V luči kitajskega vdora je tajvansko obrambno ministrstvo v nedeljo mobiliziralo svoja letala, ki so oddajala opozorila, in namestilo obrambne raketne sisteme, da bi sledili letalom, ki so vstopila v njihovo območje. Med kitajskimi bojnimi letali je bilo 24 lovcev J-16, 10 lovcev J-10 in en bombnik H-6 z jedrskimi zmogljivostmi.

Še vedno pa ni jasno, zakaj je Kitajska izvedla tako obsežno enodnevno misijo. Vdor se je sicer zgodil tik pred pomorskimi vajami ZDA in Japonske v Filipinskem morju, na območju, ki vključuje tudi vode vzhodno od Tajvana.

Deset ladij ameriške mornarice, vključno z letalonosilkami USS Carl Vinson in USS Abraham Lincoln, je od 17. do 22. januarja sodelovalo na vajah z Japonsko za učinkovito odvračanje in odzivanje na grožnje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Število kitajskih vdorov se je močno povečalo

Tajvan je svoje podatke o zračnih napadih začel redno objavljati šele septembra 2020. V zadnjem četrtletju leta 2021 se je število kitajskih vdorov v tajvansko območje zračne obrambe močno povečalo. Rekord je bil postavljen 4. oktobra, ko je v območje vdrlo 56 vojaških letal.

Peking je povečal pritisk na Tajvan, odkar je bila leta 2016 za predsednico izvoljena Tsai Ing-wen, ki poudarja, da je otok suverena država in ni del ene Kitajske.

Tajvanske letalske sile so v zadnjih letih doživele vrsto nesreč smrtnih nesreč, njihova starajoča se flota pa je pod stalnim pritiskom Kitajske. Letalske sile so v začetku tega meseca začasno prizemljile vse lovce F-16, potem ko je eno od njihovih najnaprednejših letal F-16V med rutinskim usposabljanjem strmoglavilo v morje, pri čemer je umrl pilot.