Sedmi tekmovalni dan se je začel s sijajno tekmo v skupini C med Ukrajino in Severno Makedonijo v Bukarešti. V zanimivi in razburljivi tekmi z dvema zastreljanima enajstmetrovkama so zmagali favorizirani Ukrajinci z 2:1. V čustveni tekmi v skupini B je Belgija v Köbenhavnu premagal Dansko z 2:1 po preobratu, ki ga je z vstopom s klopi v drugem polčasu v 15 minutah zrežiral Kevin De Bruyne. Belgija se je z drugo zmago že uvrstila v osmino finala, Danci pa so pred izpadom. V zelo povprečni tekmi vodilnih ekip v skupini C je Nizozemska v Amsterdamu zvečer premagala Avstrijo z 2:0.

Raztreseni Avstrijec Alaba je Nizozemcem podaril enajstmetrovko

Tekma Nizozemske in Avstrije v Amsterdamu je bila derbi vodilnih ekip v skupini C. Za Avstrijo zaradi kazni ni smel igrati Marko Arnautović. Kazen neigranja na eni tekmi ga je doletela, ker je na nacionalni osnovi žalil reprezentanta Severne Makedonije Ezgjana Alioskega. V obrambo Nizozemske se je vrnil as Juventusa Matthijas de Ligt, kar je zelo dvignilo trdnost obrambnih okopov.

Potem ko so skušali Avstrijci v uvodnih minutah z veliko teka ustaviti Nizozemce, je tekmo usmeril hiter zadetek v 10. minuti. Desni bočni branilec Denzel Dumfreis je padel po dvoboju za nezbranim avstrijskim kapetanom Davidom Alabo, vendar izraelski sodnik Grinfeld je le zamahnil z roko. Po preverjanju s pomočjo VAR se je pokazalo, da je Alaba stopil na nart tekmeca že znotraj kazenskega prostora in sodnik je pokazal na enajstmetrovko, ki jo je realiziral Memphis Depay. V čvrsti tekmi z veliko ostrimi dvoboji, ki jih je dopuščal sodnik, so Nizozemci kontrolirali dogajanje, Depay pa je zapravil dve priložnosti. Avstrijci brez Arnautovića v napadu so bili v prvem polčasu povsem nenevarni in si niso priigrali niti ene priložnosti.

Tudi v drugem polčasu je bilo dogajanje podobno kot v prvem, torej igra na sredini igrišča in malo priložnosti. Nizozemska je vodstvo povišala v 67. minuti po fantastičnem protinapadu. Veliko dela je s podajo opravil Depay, Avstrijci so obstali, ker so menili, da je nedovoljen položaj, prodirajoči Malen pa je žogo nesebično podal Dumfriesu, ki je tako brez težav dosegel drugi gol na letošnjem prvenstvu. O nemoči Avstrije veliko pove podatek, da je prvi strel v okvir nizozemskega gola sprožila šele v 85. minuti. Nizozemci so igrali le toliko, kot je bilo potrebno za zanesljivo zmago.

V zadnjem krogu v ponedeljek bo Nizozemsko v Amsterdamu igrala s Severno Makedonijo, Ukrajina pa v Bukarešti z Avstrijo in to je neposredni dvoboj za drugo mesto v skupini C.

Sijajni Belgijec Kevin De Bruyne z vstopom s klopi zrežiral preobrat proti Danski v Köbenhavnu

Tekma med Dansko in Belgijo v Köbenhavnu pred 25.000 gledalci je bila nabita s čustvi. Začetek Danske je bil atomski, saj je povedala že po 99 sekundah, strelec pa je bil po napaki belgijske obrambe iznajdljivi Yussuf Poulsen, soigralec Kevina Kampla v Leipzigu. To je bil drugi najhitrejši gol v zgodovini EP, potem ko je Rus Dmitrij Kiričenko na tekmi proti Grčiji na šampionatu leta 2004 na Portugalskem zadel po 65 sekundah. Belgijci so bili v šoku, da pa niso prejeli vsaj še enega zadetka zadetka, je z obrambami preprečil vratar Thibaut Courtois.

V deseti minuti je bila tekma prekinjena za minuto v čast Cristianu Eriksenu, kateremu je na tekmi prvega kroga med Dansko in Finsko zastalo srce. S tribun in igrišča je prejel velik aplavz, ki ga je morda slišal, saj je bolnišnica, v kateri okreva, oddaljena le 400 metrov od stadiona Parken. Prekinitev je bila zelo čustvena tudi za zvezdnika Belgije Romeluja Lukakuja, saj si z Eriksonom deli slačilnico v Interju iz Milana in ga je želel obiskati v bolnišnici, vendar zaradi covid protokola ni dobil dovoljenja. Belgija je šele po dobrih 20 minutah umirila naleta Dancev, vendar je bila neprepoznavna. V prvem polčasu je le enkrat streljala na gol Kasperja Schmeichla, medtem ko Danci sprožili kar devet strelov.

Na začetku drugega polčasa je v igro vstopil prvi zvezdnik Belgije Kevin De Bruyne in bil glavni režiser popolnega preobrata od poraza do zmage. Belgijci so prišli do izenačenja v 54. minuti po izvrstnem protinapadu v režiji pravega juriša Lukakuja, podaje De Bruyneja in zadetka Thorgana Hazarda. De Bruyne je s tem postal edini evropski nogometaš, ki je vpisal asistenco na vsakem izmed zadnjih štirih velikih tekmovanj – evropskih prvenstvih 2016 in 2021 ter svetovnih prvenstvih 2014 in 2018, skupaj pa jih ima že osmem. V 70. minuti je De Bruyne dosegel že 22. gol za reprezentanco, potem ko sta Lukaku z zadrževanjem žoge in Eden Hazard z asistenco povsem izigrala dansko obrambo. Danska se je podala v lov za izenačenje, Belgija je trpela, vendar za izenačenje je zmanjkalo natančnosti ali pa je odlično posredoval Courtois, ki ga je enkrat rešila tudi prečka.

V zadnjem krogu predtekmovanja v ponedeljek bo Belgija v Sankt Peterburgu igrala s Finsko, Danska pa v Köbenhavnu z Rusijo.

Zmaga Ukrajine proti Severni Makedoniji in dve zastreljani enajstmetrovki

Severna Makedonija je imela premoč v številu navijačev na tribunah stadiona v Bukarešti, Ukrajina pa je prevladovala na igrišču. Oboji so za napredovanje osmino finala potrebovali zmago, saj so v prvem krogu doživeli poraza, Severna Makedonija z Avstrijo 1:3 in Ukrajina z Nizozemsko 2:3. Za razliko od tekme z Nizozemsko, ko so Ukrajinci predvsem morali teči za žogo, so jo imeli proti Makedoncem v svoji posesti. Od prve minute so zagospodarili na igrišču in tekmeca stisnili pred gol Stoleta Dimitrievskega. V prve pol ure so Ukrajinci zapravljali priložnosti, nato pa je udarna zvezdniška naveza Jarmolenko – Jaremčuk poskrbela za vodstvo z dvema zadetkoma v petih minutah.

V 29. minuti je po podaji iz kota zadel 31-letni kapetan Andrij Jarmolenko, ki se je rodil staršema Ukrajincema še v času Sovjetske zveze v Sankt Peterburgu (danes Rusija), v njegovem otroštvu pa je bila družina tako revna, da ni imela denarja za nakup žoge, ampak se igral z doma narejeno. To je bil 42. gol Jarmolenka za Ukrajino (zadnje tri sezone član West Hama), na vrhu lestvice strelcev pa je sedanji selektor Andrij Ševčenko z 48 zadetki. Pet minut kasneje je bil podajalec Jarmolenko, strelec pa Roman Jaremčuk, ki igra v Belgiji za Gent. Severna Makedonija, ki v prvem polčasu ni niti enkrat streljal v okvir gola Ukrajine, je dosegla gol v 39. minuti, vendar je bil razveljavljen, ker je bil strelec Goran Pandev v nedovoljenem položaju.

V drugem polčasu se je razmerje spremenilo. Makedonci so iz slačilnice prišli bojeviti in odločni, Ukrajinci pa niso bili več razigrani in veliko premehki v dvobojih. Potem ko je Arijan Ademi zapravil sijajno priložnost, so Makedonci izid znižali v 57. minuti, ko Goran Pandev priigral enajstmetrovko. Ezgajn Alioski je kazenski strel izvedel tako slabo, da je vratar Ukrajincev Georgi Buščan žogo odbil, a je branilec Leeds Uniteda napako popravil in odbitek pospravil v mrežo. Ko so Makedonci lovili izenačenje, so imeli Ukrajinci v 84. minuti priložnost, da odločijo tekmo. Sodnik je s pomočjo tehnologije VAR odločil, da je Daniel Avramovski (pred petimi leti je bil član Olimpije, kjer je zaradi skromne kakovosti odigral le sedem tekem) v živem zidu igral z roko in Ukrajinci so prišli do enajstmetrovke. Ruslan Malinovski, soigralec Josipa Iličića v Atalanti, je kazenski strel izvedel slabo, saj je vratar Dimitrievski žogo brez težav odbil. Ukrajinci so do konca trepetali za zmago, s katero so osvojili prve tri točke, prekinili serijo šestih porazov zapored in ostali v boju za uvrstitev v osmino finala. Severna Makedonija bo v ponedeljek v zadnjem krogu v Amsterdamu igrala z Nizozemsko, Ukrajina pa v Bukarešti z Avstrijo.

Dve zastreljani enajstmetrovki v Bukarešti sta bili že tretja in četrta (prvo je zapravil Hojbjerg za Dansko, drugo Bale za Wales) izmed petih, ki so jih sodniki dosodili na letošnjem EP. Toliko so jih zapravili na celotnem EP leta 2016 v Franciji, več (pet) pa na EP leta 2000 na Nizozemskem in v Belgiji. Tekmo je sodil Argentinec Fernando Andres Rapallini s pomočnikoma iz Španije (četrti sodnik je bil Slovenec Slavko Vinčić), kar je plod sodelovanja med evropsko in južnoameriško nogometno zvezo.