Madžari bodo v finalu naskakovali jubilejni deseti naslov na olimpijskih igrah, za 17. preboj v polfinale pa so ugnali Hrvaško s 15:11. Za Barakude je bil nerešljiva uganka predvsem Krisztian Manhercz, ki je dosegel sedem golov. Pri Hrvatih je bil najbolj učinkovit Luka Bukić s štirimi.

V polfinalu jih čaka Grčija, ki je edina od četverice reprezentanc brez medalje na dosedanjih olimpijskih igrah. Na domačih OI v Atenah 2004 so bili četrti. V četrtfinalu so zanesljivo opravili s Črnogorci z 10:4.

Drugi polfinalni par sestavljata Srbija in Španija. Srbi, prvaki v Riu pred petimi leti, so za preboj v polfinale premagali Italijane z 10:6. Italijani so v skupinskem delu zasedli drugo mesto za Grčijo v skupini A, danes pa so bili nemočni proti Srbom. V oči pri Italijanih bode predvsem zelo slab prvi polčas (3:9) in vseh devet zgrešenih strelov Pietra Figliolija.

Prvaki iz Atlante 1996 Španci so v prvem četrtfinalnem obračunu dneva zgodaj zjutraj ugnali ZDA z 12:8. Odločilna je bila zadnja četrtina, ki so jo predstavniki z Iberskega polotoka dobili s 5:2. Prvi polfinale med Grčijo in Madžarsko bo v petek ob 8.30, drugi med Srbijo in Španijo pa ob 12.50. Prvi tekmi za razvrstitev od 5. do 8. mesta bosta ob 7. uri (Črna Gora - Hrvaška) in 11.20 (Italija - ZDA)

Kenijca na prvih dveh mestih na 800 m

Kenijec Emmanuel Korir je osvojil zlato medaljo v teku na 800 m (1:45,06) na olimpijskih igrah v Tokiu. Drugi je bil njegov rojak Ferguson Rotich (1:45,23), tretji pa Poljak Patryk Dobek, nekdanji tekač na nizkih ovirah (1:45,39).

Šestindvajsetletni Emmanuel Korir, nekdanji afriški prvak, doslej še ni bil na zmagovalnem odru olimpijskih iger ali svetovnih prvenstev. Pet let starejši Ferguson Rotich pa je bil pred dvema letoma že tretji na SP v Dohi.

Sedemindvajsetletni Dobek pa je svoje prvo odličje na velikih tekmah dosegel marca letos na domačih tleh, ko je postal evropski dvoranski prvak. Še na SP v Dohi je tekel na 400 m ovire in na 22. mestu izpadel v polfinalu.

Kanadčan De Grasse končno zlat na OI

Kanadčan Andre De Grasse je končno osvojil zlato medaljo na olimpijskih igrah. Njegovo peto odličje je najžlahtnejšega leska po finalu teka na 200 m na igrah v Tokiu, kjer je s časom 19,62 sekunde ugnal Američana Kennetha Bednareka (19,68) in Noaha Lylesa (19,74), ki sta osvojila srebro in bron.

Šestindvajsetletni De Grasse je na pol stadionskega kroga srebro osvojil na OI leta 2016 v Riu de Janeiru, kjer je bil še bronast na 100 m in 4 x 100 m,. V Tokiu je bil že tretji na 100 m. Tudi na SP doslej še ni osvojil zlata, v Dohi je bil pred dvema letoma drugi na 200 m in tretji na 100 m, dve bronasti medalji pa je osvojil tudi Pekingu leta 2015.

Bednarek je prvič stopil na zmagovalni oder velike tekme, Lyles pa prvič na OI. Bil pa je že dvakrat zlat na prejšnjem SP v Dohi, ko je na 200 premagal De Grasseja, ter na 4 x 100 m.

Poljak Wojciech Nowicki zlat v metu kladiva

Poljak Wojciech Nowicki je na olimpijskih igrah v Tokiu osvojil zlato v metu kladiva. Orodje je edini vrgel prek 82 m za osebni rekord 82,52 m. Srebro je osvojil Eivind Henriksen z norveškim rekordom (81,58), bron pa drugi Poljak Pawel Fajdek (81,53 m).

Nowicki, nekdanji evropski prvak (2018) in podprvak (2016) je na treh zaporednih svetovnih prvenstvih, tudi v Dohi 2019, osvojil bronaste medalje, tretji pa je bil tudi na olimpijskih igrah v Riu de Janieru pred petimi leti. Tokrat se je do zlata prikopal v tretji seriji.

Eivind Henriksen si je svoje prvo odličje na velikih tekmah prboril v petem poskusu, v katerem je za pet centimetrov ugnal Fajdeka. Ta je med letoma 2013 in 2019 štirikrat osvojil naslov svetovnega prvaka, tokrat je prišel do prvega odličja na olimpijskih igrah.

Romašina do šestega olimpijskega zlata

Svetlana Romašina, ki nastopa pod nevtralnimi simboli ruskega olimpijskega komiteja, je na olimpijskih igrah v Tokiu prišla do svojega šestega zlatega odličja. Na najvišjo stopničko se je v konkurenci dvojic v sinhronem plavanju povzpela skupaj z rojakinjo Svetlano Kolesničenko. Za prosti program sta dobili oceno 98,8, njuna končna ocena nastopa pa je znašala 195,9079. Drugo mesto sta osvojili Kitajki Xuechen Huang in Wenyan Sun (192,4499), tretje pa Ukrajinki Marta Fedina in Anastazija Savčuk (189,4620).

Romašina je zbiranje olimpijskih medalj začela v Pekingu 2008, ko je osvojila zlato z ekipo, medtem ko je bila v Londonu 2012 in Riu 2016 na najvišji stopnički tako v dvojicah kot z rusko ekipo.

Kawai Yukako do zmage na domačih igrah

Japonska rokoborka Kawai Yukako je osvojila naslov olimpijske prvakinje v prostem slogu do 62 kg. Bronasta s svetovnega prvenstva 2019 je v finalu na domačem terenu tesno, s 4:3 premagala svetovno prvakinjo Aisulu Tinibekovo iz Kirgizistana.

Ukrajinski rokoborec grško-rimskega sloga Žan Belenjuk je novi olimpijski prvak do 87 kg. V ponovitvi finala svetovnega prvenstva 2019 je bil še enkrat boljši od Madžara Viktorja Lorincza in zmagal s 5:1. Belenjuk je zlato odličje dodal srebru, ki ga je v kategoriji do 85 kg osvojil pred petimi leti v Rio de Janeiru, ob tem ima tudi dva svetovna in tri evropske naslove. Bronasti kolajni sta osvojila Nemec Denis Maksymilian Kudla in v Gruziji rojeni predstavnik Srbije Zurabi Datunašvili.

Iranski rokoborec Mohamad Reza Geraei je na olimpijskih igrah v Tokiu osvojil zlato odličje v grško-rimskem slogu. V kategoriji do 67 kg je v finalu z 9:1 premagal Ukrajinca Parviza Nasibova. Bronasto kolajno si bosta nadela Nemec Frank Stäbler in Egipčan Mohamed Ibrahim Elsajed.

Nizozemke in Argentinke za naslov v hokeju na travi

Reprezentanci Nizozemske in Argentine bosta v petek igrali v finalu ženskega turnirja v hokeju na travi na olimpijskih igrah v Tokiu. Argentinke so v polfinalu z 2:1 premagale Indijke, nizozemske hokejistke pa so pred tem s 5:1 odpravile Britanke. Tekma za tretje mesto bo prav tako v petek med Veliko Britanijo in Indijo.