Propadel je še en poskus premirja, potem ko so se v četrtek vrstili pozivi z vsega sveta vojskujočima se stranema v 50-milijonskem Sudanu, naj za 72 ur ustavita spopade, da bi se lahko družine zbrale ob prazničnem koncu postnega meseca ramazana. A že v noči s četrtka na petek, ko bi se premirje, potrebno tudi zaradi evakuacije ranjenih in civilistov, moralo začeti, je bilo v več predelih šestmilijonskega Kartuma slišati streljanje in eksplozije, tankovsko in topovsko granatiranje, letalske in raketne napade.

V petek dopoldne, ko so se spopadi le še stopnjevali, je tiskovna predstavnica Svetovne zdravstvene organizacije v Ženevi izjavila, da je v šestdnevnih bojih med redno vojsko in paravojaškimi silami RSF (Rapid Support Forces) umrlo še 413 civilistov, 3551 pa je bilo ranjenih. Zdravniška pomoč je večinoma nedosegljiva, zdravstveni sistem je v razsulu, številne bolnišnice so bile bombardirane, več kot polovica jih je v glavnem mestu zaprtih. Humanitarna situacija v Kartumu, kjer primanjkuje vode, hrane in zdravil, je kritična tudi zaradi zaprtja letališča, tako da pomoč iz tujine ni mogoča.

Al Burhan le za "vojaško rešitev"

Za oblast in nadzor se spopadata predsednik države, 62-letni general Abdel Fatah Al Burhan, ki je na čelu redne vojske, in podpredsednik države, 49-letni general Mohamed Hamdan Dagalo, bolj znan kot Hemeti, ki je na čelu RSF. Za njima je 20 let sodelovanja, najprej pod diktatorjem Omarjem Al Baširjem v vojni v Darfurju, kjer so njune enote zagrešile številne vojne zločine. Leta 2019 sta ob množičnih protestih odstavila Al Baširja in prevzela oblast. Po sporazumu, sprejetem decembra lani, ki so ga ob ekonomski krizi izsilile zahodne države, bi morala do konca aprila oblast prepustiti civilistom. Vendar sta se preveč navezala na oblast, ki je za njuni vojski in njiju osebno neizmeren vir bogastva. Hemeti ima na primer v lasti rudnike zlata v Darfurju, kjer v teh dneh prav tako potekajo hudi boji.

Spopadi so izbruhnili, ko je Hemeti nasprotoval temu, da bi se RSF, ki šteje 150.000 pripadnikov, do leta 2025 vključila v redno vojsko, v kateri naj bi bilo trenutno 120.000 vojakov. Poleg tega se redna vojska čuti ogroženo, ker se RSF vse bolj krepi in oborožuje, tudi po zaslugi darfurskih rudnikov zlata.

Možno je, da je Al Burhan, ki poskuša izkoristiti premoč v zraku, prišel do sklepa, da mora uničiti RSF in Hemetija, sicer bosta onadva uničila redno vojsko in njega. V tem smislu je najbrž treba razumeti njegovo izjavo v petek zjutraj: »V poštev pride samo vojaška rešitev.« Drug drugega obtožujeta začetka spopadov in onemogočanja prenosa oblasti na demokratično izvoljene predstavnike ljudstva.