Ambiciozni 49-letni Dominic Raab, znan obraz trdega brexita, nosilec črnega pasu v karateju in mačistični boksarski entuziast, ki naj bi ga »boks dobro pripravil za druge velike trenutke«, je ponosen na sloves desničarskega politika brez dlake na jeziku, ki z besednimi udarci ne prizanaša nikomur. Veliko let so ga spremljale najprej govorice in potem obtožbe, da je agresiven nasilniški »šef«, da ustrahuje in ponižuje osebje, posebno zaposlene v državni upravi, jih žali in kritizira njihovo delo na nesprejemljiv način.

Uradne obtožbe osmih oseb so novembra lani sprožile prvo preiskavo nasilniškega vedenja kakšnega vladnega člana v britanski zgodovini. Poročilo na 48 straneh potrjuje, da ni bil samo zahteven deloholični šef, kot je vedno trdil, ampak tudi agresiven nasilniški šef, ki je poniževal podrejene. V odstopnem pismu premierju kljubovalno trdi, da je to poročilo pomanjkljivo in »nevaren precedens, ki bo škodoval uspešnemu delovanju vlade«. Ostaja poslanec, pripadnik najbolj desnega krila konservativcev, ki se mu premier Rishi Sunak ne upa zameriti.

Več postavitev kot odstavitev

Raab, kot velika večina ministrov konservativne vlade milijonar, ki naj bi imel pod palcem 20 milijonov evrov, je donosno odvetniško kariero obesil na klin leta 2010, da bi uspešno kandidiral za konservativnega poslanca. Prvič je nase opozoril kot glasni brexitar. Pod Thereso May je v dveh letih vodil tri različna ministrstva. Zadnje je bilo ministrstvo za odhod iz EU. Odstopil je, ker je imel Mayevo za premehko brexitarko. Po njenem odstopu se je julija 2019 potegoval za premierski položaj, a ga je porazil Boris Johnson. Ta ga je imenoval za zunanjega ministra, a ga je hočeš nočeš moral odstaviti s tega položaja septembra 2021, ker kljub kaotičnemu umikanju Britanije iz Afganistana ni prekinil družinskih počitnic v Grčiji.

Na splošno začudenje ga je Johnson, ki se mu prav tako ni upal zameriti, imenoval za svojega namestnika. Ta položaj v vladi je izgubil, ko je v politično kaotičnem letu 2022 Downing Street 10 za krajši čas, vsega 44 dni, zasedla premierka Liz Truss, ki je po Johnsonovem odstopu v finalu boja za premierski stolček premagala Sunaka. Raab je tako zelo podpiral Sunaka, da so njegove kritike Trussove primerjali z vedenjem »napadalnega psa«. Ko je Sunak v drugem poskusu pred šestimi meseci postal premier, je Raaba nagradil z imenovanjem za svojega namestnika in pravosodnega ministra.

Se napoveduje vrnitev Johnsona?

Sunak, ki je poročilo preiskave o Raabovem nasilniškem vedenju dobil že v četrtek, 24 ur pred objavo, se je prvič oglasil šele v petek, več ur po Raabovem odstopu. Sprejel ga je »z veliko žalostjo«. Raaba zelo hvali in se celo strinja z njim, da je bila preiskava, ki jo razglaša za »zgodovinski postopek« (ker je bila prva te vrste), pomanjkljiva. Sunak žanje srdito kritiko opozicije, ker ga ni odstavil takoj, ko je prebral poročilo, ampak je plašno čakal na njegov odstop. S tem je javno pokazal svojo politično šibkost. In zamajal svoj premierski stolček, na katerem ga zaradi dejanj, besed in uklanjanja desnici v stranki vse bolj primerjajo z Johnsonom, kar zanj ni dobro.

Original je vedno boljši od kopije. Če se bodo konservativci politično vratolomno pred naslednjimi volitvami (najkasneje januarja 2025) odločili za še eno menjavo na vrhu, kar je povsem možno, bo Johnson zlahka uresničil to, kar je schwarzeneggersko neresno rekel, pa resno mislil na koncu poslovilnega nastopa v parlamentu, ko je napovedal vrnitev na vrh: »Hasta la vista, baby! (Do ponovnega snidenja, srček, op. p.)!«