»Od 8. ure zjutraj po moskovskem času morajo ukrajinski borci prenehati z nesmiselnim upiranjem in položiti orožje,« je za rusko tiskovno agencijo Interfax po navedbah Reutersa povedal generalmajor Mihail Mizincev, vodja ruskega centra za upravljanje nacionalne obrambe.

Rusko obrambno ministrstvo je ob tem sporočilo, da je danes pripravljeno organizirati evakuacije iz tovarne Azot, kjer je poleg vojakov ujetih tudi okrog 500 civilistov, v mesto Svatovo v regiji Lugansk, ki je pod nadzorom proruskih separatistov. Temu je pritrdil tudi Mizincev.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je v torek dejal, da bo bitka proti ruskim silam v regiji Donbas odločala o poteku vojne, in pozval svoj narod, naj »ob uničujočem napadu Moskve na ključni mesti Severodoneck in Lisičansk ostane močan«. Ob tem je Zahod ponovno pozval k hitrejši in bolj obsežni dobavi orožja.

Ukrajina prejela le 10 odstotkov orožja, ki ga je zahtevala od Zahoda

Ker izid spopada visi na nitki, je tudi vodja Nata Jens Stoltenberg podprl vse bolj obupane pozive Ukrajine po več orožja in zaveznike pozval, naj pospešijo dobavo Kijevu. Namestnica ukrajinskega obrambnega ministra Hana Maljar je medtem v torek povedala, da naj bi Ukrajina prejela le 10 odstotkov orožja, ki ga je zahtevala od Zahoda.

»Od tega, kar smo rekli, da potrebujemo, smo dobili približno 10 odstotkov. Ne glede na to, kako zelo se Ukrajina trudi, kako profesionalna je naša vojska, brez pomoči zahodnih partnerjev ne bomo mogli zmagati v tej vojni,« je dodala.

Medtem je rusko obrambno ministrstvo danes sporočilo, da so ruske sile v zahodni Ukrajini uničile skladišče orožja. »V bližini mesta Zoločiv v lvovski regiji so natančne rakete dolgega dosega uničile skladišče za tuje orožje, ki so ga Ukrajini posredovale države Nata, vključno s havbicami M777,« je v izjavi zapisalo ministrstvo.

Zelenski;: Izgube so boleče, vendar moramo ostati močni

Ruske sile so od zaledja odrezale ukrajinske enote, ki so še ostale v industrijskem mestu Severodoneck, in uničile vse mostove, ki ga povezujejo s sosednjim mestom Lisičansk, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Ukrajinske sile sicer vztrajajo, a s tem tvegajo, da bodo obkoljene.

Boji v okolici Severodonecka in drugod na vzhodu Ukrajine »postajajo vse težji« je danes dejal guverner regije Lugansk Sergej Hajdaj. »Naši vojaki zadržujejo sovražnika na treh straneh hkrati. Varujejo Severodoneck in ruskim silam ne dovolijo napredovanja do Lisičanska,« je zapisal na družbenem omrežju Telegram.

»Na žalost so izgube boleče, vendar moramo ostati močni,« je Zelenski dejal v video nagovoru v torek zvečer. »V Donbasu je ključnega pomena vztrajnost. Moramo vztrajati. Donbas je ključ do odločitve, kdo bo prevladoval v prihodnjih tednih,« je dodal.

Z zavzetjem Severodonecka bi si Moskva v prizadevanjih za osvojitev Donbasa, večinoma rusko govoreče regije na vzhodu Ukrajine, ki je od leta 2014 delno v rokah proruskih separatistov, odprla pot do Slovjanska in drugega večjega mesta Kramatorsk.

Xi zagotovil Putinu podporo suverenosti in varnosti Rusije

Kitajski predsednik Xi Jinping je danes v telefonskem pogovoru ruskemu voditelju Vladimirju Putinu zagotovil, da bo Peking še naprej podpiral Moskvo pri vprašanjih suverenosti in varnosti, poročanje kitajskih medijev povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Kitajska je pripravljena še naprej podpirati Rusijo pri vprašanjih, ki zadevajo ključne interese in glavna vprašanja, kot sta suverenost in varnost, je po poročanju kitajske državne televizije CCTV dejal Xi. Kot je dodal, je Peking pripravljen okrepiti strateško usklajevanje med državama ter komunikacijo in usklajevanje v mednarodnih in regionalnih organizacijah. Kitajski predsednik je tudi pohvalil »dobro dinamiko razvoja« dvostranskih odnosov od začetka leta v času »globalnih pretresov in sprememb«.

Po začetku ruske invazije na Ukrajino, je bil to drugi pogovor med voditeljema dveh velesil. Kitajska, ki je tesna diplomatska in gospodarska partnerica Rusije, ni obsodila ruske invazije v Ukrajini. Omejila se je predvsem na pozive k miroljubnemu reševanju sporov in nudenje humanitarne pomoči. Peking se sicer strinja s stališčem Moskve, da je širitev Nata pripomogla k vojni v Ukrajini.