Odlok tudi določa, da bo morala biti ob vhodu objavljena informacija o največjem številu strank, ki so lahko hkrati v prostoru prodajalne, je sporočil urad vlade za komuniciranje.

Kot pojasnjujejo, sprememba sledi mnenju strokovne svetovalne skupine ministra za zdravje za zajezitev in obvladovanje epidemije covida-19 z 20. decembra, da je treba glede na pričakovanje, da bo v državi prišlo do prevladovanja različice novega koronavirusa omikron, ter glede na nizko stopnjo precepljenosti in posledično pričakovano višjo obremenitev bolnišnic zaostriti ukrepe.

Karantena v primeru visoko tveganega stika od četrtka za vse, razen za cepljene s poživitvenim odmerkom

Vlada je na današnji dopisni seji določila, da morajo od četrtka v karanteno ob visoko tveganem stiku z okuženim z novim koronavirusom vsi, razen cepljeni s poživitvenim odmerkom cepiva proti covidu-19 v skladu s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Vlada je tako sledila predlogu epidemiološke stroke.

Predlog je v torek predstavil v. d. predstojnika centra za nalezljive bolezni NIJZ Mario Fafangel. "Imamo karantene, za katere veljajo izjeme, kot so cepljenje, prebolevnost in vse ostalo, ter drug sistem karanten, v katerem te izjeme ne veljajo, kot je pri sumu na okužbo z omikronom. Tak sistem je trenutno nevzdržen," je opozoril.

Prav tako si epidemiologi želijo, da bi časovna omejitev digitalnega potrdila za cepljene z osnovno shemo čim prej stopila v veljavo. Vlada je sicer konec minulega tedna odločila, da se omenjeno potrdilo na 270 dni omeji s 1. februarjem.

Po podatkih vlade se je doslej s poživitvenim odmerkom cepiva cepilo 411.198 ljudi.

V torek potrdili 1255 okužb, delež pozitivnih izvidov je bil 22,6-odstoten

Ob opravljenih 5561 PCR-testih so v torek potrdili 1255 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih izvidov testiranj je bil 22,6-odstoten. Po podatkih vlade v bolnišnicah zdravijo 649 covidnih bolnikov, od tega jih je 206 na intenzivni negi. Umrlo je šest covidnih bolnikov.

Trend upadanja števila okužb v Sloveniji se nadaljuje. Pred tednom dni je bilo potrjenih 1529 primerov okužbe, delež pozitivnih pa je bil 25,9-odstoten. Pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) ocenjujejo, da je v Sloveniji trenutno aktivno okuženih 17.256 prebivalcev.

Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov znaša 1145, kar je 41 manj kot dan prej, 14-dnevno povprečje okužb z novim koronavirusom na 100.000 prebivalcev pa znaša 818, kar je 28 manj kot dan prej.

V slovenskih bolnišnicah se je danes zjutraj zdravilo 649 covidnih bolnikov, 16 manj kot dan prej, od tega jih je 206 (en več) potrebovalo intenzivno nego. Umrlo je šest covidnih bolnikov. Najmlajši covidni bolnik na navadnih oddelkih je star 18 let, na intenzivni negi pa 28, je objavila vlada.

V torek so opravili tudi 74.974 hitrih testov, katerih pozitivne rezultate še preverjajo s PCR-testi.

Po podatkih vlade je z enim odmerkom trenutno cepljenih 1.244.497 ljudi, kar predstavlja 59 odstotkov populacije. Z vsemi odmerki je cepljenih 1.182.326 ljudi, kar je 56 odstotkov prebivalstva. Poživitveni odmerek je po aktualnih podatkih prejelo 411.198 oseb.

Trgovci proti napovedanim omejitvam v trgovinah

Po napovedih ministra za zdravje naj bi vlada jutri odločala tudi o dodatnih omejitvah trgovske dejavnosti. Sekcija trgovcev pri OZS je ob tem ponovno opozorila, da trgovine niso vir okužb in da bodo z dodatnim omejevanjem trgovin ponovno na udaru specializirane trgovine.

»Že dlje časa opozarjamo na nepravične pogoje, ki veljajo za specializirane trgovine. Te so že sedaj v nekonkurenčnem položaju, saj morajo imeti potrošniki za vstop PCT pogoj, medtem ko pogoja PCT ne potrebujejo za nakup specializiranih izdelkov v živilskih trgovinah. Posledica tega je velik upad prometa, dodatne zaostritve glede števila kupcev pa bodo te razlike in stiske specializiranih trgovcev še poglobile,« opozarja Primož Černic, predsednik sekcije trgovcev pri OZS.

Trgovci izpostavljajo, da bodo še posebej prizadete male trgovine, ki poslujejo na majhni kvadraturi, običajno v mestnih središčih in podeželju. Z omejitvami bo torej kupcev v teh trgovinah še manj, posledično bo tudi manjši promet, kar lahko vodi v odpuščanja in celo zapiranje trgovin.

»Trgovci že od samega začetka epidemije opravljajo svojo dejavnost varno in v skladu z vsemi ukrepi NIJZ. Tudi podatki kažejo, da trgovine niso bile in še vedno niso vir okužb, zato ni prav, da se ravno to dejavnost ponovno omejuje,« še dodaja Černic, ki poziva pristojne, da dodatnih omejitev za trgovine ne bo.