Nemiri v Kazahstanu, ki so se zaradi več kot dvakratne podražitve plina začeli v nedeljo, so zlasti od srede zvečer do četrtka zjutraj, ko naj bi se vrstili oboroženi spopadi s streljanjem, terjali številna človeška življenja. Natančne številke niso znane, oblasti omenjajo več deset mrtvih, tudi 12 pripadnikov policije in vojske. V bolnišnicah je po trditvah ministrstva za zdravstvo 400 ranjenih, od tega 62 na intenzivnem oddelku.

Ni povsem jasno, kaj se dogaja, tudi zato, ker so oblasti blokirale internet in omrežje mobilne telefonije. Po poročanju oblasti pa so protestniki v noči na četrtek v dvomilijonskem Almatyju poskušali vdreti v policijske postaje, da bi se polastili orožja. Kot poroča BBC, so nekateri vojaki in policisti prestopili med protestnike, ker niso hoteli streljati na njih. Že v torek in sredo so protestniki opustošili več vladnih poslopij in županov urad, pa tudi letališče pri Almatyju, ki je največje v državi.

Predsednik zagrozil z »neusmiljeno« represijo

»Almaty je napaden, uničen, opustošen, njegovi prebivalci so žrtve teroristov in gangsterjev. Naša naloga je storiti vse, da zaščitimo državo,« je v sredo zvečer po televiziji dejal kazahstanski predsednik Kasim-Žomart Tokajev, ki je tudi zagrozil z »neusmiljeno« represijo.

Očitno je začel izgubljati nadzor nad državo, zato je sosednjo Rusijo prosil, naj v Kazahstan »proti teroristom, izurjenim v tujini« napoti mirovne sile. Ruski predsednik Vladimir Putin mu je nemudoma ustregel, ker se očitno boji, da bi se protesti razširili na Rusijo ali pa da bi Kazahstan, podobno kot Ukrajina, z revolucijo prestopila v protiruski tabor.

Sicer ruski vojaki iz padalskih enot zdaj prihajajo v Kazahstan v okviru Organizacije pogodbe za kolektivno varnost, ki lahko posreduje ne samo ob zunanji ogroženosti kake svoje članice (kot je to pri Natu), ampak tudi takrat, ko je varnost države ogrožena od znotraj. V tej 30 let stari vojaški zvezi so poleg Kazahstana in Rusije, ki ima vodilno vlogo, še Armenija, Belorusija, Kirgizija in Tadžikistan, ki bodo najbrž tudi napotili svoje vojake v Kazahstan.

Nazarbajev s svojo družino obvladuje gospodarstvo

Armenski premier Nikol Pašinjan je na facebooku zapisal, da bi ti tuji vojaki morali ostati v Kazahstanu omejeno časovno obdobje, »da bi razmere stabilizirali in normalizirali«. Ni pa jasno, koliko vojakov bodo v Kazahstan napotile Rusija in te njene zaveznice.

Avtoritarni kazahstanski režim se tako maje zaradi vse nasilnejših protestov. Očitno pa postaja, da protestniki, ki (za zdaj še) nimajo pravih voditeljev z avtoriteto in jasnega programa, niso na ulicah samo zaradi več kot stoodstotne podražitve plina, ki ga Kazahstanci pogosto uporabljajo za gorivo za avtomobile (predsednik Tokajev je v sredo dosegel, da spet velja prejšnja cena plina).

Protestniki so namreč tudi sicer nezadovoljni z revščino, v kateri morajo živeti, medtem ko vladajoča elita s tajkuni uživa v bajnem bogastvu, ki ga omogoča veliko naravno bogastvo te za 130 Slovenij velike države, tudi nafta, zemeljski plin in premog. Nezadovoljni so s kleptokratskim in avtoritarnim režimom, ki ga že 30 let vodi nekdanji komunist iz ZSSR Nursultan Nazarbajev, menda tudi po letu 2019, ko ga je kot predsednik zamenjal Tokajev. Nazarbajev s svojo družino obvladuje celotno kazahstansko gospodarstvo.