V bolnišnici zdravijo 13 bolnikov manj kot dan prej, prav tako dva covidna bolnika manj potrebujeta oskrbo na oddelkih za intenzivno nego.

V ponedeljek so opravili tudi 33.964 hitrih testov. Vse pozitivne rezultate hitrih testov potrjujejo s PCR testiranjem.

Vlada je objavila tudi podatke o številu cepljenih prebivalcev. S prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 je cepljenih 795.836 oz. 46,1 odstotka starejših od 18 let. Z drugim odmerkom pa je cepljenih 598.374 oz. 34,6 odstotka starejših od 18 let.

Med starejšimi od 50 let je s prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih 529.732 oz. 60,5 odstotka, z drugim odmerkom pa je cepljenih 448.526 oz. 52 odstotkov prebivalcev, še navaja vlada.

Koronavirusno okužbo je po podatkih vlade do zdaj prebolelo 251.243 oseb.

Nacionalni koordinator za kampanjo cepljenja proti covidu-19 Jelko Kacin je povedal, da je bila strategija v prvem obdobju zaradi omejenega dostopa do cepiv osredotočena v opredelitev skupin prebivalstva, pri katerih obstaja največje tveganje za težji potek in smrt zaradi COVID-19 in jih je potrebno cepiti najprej. »Sedaj je potrebno sprejeti ukrepe, ki bodo približali možnost cepljenja vsem osebam, ki se želijo cepiti, a imajo težave pri usklajevanju terminov ali druge ovire za odhod na cepljenje na do sedaj določena cepilna mesta,« je pojasnil Kacin in dodal, da je vlada ministrstvo za zdravje zadolžila za organizacijo večjega števila mobilnih cepilnih ekip za pospešitev cepljenja.

»Precepljenost med osebami starejšimi od 65 let, pri katerih obstaja verjetnost za težji potek bolezni covid-19 je še vedno prenizka, zato je potrebno izvesti promocijo cepljenja posebej za te skupine prebivalstva,« je dodal. »Natančnejši pregled cepljenih žal kaže tudi precejšnje število necepljenih starejših od 50 let, predvsem pa starejših od 75 let, ki bi v primeru ponovnega izbruha bolezni lahko doživeli okužbo s težjim potekom in ponovno polnili COVID oddelke bolnišnic.«

Potrebna bo večja precepljenost

Posamezniki bolj zaupajo točno določeni vrsti cepiva, ugotavlja Kacin. »Zaradi količinskih in logističnih omejitev v začetni fazi ni bilo mogoče zagotavljati izbire. Ker pa je pri nas sedaj že na voljo dovolj cepiva, je več kot smiselno, da se omogoči tudi izbira cepiva,« dodaja. »Ne smemo prezreti tudi opozorilnega dejstva, da je glavnina tistih, ki se s težjim bolezni potekom trenutno zdravijo v bolnišnicah veliko mlajša kot lani, saj so stari od 35 do 55 let.«

Kacina med tem moti, da se, po njegovih opažanjih, številni cepijo zgolj zato, da bi potovali v tujino, namesto tega, da bi se cepili za zaščito bližnjih.

Epidemiologinja z območne enote NIJZ v Kranju Irena Grmek Košnik je pojasnila, da epidemiologi trenutno že vedo, da je za dolgotrajno zaščito potrebna 60 do 70-odstotna precepljenost. »Tolikšna precepljenost je namreč učinkovita pri preprečevanju prenosa virusa covid-19 oziroma nudi kolektivno imunost.« Povedala je tudi, da bo zaradi nastajajočih različic hkrati potreben nadaljnji razvoj cepiv. Potreba je tudi po razvoju trajne strategije za spopadanje z endemičnimi boleznimi. »Kaj se bo zgodilo naprej, pa je v veliki meri odvisno od nas samih,« je še povedala.