Pavel Troha, danes edini lastnik Comcoma, je najprej delal v podjetju ETA Cerkno, po magistrskem študiju na smeri informatika pa se je zaposlil v Kolektorju, kjer je skrbel za informacijsko podporo in upravljanje sistema za obračun plač. Pri delu je spoznal različne informacijske sisteme in njihove pomanjkljivosti ter se podrobno seznanil z zakonodajo na področju plačne politike. Imel je kar nekaj idej, kako bi programsko opremo lahko izboljšali. S sodelavcem sta leta 1989 razvila lastno aplikacijo za obračun plač, ki je bila bolj primerna za slovensko okolje in bolj intuitivna od tedanjih rešitev. Uporabljati jo je začelo podjetje Kolektor, avtorja pa sta jo ponudila tudi drugim podjetjem.

Sodelovanje z multinacionalko SAP

Ker je bilo priložnosti na trgu veliko, ponudnikov pa razmeroma malo, sta se s sodelavcem odločila, da zapustita svojega tedanjega delodajalca in poiščeta nove izzive. Leta 1992 sta ustanovila IT-podjetje Comcom, ki je vse od začetkov specializirano za razvoj in vzdrževanje aplikacij za kadrovsko-finančne in računovodske potrebe. Sodelovanje med podjetjema Comcom in Kolektor ni zamrlo in tako je Comcom sodeloval tudi pri vpeljavi informacijskega sistema SAP v Kolektor. S tem je podjetje pridobilo veliko znanj in kompetenc s področja SAP-a za področje Slovenije in tako začelo zgodbo o uspehu na področju sodelovanja s SAP-om.

V naslednjih letih je Comcom razvil komplementarne programske rešitve za okolje SAP, ki so slovenskim podjetjem omogočile lažje, uporabnikom pa prijaznejše delo s SAP-om. Podjetje je hitro pridobivalo nove naročnike, ki so jim zaupali tudi vzdrževanje sistema SAP v celoti. Dobro delo je prepoznala multinacionalka SAP, ki je podjetje Comcom sprejela kot partnerja, s katerim skupaj nastopa na slovenskem in drugih trgih. Programske dopolnitve in rešitve podjetja Comcom so vključene v prodajni katalog podjetja SAP, ta katalog pa je dostopen uporabnikom SAP-a po celem svetu.

Med strankami ugledna imena

Po dobrih dvajsetih letih poslovanja sta ustanovitelja začela razmišljati o prihodnjem razvoju podjetja. Tu so se njune poti ločile. Pavel Troha je soustanovitelja izplačal in samostojno nadaljeval podjetniško zgodbo, v podjetje pa je povabil sina Miho, doktorja informatike. Slednji se je osredotočil na razvoj lastne poslovne ideje – matematičnega modela za podporo pri trgovanju, optimizaciji in obvladovanju tveganj v energetiki. Leta 2020 je ustanovil ločeno podjetje Comcom Trading, preko katerega poteka nakup in prodaja električne energije, vsi strokovnjaki in razvijalci pa so zaposleni v matičnem podjetju Comcom. Od skupno 15 zaposlenih jih je v ekipi deset, ki delajo na vzdrževanju aplikacij za podporo sistema SAP v Idriji, pet sodelavcev pa v Ljubljani razvija model za trgovanje z električno energijo. Slednji se bodo prezaposlili v Comcom Trading, pravi direktor in nadaljuje, da iščejo dodaten kader, to so računalničarji, matematiki, fiziki.

Podjetje Comcom ima več kot 50 strank, med katere sodijo ugledna slovenska in mednarodna podjetja, kot so Krka, Mercator, Revoz, Banka Slovenije, Iskra Mehanizmi, AT&S, Ina in drugi. Okoli 40 odstotkov prihodkov ustvari z novimi naročili in kupci, 60 pa z vzdrževalnimi pogodbami s podjetji, ki so že implementirala njegovo rešitev. »Okoli 90 odstotkov prihodkov ustvarimo s prodajo na slovenskem trgu, sledita Avstrija in Hrvaška,« pravi Pavel Troha. »Delali smo tudi na Kitajskem in v Združenih arabskih emiratih, zdaj pa so potrebe na slovenskem trgu zaradi velikih sprememb na področju informatike tolikšne, da smo za letos in prihodnje leto že zasedeni. V podjetjih potekajo obsežni procesi digitalizacije, hkrati pa smo priča prehodu informatike na oblačne storitve.« Comcom je vključen v te procese, ki v nekem smislu predstavljajo tudi internacionalizacijo informatike v podjetjih in s tem se IT-podjetjem ponujajo nove poslovne priložnosti. x