»Mislim, da lahko ta teden dosežemo dogovor, delamo s polno paro,« je za francosko televizijo LCI povedal Clement Beaune. »Verjetno gre za vprašanje dni,« je dodal francoski državni sekretar, čigar država trenutno predseduje Svetu EU, po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Na Evropski komisiji niso želeli komentirati Beaunovih izjav in določati časovnice, kdaj bi lahko bile sankcije sprejete. »Delamo vse, da bi pomagali državam najti dogovor,« je na novinarski konferenci povedal glavni govorec komisije Eric Mamer. Izrazil je upanje, da bi bile sankcije čim prej sprejete. Mamer je pojasnil še, da sta predsednica komisije Ursula von der Leyen in madžarski premier Viktor Orban v ponedeljek zvečer v Budimpešti iskala rešitve za madžarske skrbi glede dobav nafte, je povedal.

Osredotočila sta se na vprašanja, ki jih je treba razrešiti, je še dejal Mamer. Med temi so infrastruktura za dobavo nafte, shranjevanje nafte, pa tudi infrastruktura za rafiniranje.

Hrvaški Jadranski naftovod kot alternativa naftovodu iz Rusije?

V zadnjih dneh se je kot možna alternativa naftovodu iz Rusije omenjal hrvaški Jadranski naftovod (Janaf), ki terminal pri Omišlju na otoku Krku povezuje z rafinerijami na Hrvaškem, v Srbiji in Bosni in Hercegovini ter servisira tudi uporabnike na Madžarskem, Češkem in Slovaškem.

A Mamer je na današnji opoldanski novinarski konferenci poudaril, da »ne smemo preveč poenostavljati«. Treba je rešiti veliko tehničnih zadev glede zmogljivosti obstoječe infrastrukture Janafa, če bi Madžarska ostala brez dostopa do ruskega naftovoda. Poleg tega pa nafta, ki prihaja iz ene države, ni enaka nafti iz druge države.

Orban in predsednica von der Leyen sta se v ponedeljek dogovorila, da bosta njuni ekipi nadaljevali pogovore na tehnični ravni. O tem, kaj bo del rešitve, pa pogovori še potekajo, je pojasnil tiskovni predstavnik komisije. Ko bo dosežen napredek na tehnični ravni, bo predsednica komisije sklicala tudi videokonferenco z Orbanom in regionalnimi voditelji, ki jo je napovedala že v ponedeljek po pogovorih, je dodal Mamer. Po navedbah virov pri EU je bila ta videokonferenca, na kateri udeležba slovenskega premierja ni predvidena, preložena za nedoločen čas.

Kako urediti izjeme iz embarga na rusko nafto?

Mamer je ob tem poudaril še, da predsednica komisije in madžarski premier v ponedeljek zvečer nista govorila o časovnem obdobju, v katerem bi se morala Madžarska odpovedati ruski nafti. Prav tako med temami pogovora niso bile madžarske zahteve za finančno podporo v zameno za podporo sankcijam, je zatrdil. Glede možnosti, da bi bile določene države izvzete iz embarga na rusko nafto, na komisiji poudarjajo pomen enotnosti EU pri sankcijah proti Rusiji.

Francoski državni sekretar Beaune je sicer pojasnil, da razpravljajo o dveh načinih izjem. Ena je daljše prehodno obdobje za uvedbo embarga za določene države, druga pa zagotovila glede alternativnih možnostih dobav.

Predsednica von der Leyen je po pogovoru z Orbanom sporočila, da je bil dosežen napredek, a jih še čaka delo. Madžarski zunanji minister Peter Szijjarto pa je poudaril, da Madžarska ne more podpreti paketa sankcij, dokler ne bo prejela zagotovil glede svojih skrbi, je na Twitterju sporočil tiskovni predstavnik madžarske vlade Zoltan Kovacs.