Odnosi med Poljsko in Evropsko unijo se utegnejo še bolj zaplesti. Razlog ne tiči zgolj v več let trajajočih posegih poljske vladajoče stranke PiS v sodno vejo oblasti, ki jih vlada premierja Mateusza Morawieckega zdaj še nadgrajuje, ampak tudi v poskusih doseči razsodbo na poljskem ustavnem sodišču, kjer ji je naklonjena večina sodnikov, da je poljsko pravo nad evropskim. Morawiecki svoje reforme pravosodja opravičuje z obrazložitvijo, da je treba odpraviti preostanek komunizma v državi, sodišča pa napraviti bolj učinkovita.

V preteklih letih je Poljska zaradi pravosodnih reform vedno znova izgubljala tožbe na sodišču Evropske unije v Luksemburgu. Odziv vlade v Varšavi je vedno znova bil, da se EU tako vmešava v poljske notranje zadeve, pravica države pa da je, da svoje reforme v pravosodju določa sama. Z začeto obravnavo pred poljskim ustavnim sodiščem, ki jo je sprožil prav Morawiecki, bi vlada zdaj rada dosegla ugotovitev sodišča, da ima poljska ustava pravni primat pred evropskim pravom. Objavo razsodbe je poljsko ustavno sodišče z včerajšnjega dne preložilo na začetek avgusta.

Posledice za Poljsko in EU

Posledice takšne odločitve bi bile daljnosežne. Posegla bi namreč v temeljno arhitekturo Evropske unije, opozarja evropski komisar za pravosodje Didier Reynders. Sodišče EU je že samo večkrat pojasnilo, da če se pravo EU ne bi enotno in učinkovito uporabljajo v vseh državah članicah, bi pod vprašaj postavili celotne pravne temelje Unije. »Če začnejo države članice postavljati nacionalno pravo nad evropsko, potem v članicah ni več spoštovanja vladavine prava Evropske unije. Nacionalna sodišča bi poskušala s svojimi sodbami preglasiti sodišče EU. To pa bi pomenilo, da pravni red EU, kot je bil zamišljen pred šestdesetimi leti, ne more več funkcionirati,« razlaga dr. Janja Hojnik, strokovnjakinja za evropsko pravo s Pravne fakultete Univerze v Mariboru. Če bo poljsko ustavno sodišče ugotovilo primat nacionalnega prava nad evropskim, bo to po oceni Hojnikove resna grožnja za evropski pravni red. »Evropska komisija bo morala hitro vložiti tožbo na sodišču EU za denarno kazen. Na sodišču se nato presodi resnost kršitve, od tega pa je tudi odvisna višina kazni, ki je lahko enkratni znesek in dodatno še periodična kazen, vse dokler se sodba ne spoštuje.«

Če se nacionalna sodišča postavijo nad evropsko pravo, je z grožnjami soočena celotna integracija, ne zgolj prihodnost tiste države članice, ki se odloči za takšno razlago hierarhije nacionalnega in evropskega prava. Na obravnavi pred poljskim ustavnim sodiščem ta teden je tamkajšnji varuh človekovih pravic Adam Bodnar svaril pred resnimi posledicami takšne odločitve. »Če bo ustavno sodišče sledilo takšni razlagi, se igra z ognjem, ki bo slej ko prej pripeljal do odstranitve Poljske iz Evropske unije,« je dejal Bodnar. Članice EU sicer ne morejo nobeni članici ukazati izstopa iz EU, tega lahko sproži zgolj sama. Donald Tusk, ki se je vrnil na čelo opozicijske stranke Državljanska platforma, je ob tem ocenil, da ni Poljska tista, ki izstopa iz Evropske unije, temveč jo zapušča vladajoča stranka PiS.

Ustavno sodišče nakazalo smer

Medtem ko se čaka na prelomno odločitev poljskega ustavnega sodišča, je to ta teden v ločeni zadevi že ugotovilo primat nacionalnega prava nad evropskim. Šlo je za vprašanje, ali lahko sodišče EU zahteva suspendiranje določenih zakonov na področju pravosodja. Do te presoje je prišlo na pobudo poljskega vrhovnega sodišča, ker je bila pred sodiščem EU tožba evropske komisije zaradi novoustanovljenega nadzornega odbora poljskega vrhovnega sodišča, katerega cilj je spremljanje dela sodnikov (presoja lahko o njihovih sodbah, izreka kazni sodnikom, podvržen je tudi vplivu politike). Sodišče EU je včeraj presodilo, da je ta organ v nasprotju s pravnim redom Unije, dan poprej pa je poljsko ustavno sodišče ugotovilo, da sodbe EU ne smejo posegati v poljsko ustavo – s čimer so hoteli zaščiti prav ta disciplinski senat vrhovnega sodišča.