»Sovražnik izvaja ofenzivo v smeri Bahmuta in Avdijivke na območju Donecka,« piše v poročilu ukrajinskega generalštaba. Poročila sicer ni bilo mogoče neodvisno preveriti, vendar pa se ta po navedbah dpa sklada s prejšnjimi poročili o okrepljenih spopadih v regiji.

Cilj ruske ofenzive je pripraviti rusko vojsko za napad na mesti Soledar in Bahmut ter razširiti ruski nadzor zahodno od mesta Doneck, še piše v poročilu.

Soledar in Bahmut sta del obrambne linije vzhodno od aglomeracij velikih mest Slovjansk in Kramatorsk, v katerih je pred vojno živelo več kot pol milijona ljudi. To je zadnje večje območje v Donbasu, ki je še pod nadzorom Kijeva, še navaja dpa.

V Mikolajivu bodo ob uvedbi policijske ure iskali ruske kolaborante

Guverner regije Mikolajiv na jugu Ukrajine Vitalij Kim je danes napovedal, da bo v mestu Mikolajiv uvedena policijska ura. Ta naj bi bila v veljavi do ponedeljka, medtem pa bodo oblasti v mestu iskale in poskušale nevtralizirati posameznike, ki sodelujejo z rusko vojsko in ji pomagajo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

»Podpisal sem odlok o uvedbi policijske ure, ki bo v veljavi od 23. ure v petek do 5. ure zjutraj v ponedeljek,« je danes v videoposnetku na Telegramu oznanil guverner Kim. Ob tem je dodal, da bodo »naredili vse, kar je potrebno, da bi nevtralizirali ruske kolaborante«.

Kim je že julija obljubil nagrado v višini 100 dolarjev za vsako informacijo, ki bi pomagala pri identifikaciji posameznikov, ki »ruskim okupatorjem razkrivajo položaje ukrajinskih sil« ali pomagajo pri identificiranju potencialnih tarč za bombardiranje. »Pošteni ljudje se nimajo česa bati. Za vsak slučaj imejte pri sebi dokumente. V bližini hiše lahko sprehajate psa, otroci se lahko igrajo na dvorišču, vendar poskušajte ostati doma,« je še poudaril guverner Kim.

Regija Mikolajiv in njeno istoimensko glavno mesto se od prejšnjega tedna znova soočata z močnim bombardiranjem s strani ruskih sil, po besedah župana mesta Oleksandra Senkeviča gre za najmočnejše napade od začetka ruske invazije na Ukrajino.

Članice EU v luči ruske agresije doslej sprejele tisoč bolnikov iz Ukrajine

Države članice EU so doslej sprejele tisoč bolnikov iz ukrajinskih bolnišnic, da bi pomagale razbremeniti zdravstveni sistem Ukrajine, ki je pod močnim pritiskom zaradi ruske agresije na to državo. Evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič se je zahvalil vsem državam, ki v tem kritičnem času sprejemajo bolnike iz Ukrajine.

Ker se število ranjenih v Ukrajini iz dneva v dan povečuje, lokalne bolnišnice s težavo sledijo potrebam. Da bi jih razbremenili, Evropska unija od 11. marca usklajuje in financira prevoz pacientov v druge evropske države, ki imajo na voljo bolnišnične zmogljivosti, je danes sporočila Evropska komisija.

Po podatkih komisije je bolnike iz Ukrajine doslej sprejelo 18 držav članic, in sicer Nemčija, Francija, Irska, Italija, Danska, Švedska, Romunija, Luksemburg, Belgija, Španija, Portugalska, Nizozemska, Avstrija, Norveška, Litva, Finska, Poljska in Češka.

»Vojna v Ukrajini, ki jo je neupravičeno začela Rusija, potiska ukrajinski zdravstveni sistem na rob zmogljivosti. EU je okrepila svoje operacije, da bi Ukrajini pomagala pri spopadanju s skokovito naraščajočimi zdravstvenimi potrebami. Poleg dobave zdravil in medicinske opreme Ukrajini prek našega mehanizma na področju civilne zaščite usklajujemo tudi medicinske evakuacije,« je dejal Lenarčič.

Zelenski Amnesty International obtožil prenašanja odgovornosti z agresorja na žrtev

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je nevladno organizacijo za človekove pravice Amnesty International (AI) obtožil, da si prizadeva ponuditi »amnestijo teroristični državi in prenesti odgovornost z agresorja na žrtev«, potem ko je ta v četrtek objavila poročilo, v katerem ukrajinskim silam očita kršenje mednarodnega prava in ogrožanje civilistov.

»Ne obstaja noben pogoj, niti hipotetičen, pod katerim bi bil kakršen koli ruski napad na Ukrajino upravičen. Agresija proti naši državi je neizzvana, invazivna in teroristična,« je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal ukrajinski predsednik. Nevladna organizacija je sicer ob objavi poročila poudarila, da njeni očitki, uperjeni proti Kijevu, nikakor ne upravičujejo ruske agresije. »Če nekdo pripravi poročilo, v katerem naj bi bila žrtev in agresor na nek način izenačena ... potem tega ne moremo tolerirati,« je še dodal Zelenski.

AI: Ukrajinske sile s svojim delovanjem ogrožajo civiliste

Amnesty International je v poročilu naštela več primerov, ko so ukrajinske sile civiliste izpostavile nevarnosti, med drugim v 19 mestih in vaseh v regijah Harkov in Mikolajiv ter v Donbasu. Navedbe je Zelenski v svojem večernem nagovoru izenačil z obtoževanjem žrtev, navaja AFP.

Ukrajinska vojska je po navedbah nevladne organizacije vzpostavila več baz v šolah in bolnišnicah ter izvajala napade z naseljenih območij, kar je ta označila za taktiko, ki krši mednarodno humanitarno pravo. Naseljena območja, kjer so bili nameščeni ukrajinski vojaki, so bila namreč več kilometrov oddaljena od frontne črte. Po oceni iz poročila so bile za namestitev vojakov in vojaške opreme na voljo alternativne lokacije, ki civilistov ne bi ogrožale.

Iz Kijeva so se že v četrtek vrstile obsodbe poročila, pri čemer so nevladno organizacijo označili za del kremeljske propagande.