Na ljubljanskem sodišču se počasi končuje sojenje nekdanjim policistom sindikalistom Zoranu Petroviču, Vojku Marguču, Denisu Kadiriću, Dušanu Raju in Mihu Sakaču, ki naj bi novembra 2015 skovali zaroto proti takratnemu ministru za javno upravo Borisu Koprivnikarju. Na obravnavi v sredo načrtujejo zaslišanje še zadnje priče Roberta Mravljaka, ki naj bi bil po mnenju obrambe »zaslužen«, da je afera sploh prišla na dan. Opravili bodo tudi soočenje Koprivnikarja in škofjeloških prometnih policistov Davida Oblaka in Dejana Kelemana, ki sta takratnega ministra tudi ustavila. Če se bodo vsi vabilu odzvali, bodo po besedah sodnice Špele Koleta nato že sledile zaključne besede.

Spremembe v obtožnici

Kot je znano, tožilka Mojca Gruden obtoženim funkcionarjem Sindikata policistov Slovenije očita, da so se v okviru zaprte facebook skupine dogovorili, da bo policijska patrulja ustavila ministra, ko se bo z avtom vračal s koncerta svoje rock skupine v Loškem pubu v Škofji Loki. Upali naj bi, da ga bodo zalotili pijanega ali pri kakem drugem prekršku in ga s tem diskreditirali. Bil je namreč čas policijske stavke, ki jo je Koprivnikar kritiziral in ni želel prisluhniti pozivom o zvišanju plač. Oblak in Keleman sta ga res ustavila, vendar je napihal pod dovoljeno mejo.

Tožilka je nazadnje nekoliko spremenila obtožnico. Kot je razložila, v bistvenem ostaja enaka, je pa za vsakega obtoženca dodala, kakšno vlogo je takrat imel v sindikatu in kot tak komuniciral z drugimi oziroma kako je ta vloga vplivala na ravnanje Kelemana in Oblaka.

Vdor v facebook skupino

Ko je Koprivnikar naslednji dan javno objavil, da so ga policisti ustavili, je stekla interna policijska preiskava. Nepravilnosti ni pokazala. Marca 2016 pa je »jezni policist« v javnost poslal zaslonske fotografije pogovorov v zaprti facebook skupini. To je bil povod, da je peterica sindikalnih funkcionarjev izgubila službo. V postopku pred delovnim sodiščem, ko je Petrovič tožil notranje ministrstvo zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi, sta Petrovič in zagovornik Boris Kanduti navajala, da je nekdo vdrl v njihovo skupino. Po pregledu facebook korespondence sta ugotovila, da je bil med prejemniki sporočil tudi Robert Mravljak, tedaj že zaposlen v službi generalnega direktorja policije. Petrovič je povedal, da ga je iz skupine izločil že oktobra 2015, nekaj dni po tem, ko je Mravljak prekinil sodelovanje s sindikatom in odšel na generalno policijsko upravo. Petrovič in Kanduti sta pred delovnim sodiščem dejala, da je šlo za vdor v skupino in da je Mravljak o vsem obveščal vrh policije. Ker so bili tako pridobljeni dokazi nezakoniti, naj bi vodstvo policije, točneje Mravljak, v javnost poslalo anonimko. Rekla sta tudi, da je pregled lastnosti pisma »jeznega policista« odkril, da naj bi bil avtor nekdo s kraticami MR, kar naj bi tudi kazalo na Mravljaka.

Mravljaka, ki zdaj dela v tujini, bi morali zaslišati na zadnji obravnavi. Predvideno je bilo videokonferenčno zaslišanje z Nizozemsko, a se je izkazalo, da je trenutno na Hrvaškem. Tako naj bi ga v sredo zaslišali kar v živo.