»Primeri so enakomerno razpršeni po celotni državi, še vedno se širijo po šolah, kaže, da je neko novo žarišče v Kamniku, gledamo tudi, kako raste število okuženih v domovih,« je za TV Slovenija dejal uradni govorec vlade za covid-19 Jelko Kacin.

V Sloveniji je 14-dnevna kumulativna incidenca na 100.000 prebivalcev 34, EU se bliža številki 60. V Mariboru, kjer so se še konec maja pohvalili s tem, da so mesto brez okužbe, je ta številka po besedah direktorja tamkajšnjega zdravstvenega doma Jerneja Završnika že 41. Kar 18 okužb v zadnjih dneh tam je povezanih s praznovanjem osemdesetletnice, osem primerov iz ene od fantovščin, še štiri pa iz obiska enega od mestnih nočnih klubov.

Kdo bo vodil ples?

Ob takšnih številkah je bilo marca in aprila vse zaprto, kaj je drugače sedaj? »Poskušamo najti novo pot, da bo družba ostala odprta in plesali z virusom,« je dejal Mario Fafangel, predstojnik Centra za nalezljive bolezni v NIJZ. Kdo bo v tem plesu vodil, še ni jasno, »a po vsej verjetnosti bomo to mi.« Eden od pogojev za to je tudi povečanje števila testiranj. »Prej smo imeli 1500 testov dnevno in približno 50 primerov, zdaj pa imamo skoraj 3000 testov na dan in prišli smo do številke 108. Če hitro testiramo in je tudi dostop do testa hiter, pomeni, da okužena oseba okužbe ne širi okoli,« je pojasnil. NIJZ se je reorganiziral in sprejel določene kadrovske ukrepe, center za epidemiologijo je vzpostavil klicni center s 15 študenti medicine. Vse za to, da je na voljo več epidemiologov, ki lahko naredijo več testov in ugotavljajo v enem dnevu kontakte tudi 100 okuženih.

Kacin je še enkrat ponovil, da vlada zaostrovanja ukrepov zaenkrat nima v načrtu, a »če se bodo razmere poslabševale, bo Slovenija primorana sprejeti nove oziroma dodatne ukrepe.« Radikalnih ukrepov se bo vlada, tako Kacin, izogibala, dokler se bo dalo. »Če bi želeli uvesti radikalne ukrepe, bi morali razglasiti epidemijo in tako postati edina država v Evropi, ki bi to storila. Če bodo druge države to storile, jo bomo razglasili tudi mi, a za zdaj to ni potrebno,« je povedal. V nobenem primeru pa ne bodo več omejevali gibanja izven občin. »Tudi če bodo potrebne omejitve, te ne bodo po občinah. A nismo še tako daleč, da bi o tem razmišljali,« je zatrdil.

Vse karantene odslej 10-dnevne

Od nedelje bodo vse odrejene karantene, trajale 10 in ne več 14 dni. Fafangel je opozoril, da je karantena enovit ukrep. »Ni razlike med tisto, ki jo dajejo policisti na meji, in to, ki jo priporočajo epidemiologi,« zato bodo od nedelje priporočali desetdnevne karantene tudi za vse, ki so bili v tesnem stiku z okuženo osebo.

Vsi ukrepi, da preprečimo dodatne vnose okužbe v državo, so smiselni, najbolj pa so smiselni ukrepi, da se prepreči širjenje okužbe v državi, je dejal. »Če se držimo fizične distance, nosimo maske in uporabljamo aplikacijo, ščitimo sebe in druge. Vse to pomaga, da nam ni treba v 'lockdown' in gremo lahko naprej,« je bil slikovit.

Na novinarski konferenci o aktualnem stanju glede bolezni COVID-19 sodelujeta predstojnik Centra za nalezljive bolezni v NIJZ Mario Fafangel in vladni govorec Jelko Kacin.