Mesto ob Dravi letos zaznamuje stoletnico organiziranega likovnega ustvarjanja. »Ob tej priložnosti smo izbrali sto in še nekaj več del, po eno za vsako leto,« je pred odprtjem razstave 100+ Vrhunci, nabora iz zbirke Umetnostne galerije Maribor (UGM), povedala direktorica galerije Breda Kolar Sluga. »Nedavno se je nekoliko nerodno izpostavilo, da stoletnico obeležuje naše društvo, kar ni res,« pa je dodal Vojko Pogačar, predsednik Društva likovnih umetnikov Maribor (DLUM). »Mi smo zgolj dediči te premice, ki se je pred nami vlekla skozi različne klube in društva.«

Nastavki zbirke UGM koreninijo v 20. letih prejšnjega stoletja, danes šteje skoraj 7000 del. Galerijo je Maribor dobil leta 1954. Danes je druga največja slovenska galerija, ki se ukvarja z likovno umetnostjo 20. in 21. stoletja. »Naša zbirka je bila vedno osrčje galerije, v 65 letih pa so zbiralno politiko obarvali različni poudarki, ki danes tvorijo njen unikaten in pester značaj. V pokrajini raznolikih umetniških medijev se prepletajo vrhunski dosežki nacionalne umetnosti ter poglobljene prezentacije ustvarjalnosti severovzhodne Slovenije,« je razložila Kolar-Slugova.

Z novo razstavo želijo opozoriti na ustvarjalnost tukajšnjega prostora, obenem pa tudi na že več kot dve desetletji trajajočo in nikdar izpolnjeno željo, da bi galerija dobila nove razstavne prostore, v katerih bi lahko med drugim stalno razstavljala dela iz te zbirke. Breda Kolar Sluga: »Naša ustanova ima tudi muzejski značaj in javnosti bi radi pokazali dragocenosti in dragulje, ki se skrivajo v njej.«

Galerijo bi umestil v avstro-ogrsko Kadetnico

Pogačarju je v tem kontekstu v oči padla Kadetnica. »Je ena najlepših stavb v mariborskem okolju in v njej bi se dalo zamisliti muzej. To priložnost bi izrabila vsa večja mesta,« je prepričan. »Smo majhna dežela, ki se ne more postavljati z vojaško doktrino. Umetnost pa ima funkcijo gradnje identitete naše narodnosti in države.«

Kustosi UGM so za tokratno razstavo izbrali umetniška imena in dela, ki so pomembno vplivala na slovensko kreativno sfero v slikarstvu, kiparstvu, grafiki, ilustraciji, fotografiji, videu in instalaciji.

Razstavili bodo delo najslavnejše slovenske slikarke Ivane Kobilice, pa tudi mednarodno najbolj prepoznanega slovenskega umetnika Zorana Mušiča, ki je svoja prva ustvarjalna leta preživel prav v Mariboru. Razstavljen bo Aquamobile Slavka Tihca, ki predstavlja pomembno delo v njegovem opusu. »Vsi ti vrhunci se prepletajo s skrivnostnejšimi deli nekaterih spregledanih avtoric in avtorjev, ki so bila videna redko, a zanje menimo, da so izvrstna in nadvse navdihujoča ter lahko prinašajo drugačen pogled na likovno umetnost 20. stoletja,« pravi direktorica UGM.

Iz znanih razlogov razstava 100+ ne bo doživela klasične otvoritvene svečanosti, namesto tega bodo jutri in prihodnjo soboto opravili po štiri organizirana vodenja z največ 30 udeleženci. Na ogled bo postavljena do 12. septembra 2021.