Zgodovina plezanja

Alpinizem je pri nas izjemno priljubljen že stoletja, saj Slovenci od nekdaj uživamo v odkrivanju skritih kotičkov in iskanju novih izzivov v gorah. Po drugi svetovni vojni se je pri nas naprej razširilo plezanje s pomočjo klinov, zaradi pretiranega števila klinov pa je ogromno sten za strastne alpiniste postalo celo postalo nezanimivih.

Konec 19. stoletja se je razvilo prosto plezanje, ki poteka brez uporabe klinov. To disciplino nekateri izberejo, ker ne želijo poškodovati stene s klini, spet drugi imajo zgolj radi večje izzive in jim klini nalogo preveč poenostavijo. K nam sta prosto plezanje iz Amerike pripeljala Iztok Tomazin in Borut Bergant. Bergant se je pozneje posvetil alpinizmu, Tomazin pa je nadaljeval s plezanjem in še danes velja za pionirja prostega plezanja.

Prosto plezanje se je pozneje preoblikovalo v športno plezanje. Gre za nekoliko varnejšo obliko prostega plezanja, saj se pleza po nižjih stenah oziroma na urejenih plezališčih ali umetno postavljenih stenah. Za varnost je večinoma poskrbljeno s posebnimi vijaki, ki jim pravimo svedrovci in prenesejo tudi več sto kilogramov obremenitve.

V Sloveniji je bila najbolj odmevna medijska predstavitev prostega plezanja leta 1986, ko sta Srečo Rehberger in Tadej Slabe v Ospu prosto preplezala smer Goba, njun podvig pa smo lahko spremljali na neposrednem televizijskem prenosu. Tudi prvo uradno državno prvenstvo v športnem plezanju (v takratni Jugoslaviji) je bilo prav v Ospu. Najvišji mesti sta osvojila Simona Škarja ter Vili Guček.

Tekmovanja so se začela pozneje seliti v pokrite dvorane, na umetne plezalne stene. Športno plezanje je postalo zanimiv, nenavaden šport, ki je bil poln izzivov in hkrati varen.

Plezanje danes

o osamosvojitvi Slovenije smo imeli ogromno športnih plezalcev, ki so bili zelo uspešni. Eden večjih uspehov je bila zmaga Martine Čufar na svetovnem prvenstvu leta 2001. Leto pozneje sta Natalija Gros ter Maja Vidmar dosegli odlično drugo ter četrto mesto. Dobri rezultati so se med Slovenci kar vrstili in kmalu je bilo jasno, da imamo pri nas veliko plezalcev, ki sodijo v sam svetovni vrh.

Danes imamo v Sloveniji že več kot 120 plezališč, vsako od njih pa ima različne smeri. Nekatera plezališča imajo tudi več kot 200 različnih smeri. Tudi plezalnih klubov imamo trenutno več kot 20, pri čemer njihovo število še naprej strmo narašča.

Janja Garnbret, ki smo jo že omenili, nas je na letošnjih olimpijskih igrah razveselila z zlato medaljo, poleg nje pa imamo še vrsto drugih plezalcev, ki dosegajo izjemne rezultate: Mio Krampl, Katjo Kadič, Lučko Rakovec, Domna Škofica in mnoge druge. Slovensko člansko reprezentanco trenutno sestavlja 20 plezalcev.

Ali je plezanje varno?

Med plezanjem včasih pride tudi do tragedij. Zadnja odmevnejša se je zgodila pred dvema letoma, ko je Janez Svoljšak izgubil življenje med odpravo na goro v Pakistanu. Kakor pri vseh športih, lahko tudi plezanje predstavlja določeno nevarnost.

Plezanje je najbolj nevarno takrat, kadar gremo čez svoje zmožnosti, sicer pa pri varnosti ogromno vlogo igra tudi kakovostna plezalna oprema. Ker je varnost na prvem mestu, opreme nikar ne izbirajte samo na podlagi videza ali cene. Plezalna oprema mora biti v prvi vrsti funkcionalna in varna.

Sicer pa ob upoštevanju navodil, poslušanju sebe ter kakovostni plezalni opremi ni nič bolj nevarno od kateregakoli drugega športa.

Plezalna oprema

Kot že omenjeno, je pri varnosti eden ključnih dejavnikov tudi ustrezna plezalna oprema. Osnovna oprema sta čelada ter plezalni pas. Oboje si lahko v večini klubov tudi izposodite, a je dolgoročno boljše, da imate svojo opremo. Tako bo plezalna oprema res dobro prilagojena vam.

Poleg že omenjenega je dobro imeti tudi plezalne čevlje oziroma plezalke. Poznamo tri tipe plezalk: nevtralne, zmerno ukrivljene ter agresivne. Tudi plezalna obutev je načeloma na voljo na izposojo, a vam tudi v tem primeru priporočamo, da uporabljate lastno, ki bo najboljše prilagojena vašim potrebam. Več o tem, kako izbrati prave plezalke, lahko preberete tukaj.

V Hervisu ponujamo kakovostno plezalno opremo, ki je udobna in varna. Vabimo vas, da si v naši spletni trgovini ogledate celotno ponudbo plezalne opreme, seveda pa ste vedno dobrodošli tudi v naših poslovalnicah, kjer vam bomo z veseljem svetovali pri izbiri prave opreme za vas.