Ruske sile so po seriji hudih porazov in izgub ozemelj na vzhodu Ukrajine morda pred eno zmago. Gre za mesto Soledar v Donecku blizu Bahmuta, kjer je bilo zadnje mesece središče bojev na vzhodni fronti. Milijarder Jevgenij Prigožin, ustanovitelj in lastnik zasebne vojske Wagner, je danes trdil, da so njegovi plačanci že osvojili Soledar, kar so v Kijevu zanikali. Tudi ruska vojska trdi, da boji za Soledar, ki je imel pred vojno 10.000 prebivalcev, še potekajo. Prigožin se je tudi hvalil, da v bitki za Soledar sodelujejo samo njegovi vojaki, nakar je ruska vojska sporočila, da v bojih sodelujejo njeno letalstvo in kopenske enote. Na dan je spet prišel očitno vse večji razkol med Wagnerjem in rusko vojsko, saj je znano, da sta v slabih odnosih že od prej, ko je Prigožin ostro kritiziral nekatere poteze vojaškega vrha.

Številni analitiki so prepričani, da se gre Prigožin v bitki za Soledar in Bahmut zasebno vojno. Pokazati hoče, da so njegovi plačanci mnogo bolj učinkoviti kot redna ruska vojska. Na tak način hoče povečati svoj vpliv v Rusiji in Kremlju. Predsednik Vladimir Putin je v torek imenoval generala Aleksandra Lapina na čelo kopenske vojske, kar naj bi storil na pritisk Prigožinovih nasprotnikov ali pa je šlo za jasno sporočilo lastniku Wagnerja. Lapin je bil namreč deležen hudih kritik iz Prigožinovega tabora, ker so septembra njegove enote izgubile velik del severovzhodne Ukrajine.

Boj mož na moža

Soledar naj bi bil pomemben zato, ker se prek njega ukrajinska vojska oskrbuje v šestmesečni bitki za Bahmut, ki je imel pred vojno 70.000 prebivalcev. Menda je mogoče po rovih rudnika soli, po katerem je Soledar dobil ime, nevarno ogroziti položaje ukrajinske vojske v Bahmutu, ki je oddaljen petnajst kilometrov.

Svetovalec ukrajinskega predsednika Mihailo Podoljak je za agencijo AFP dejal, da so sedanji boji za Soledar in Bahmut najbolj krvavi trenutek od začetka vojne: »Gre za topovsko obstreljevanje, za boj mož na moža.« Po njegovih ocenah je Wagner od julija na območju Bahmuta izgubil od 10.000 do 15.000 mož, posebno veliko pa v zadnjih dneh.

Vendar je silovita bitka za Bahmut izgubila strateški pomen že septembra, ko so Ukrajinci osvojili velik del severovzhodne Ukrajine, saj ruska obkolitev skoncentriranih ukrajinskih enot vzhodno od Kramatorska in Slavjanska zatem ni bila več mogoča. Pač pa ima simboličen pomen, saj sta obe strani v ta dolgotrajen boj poslali večji del svojih enot. Ukrajinci imajo na prvi obrambni črti pehoto, na drugi tanke in za njimi topove, ki jih usmerjajo borci pehote s prve obrambne črte, kadar predvsem s pomočjo brezpilotnikov odkrijejo položaje ali juriše Rusov. Tako so Ukrajinci v Bahmutu (ne pa v Soledarju) odbili vse napade, v katere je Wagner pošiljal tudi rekrutirane ruske zapornike.

Različni pogledi na zahodno pomoč

V prihodnjih tednih bodo Francija, ZDA, Nemčija in Velika Britanija poslale Ukrajini oklepna vozila (ne pravih tankov). Poljska, ki je doslej kot druge vzhodne članice Nata pošiljala Ukrajini sovjetske tanke (Slovenija že predelane), pa je kot prva država pripravljena poslati Ukrajini tudi prave tanke zahodne izdelave, in sicer 14 nemških težkih tankov leopard II. V tej smeri razmišlja tudi švedski premier Ulf Kristersson.

Ko je francoski general Vincent Desportes komentiral zahodne pošiljke orožja Ukrajini, je v Franciji naletel na ostro kritiko, češ da je defetist in da si ne želi vojaške zmage Ukrajine. Dejal je namreč: »Po eni strani me ta pomoč veseli, Ukrajini je treba pomagati. A po drugi strani je to tako, kot če bi se dva učenca med šolskim odmorom obmetavala s kamni, njuni prijatelji pa bi jima prinašali nove kamne. Treba je torej najti rešitev, da se ta dva fanta prenehata kamenjati.«