Hospitaliziranih je 109 covidnih bolnikov, 39 jih je na intenzivni negi. V bolnišnicah zdravijo tri covidne bolnike manj kot dan prej, število hospitaliziranih na oddelkih intenzivne nege pa se je povišalo za enega. Potem ko v sredo prvič po oktobru ni bilo smrtnih žrtev zaradi covida-19, pa sta v četrtek znova umrla dva bolnika.

Odstotek pozitivnih PCR-testov je bil v četrtek podoben kot dan prej, ko je bilo ob 2333 testih potrjenih 83 okužb, delež pozitivnih pa je bil 3,6-odstoten. Sedemdnevno povprečje potrjenih okužb je padlo na 92, dan prej je znašalo 97.

Z dvema odmerkoma cepljena tretjina polnoletnih

S prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 je cepljenih 787.919 oziroma 45,6 odstotka starejših od 18 let. Z drugim odmerkom pa je cepljenih 580.381 ali 33,6 odstotka starejših od 18 let. Med starejšimi od 50 let je s prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih 526.902 oziroma 60,1 odstotka, z drugim odmerkom pa 441.040 (50,3 odstotka) prebivalcev. Covid-19 je doslej prebolelo 250.566 ljudi.

Po ocenah Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v državi 1892 aktivnih primerov okužbe. število je tako prvič od 1. oktobra lani padlo pod 2000. Na izboljšanje epidemiološke slike v Sloveniji kaže tudi posodobljen zemljevid Evropskega centra za nadzor in preprečevanje bolezni, na katerem je država po novem oranžna.

Na zemljevidu, ki temelji na 14-dnevni incidenci okužb, so sosednje države pretežno zelene, medtem ko so Slovenija, neobalni predeli Hrvaške, Francija, Belgija, zahodni del Španije oranžni. Rdeče so nekatere regije v Španiji, deli Švedske in Nizozemska.

Po evropskem kriteriju mora država za prehod iz rdeče faze v oranžno izpolnjevati enega od dveh kriterijev: 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev mora biti nižja od 50, če je delež pozitivnih PCR-testov večji od 4 odstotke. Če je ta delež manjši, je prehod v oranžno fazo mogoč že ob 14-dnevni pojavnosti, ki je nižja od 150. Po lastnih, manj strogo postavljenih kriterijih je Slovenija sicer že v zeleni fazi, saj je število okužb pod 300.

IJS: Slovenija bo v nedeljo prešla v zeleno fazo

Na Inštitutu Jožef Stefan (IJS) ocenjujejo, da bo Slovenija po spremenjenih evropskih merilih v nedeljo prešla v zeleno fazo. Reprodukcijsko število je v zadnjem obdobju strmoglavljalo in trenutno znaša približno 0,53, kar je, kot pravijo, posledica prehajanja v toplejši letni čas, uvajanja aktivnega sledenja stikov ter cepljenja.

Da bi preprečili možnost naraščanja bolj kužnih različic virusa, kot je različica delta, mora reprodukcijsko število ostati pod 0,6, opozarjajo na IJS, kjer ugotavljajo, da je delta različica 64 odstotkov bolj kužna od dominantne alfa. »To bo Sloveniji z dovolj hitrim cepljenjem predvidoma uspevalo, upajmo da tudi jeseni in pozimi,« so zapisali v danes objavljeni projekciji širjenja covida-19 v Sloveniji. V njej so izpostavili tudi, da lahko epidemiologi glede na tedensko povprečje dnevno potrjenih okužb, ki znaša 92, učinkovito spremljajo stike in tako pomagajo še dodatno in hitreje zmanjšati število okuženih oseb v populaciji.

S ponedeljkom dodatni klicni center za podporo uporabnikom storitev SI-PASS

Zaradi napovedi, da bo Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) na portalu zVem omogočil dostop do digitalnega covidnega potrdila EU, se je močno povečalo povpraševanje po pridobitvi in uporabi mobilne identitete smsPASS ter kvalificiranih digitalnih potrdil. Zato na ministrstvu za javno upravo s ponedeljkom vzpostavljajo klicni center SI-PASS.

Klicni center bo nudil pomoč in podporo uporabnikom, ki uporabljajo ali pa želijo uporabljati storitve SI-PASS, predvsem zaradi pridobitve potrdil na portalu zVem, deloval pa bo vsak delovni dan med 8. in 22. uro. V začetku bo v klicnem centru na voljo od pet do šest svetovalcev, ki bodo nudili podporo uporabnikom, v nadaljevanju pa se bo ekipa svetovalcev še okrepila. Uporabniki lahko tako vsak delovni dan v omenjenih urah po pokličejo na brezplačno telefonsko številko klicnega centra 080 7074, so sporočili z ministrstva za javno upravo.

Za storitev SI-PASS in izdajo kvalificiranih digitalnih potrdil SIGEN-CA in mobilne identitete smsPASS skrbi Državni center za storitve zaupanja SI-TRUST, ponudnik storitev zaupanja, ki deluje v okviru ministrstva za javno upravo. Mobilna identiteta smsPASS ali kvalificirano digitalno potrdilo sta tako imenovani elektronski ključ. Omogočata dostop do različnih elektronskih storitev, kot so oddaja vlog, pridobitev potrdil, vpogled v podatke in digitalni podpis, na portalih zVem, eUprava, eDavki, eZpiz in podobno.

Na portalu zVem, ki je v upravljanju ministrstva za zdravje oziroma NIJZ in na katerem lahko sami pridobimo potrdilo o cepljenju proti covidu-19, prebolelosti ali testiranju, bo torej v kratkem dostopno tudi tako imenovano digitalno covidno potrdilo EU, ki bo državljankam in državljanom omogočalo lažjo mobilnost v okviru držav članic EU.

Podrobnosti o oddaji vloge za pridobitev mobilne identitete smsPASS ali kvalificiranega digitalnega potrdila so dostopne na spletni strani ministrstva za javno upravo in državnega centra za storitve zaupanja. Tam so navedena tudi prijavna mesta, na katerih je možno oddati vlogo za pridobitev mobilne identitete smsPASS. Navodila, kako namestimo mobilno identiteto smsPASS, tudi v obliki video vodiča, so dostopna na spletni strani državnega centra za storite zaupanja, so še pojasnili na ministrstvu.

EU priporoča umik omejitev ob potovanju v EU za še nekaj držav

Svet EU je danes po predhodnem dogovoru veleposlanikov držav članic objavil posodobljen seznam držav in območij, za katere predlaga postopno odpravo omejitev za nenujna potovanja v države članice unije. Po novem so na njem še ZDA, Albanija, Severna Makedonija, Srbija, Libanon, Tajvan, Hongkong in Macao.

Že od prej so na seznamu držav, za prebivalce katerih EU priporoča odpravo omejitve na zunanjih mejah, Avstralija, Izrael, Japonska, Nova Zelandija, Ruanda, Singapur, Južna Koreja in Tajska. Glede Kitajske glede na priporočila pri odpravi omejitev velja načelo recipročnosti, kar pa ni več potrebno pri njenih posebnih upravnih območjih Hongkongu in Macau.

Kriterije glede določanja tretjih držav, za katere naj bi odpravili omejitve potovanj, je EU posodobila 20. maja. Zajemajo epidemiološko stanje in splošen odziv na epidemijo covida-19, pa tudi zanesljivost dostopnih informacij in virov podatkov. Seznam preuči vsaka dva tedna in ga po potrebi posodobi.

Poleg držav na seznamu je vstop iz tretjih držav omogočen tudi tistim z nujnimi razlogi, kar so med drugim državljani in stalni prebivalci EU, od 20. maja pa tudi cepljenim. Pogoj je, da je bil posameznik 14 dni pred prihodom cepljen z zadnjim priporočenim odmerkom v EU odobrenega cepiva. To lahko velja tudi za cepljene s cepivi, ki jih je začasno odobrila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO).

Priporočila Sveta sicer niso zavezujoča in vsaka država se sama odloči, kdaj in kako bo uresničila priporočila. Naj pa ne bi nobena država odpravljala omejitev za potnike iz tretjih držav, dokler ni to usklajeno na evropski ravni.