Na predlog Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je vlada med do sedaj veljavne izjeme izjeme od napotitve v karanteno na domu umestila tudi predšolske otroke, učence, dijake, študente in udeležence izobraževanja odraslih, in sicer v primerih, če je do visoko tveganega stika prišlo v okviru vzgojno-izobraževalnega procesa.

Učenci in dijaki se bodo morali namesto sedaj veljavnega samotestiranja, ki poteka trikrat na teden, od srede naprej testirati vsakodnevno, in sicer tako cepljeni kot necepljeni. Okužena oseba bo še vedno napotena v izolacijo za čas trajanja kužnosti, celoten šolski oddelek pa bo šel v karanteno šele, ko bo število okužb s koronavirusom v obdobju 14 dni preseglo 30 odstotkov učencev oziroma dijakov v razredu. Enako pravilo bo veljalo tudi za predšolske otroke, a s to razliko, da se pri njih samotestiranje ne bo izvajalo.

Med izjeme bodo od srede naprej uvrščeni tudi zaposleni v zdravstvu, socialnem varstvu ter vzgoji in izobraževanju. Ti zaposleni se bodo morali po tveganem stiku z okuženo osebo sedem dni vsakodnevno testirati bodisi s hitrimi testi za samotestiranje bodisi pri izvajalcih hitrega testiranja. Hkrati pa bodo morali pri delu uporabljati zaščitne maske tipa FFP2, je na današnji novinarski konferenci povedal minister za zdravje Janez Poklukar. Če bo do tveganega stika zaposlenih v navedenih dejavnostih prišlo izven delovnega okolja, bodo morali o tem obvestiti svojega delodajalca.

Minister je ob tem dodal, da kot izjeme od karantene še naprej veljajo osebe, ki so prejele poživitveni odmerek, tisti, ki so covid-19 preboleli pred več kot 10 dnevi in hkrati od tega ni preteklo več kot 45 dni, ter tisti, ki so polno cepljeni in so hkrati preboleli covid-19.

»Te izjeme od karantene, ki so bile sprejete 10. januarja, so superiorne. To pomeni, da trikrat cepljenemu učitelju ob tveganem stiku ne bo treba v karanteno, ob tem pa se mu sedem dni vsakodnevno ne bo treba testirati na koronavirus. Necepljeni učitelj pa se bo moral sedem dni testirati vsakodnevno in nositi zaščitno masko tipa FFP2,« je pojasnil minister za zdravje.

Dodatnih izjem od karantene za celotni sektor kritične infrastrukture vlada ni sprejela. »Glede na to, da je v bolnišnicah še vedno 566 bolnikov in da jih 158 potrebuje intenzivno nego, bi bila tveganja prevelika,« je pojasnil Poklukar. Kljub temu pa so s spremembami pravil, kot je dejal, zagotovili, da najpomembnejši in najbolj vitalni ter ranljivi deli družbe še naprej karseda nemoteno delujejo. »Verjamem, da s temi ukrepi pomagamo tudi vsem ostalim segmentom družbe, da bodo normalno delovali, tudi gospodarstvu, Na ta način bo namreč odrejenih manj karanten in višjih sil zaradi varstva otroka ob karanteni.,« je povedal minister.

Poklukar je še enkrat več poudaril, da je cepljenje ključen ukrep, ki ščiti pred težjim potekom bolezni in hospitalizacijo. Ob tem pa je zlasti osebe iz rizičnih skupin pozval, da se čim prej obrnejo na družinske zdravnike po nasvet glede zdravil proti cvidu.

Že samo epidemiološka stroka izda več kot 40 tisoč karanten na teden

Predstojnik centra za nalezljive bolezni pri NIJZ Mario Fafangel je povedal, da epidemiološka situacija v Sloveniji ostaja še naprej zelo resna. »Številke naraščajo, pričakujemo še nadaljnji porast števila okužb. V bolnišnicah je situacija sicer stabilna, pritisk je še vedno velik, ampak v primerjavi z delta valom je razlika očitna,« je dejal.

Po njegovih besedah bo v naslednjih tednih najbolj pomembno obvladovanje širjenja okužb. »Za to obvladovanje pa je ključna karantena vseh tistih, ki so bili v visoko tveganem stiku z okuženo osebo,« je poudaril Fafangel in opozoril, da predstavlja odrejanje karanten zaradi velikega števila okuženih ogromen pritisk na vse družbene sisteme. »Že samo epidemiološka stroka izda več kot 40 tisoč karanten na teden, k temu pa je treba dodati še tiste, ki jih obvestijo okužene osebe in tiste, ki prejmejo obvestilo prek aplikacije,« je dejal.

Kot je pojasnil, ima država zaradi izolacij in karanten vse večje težave pri zagotavljanju kritične infrastrukture, predvsem zdravstva, šolstva in socialnega skrbstva. Zato so, kot je dejal, ob vseh že veljavnih ukrepih, predlagali »nadgradnjo sistema«. Sprememba pravil glede karanten v delu kritične infrastrukture po njegovi oceni sicer prinaša povišanje tveganja, vendar pa tveganje, kot je dejal, predstavlja tudi pomanjkanje zdravnikov in medicinskih sester.

Vsem ljudem, ki sumijo na okužbo in še čakajo na PCR-testiranje ali pa so bili v tveganem stiku, Fafangel polaga na srce, naj se takoj osamijo. »Ob teh številkah naj nihče ne čaka na klic epidemiologa. Ob teh številkah ni sistema v svetu, kjer bi epidemiološka služba in klicni centri uspeli obdelati natančno vse primere,« je dejal in pozval okužene, naj čim prej informirajo svoje stike.

Sam meni, da bodo morale karantene še vedno nekaj časa ostati kot orodje, dostopno posamezniku, da lahko odgovorno ravna. »Verjetno pa ne bodo vodene na ta način, centraliziran z odločbami, ampak kot orodje, ki človeku omogoča, da ne bo prisiljen iti na delovno mesto,« je dejal.

Zaradi porasta okužb s koronavirusom v šolah prihaja do zamikov napotitve v karanteno

Zaradi izrazitega porasta okužb s koronavirusom v zadnjih dneh se je obdobje od prejema seznama visokotveganih stikov, ki ga v primeru pojava okužbe s koronavirsusom pripravijo vzgojno-izobraževalni zavodi, do napotitve v karanteno na domu podaljšalo za nekaj dni, opozarjajo na NIJZ.

V soboto je zamik znašal dva dni, v prihodnjih dneh pa je pričakovati še podaljšan zamik, so napovedali na NIJZ. Ob tem so poudarili, da prejete sezname visoko tveganih stikov obravnavajo po vrsti glede na čas prejema. Kot so napovedali, bodo vložili vse napore, da bo časovni zamik čim krajši.

»Predlagali smo, da vzgojno-izobraževalni zavodi še naprej ravnajo skladno z navodili. To pomeni, da ob potrjeni okužbi v oddelku začnejo izobraževanje na daljavo,« so pojasnili. Starši oziroma zakoniti zastopniki bodo tako za svoje otroke napotitev v karanteno na domu od NIJZ prejeli nekaj dni po začetku izobraževanja na daljavo. Pridobitev izjave o seznanitvi z napotitvijo v karanteno na domu na portalu eUprava je možna tudi za nazaj, zato ta časovni zamik ne predstavlja ovire pri pridobivanju uradnega dokumenta, iz katerega izhajajo pravice, so zagotovili.

Po zadnjih podatkih Sledilnika za covid-19, ki se sklicuje na informacije ministrstva za izobraževanje, je bilo v petek v karanteni zaradi visoko tveganega stika 31.735 osnovnošolcev in 12.035 srednješolcev.

Karantene ob vstopu v državo ni več mogoče prekiniti z negativnim testom

Karantene ob vstopu v državo od danes ni več mogoče predčasno prekiniti z negativnim izvidom PCR-testiranja na okužbo z novim koronavirusom. Oseba, ki jo policija ob vstopu v Slovenijo napoti v karanteno na domu, bo v karanteni morala ostati polnih sedem dni. Ob tem je pričakovati tudi spremembe pravil odrejanje karantene ob stiku z okuženo osebo.

Zaradi skrajšanja trajanja karantene na domu z deset na sedem dni je črtana možnost predčasne prekinitve karantene z negativnim testom PCR, je ob sprejemu odločitve v petek navedla vlada. Brez napotitve v karanteno na domu lahko sicer v Slovenijo vstopi oseba, ki izpolnjuje pogoj prebolevnosti, cepljenosti ali testiranja, torej pogoj PCT, za kar mora imeti ustrezna dokazila.

Sicer je pa v prihodnjih dneh pričakovati tudi uveljavitev sprememb pri odrejanju karantene ob stiku z okuženo osebo. Kot je v petek po sestanku koalicije na Brdu pri Kranju dejal predsednik vlade Janez Janša, bo ministrstvo za zdravje predlog spremembe veljavnosti karanten ob tveganem stiku z osebo, okuženo s koronavirusom, pripravilo do danes, po sprejetju na vladi pa bi lahko začel veljati sredi tedna.

Po besedah gospodarskega ministra Zdravka Počivalška je skrajšanje karantene eden od ukrepov, s katerim bodo lahko pomagali gospodarstvu. Minister za zdravje Janez Poklukar pa je minuli teden nakazal, bi se spremembe lahko nanašale tudi na odrejanje karanten v šolstvu. Težave pri organizaciji pouka namreč povzroča predvsem novo pravilo, da mora učitelj v karanteno, če je bil 15 minut v istem prostoru kot okužen učenec, medtem ko je bil prej ta čas 45 minut.

Vlada jasneje določila izjeme od izpolnjevanja PCT-pogoja za mlajše od 12 let

Vlada je na današnji dopisni seji spremenila odlok o začasnih ukrepih za preprečevanje in obvladovanje okužb z novim koronavirusom, ki zdaj bolj jasno določa izjemo od določbe, po kateri mlajšim od 12 let ni treba izpolnjevati PCT-pogoja.

Gre za izjemo, ki določa, da morajo učenci opravljati testiranje s hitrimi antigenskimi testi za samotestiranje za potrebe vzgojno-izobraževalnega programa, ali pa gre za testiranje s hitrimi testi, na podlagi katerega se za učence uveljavi izjema od karantene na domu v skladu s predpisom o izjemah od karantene na domu po visoko tveganem stiku. Pri tem se navedeno samotestiranje šteje tudi za izpolnjevanje PCT-pogoja za udeležbo v glasbeni šoli, obšolskih dejavnostih in pri kolektivnem uresničevanju verske svobode, je sporočila vlada.

Prav tako se določa izjema glede pogostnosti testiranja s hitrim antigenskim testom za samotestiranje za tiste učence, dijake, študente in udeležence izobraževanja odraslih, ki se morajo vsakodnevno presejalno testirati v obdobju sedmih dni od visoko tveganega stika namesto napotitve v karanteno na domu v skladu z odlokom, ki ureja izjeme od karantene na domu po visoko tveganem stiku.

Kot je na današnji novinarski konferenci pojasnil minister za zdravje Janez Poklukar, so z omenjenim odlokom med drugim otrokom zagotovili 20 hitrih antigenskih testov za samotestiranje na mesec.

Dopolnjeni odlok določa, da učencem ni treba opravljati vsakodnevnega samotestiranja namesto napotitve v karanteno na domu, če izpolnjujejo pogoj prebolevnosti oz. pogoj prebolevnosti v kombinaciji s cepljenjem, ali predložijo dokazilo o negativnem rezultatu hitrega antigenskega testa, ki ni starejši od 24 ur od odvzema brisa.

Z namenom poenotenja zapisa se spreminjata tudi odstavka iz odloka tako, da se splošno določi, da mora uporabnik žičniških naprav in javnega prevoza potnikov predložiti dokazilo o izpolnjevanju PCT-pogoja. V noveli odloka se ureja še pogoj registriranih sedežev v javnem prevozu potnikov. Kot je navedel Poklukar, so z odlokom podrobneje definirali, kakšen mora biti prostor ob vozniku.