Po podatkih britanskih statistikov so se plače brez upoštevanja dodatkov zvišale za 6,5 odstotka, ob upoštevanju inflacije pa padle za 3,5 odstotka.

»Čeprav se je stopnja inflacije nekoliko znižala, še vedno presega rast plač, kar pomeni, da njihova realna vrednost še naprej pada,« je ob tem pojasnil predstavnik statističnega urada Darren Morgan.

Število prostih delovnih mest se je tako v zadnjem četrtletju do konca januarja zmanjšalo za 51.000 na 1,2 milijona, povečalo pa se je število presežnih delavcev.

Statistiki so zabeležili rahel porast zaposlovanja med zaposlenimi s krajšim delovnim časom, na drugi strani pa se je zmanjšalo število brezposelnih, ki ne iščejo zaposlitve. Rekordno pa je bilo število tistih, ki so bili zaradi dolgotrajne bolezni izključeni s trga dela.

»Podrobni podatki kažejo na rekordno število delovnih mest v več sektorjih, vključno v odvetniških in računovodskih podjetjih, zdravstvu, gostinskih lokalih in restavracijah,« je navedel Morgan.

Država je sicer še vedno v primežu stavkovnega vala. Delavci namreč izražajo nasprotovanje temu, da plače ne dohajajo visokih cen življenjskih stroškov.

Urad je podatke objavil dan pred predstavitvijo najnovejšega razreza državnega proračuna. V luči aktualnih kriz ga bo v sredo predstavil finančni minister Jeremy Hunt.

»Trg dela ostaja močan, a inflacija ostaja previsoka,« je v odzivu na danes objavljene uradne podatke izpostavil Hunt.

Letna inflacija se je v zadnjih mesecih ohladila, a vztraja nad desetimi odstotki, kar je petkratna stopnja, na katero sicer cilja britanska centralna banka Bank of England.

»Jutri bom pri predstavitvi proračuna sporočil, kako bomo v prihodnje zajezili inflacijo, zmanjšali dolg in povečali gospodarstvo, vključno s tem, da bomo več ljudem pomagali pri vrnitvi na delo,« je napovedal Hunt.