečuje svoje globalne deleže, predvsem pa ustvarja delovna mesta z visoko dodano vrednostjo.

Premier ponovno apeliral na US, da čim prej sprejme odločitev glede RTVS

Poslanec SDS Andrej Hoivik je Goloba povprašal o stanju na Radioteleviziji Slovenija (RTVS) in mu očital, da si želi vlada na skrajno nasilen način podrediti javni medij. »Stvar bi bila smešna, če ne bi bila tragična,« je odgovoril Golob  »Naša glavna predvolilna obljuba je bila, da bomo RTV Slovenija iztrgali politiki, katerikoli politiki. Ne želim, da je RTV trobilo kakšne desne stranke, enako pa si ne želim, da je to trobilo Svobode,« je poudaril.

Navedbe poslanca o poskusu prevzema javnega medija Golob zavrača. »Nobenega prevzema nismo načrtovali, še manj ga izvajamo. Pripravili smo zakon, ki je na referendumu dobil plebiscitarno, 63.odstotno podporo, ki pa žal zaradi nedelovanja pravne države še danes ni uresničen. Verjel sem v ustavni red in da se da stvari v Sloveniji hitro izpeljati, a sem se motil,« je povedal Golob in ob tej priložnosti ponovno apeliral na ustavno sodišče, da končno sprejme odločitev. »Več kot to kot predsednik vlade ne morem storiti,« je poudaril.

Poslanci bodo sicer na tokratni redni seji med drugim obravnavali rebalans proračuna, predlog novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, s katerim želi koalicija preoblikovati dopolnilno zdravstveno zavarovanje, in predlog zakona o povračilu glob zaradi kršitve neustavnih covidnih odlokov.