Govorice o tem, da naj bi Hrvaško uvrstili na rdeči seznam, ne držijo, je povedal Kacin. Hrvaška ima relativno ugodno sliko, nevarno območje je zgolj Vukovarsko-srijemska županija.

»Slovenija je v boljši kondiciji kot pred mesecem dni, s 7,7 okuženih na 100.000 je zelo zelena in varna,« je na novinarski konferenci povedal uradni vladni govorec Jelko Kacin. Glavni vzroki za širjenje okužb so zabave, veseljačenje in popivanje. Zaskrbljujoče je, da se pogoji, ki jih je postavil NIJZ ne upoštevajo povsem celo na javnih dogodkih, je izpostavil.

Dr. Mateja Logar s klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja pri Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana je povedala, da je v času, ko čakamo na cepivo je ena od možnosti zdravljenje s plazmo. Predvsem bi s plazmo zdravili tiste s težjim potekom bolezni, potrebujejo pa seveda darovalce, ki so preboleli covid-19.

Bolezen lahko pusti dolgoročne posledice

Poudarila je še, da bolezen ni problem le v akutni fazi, ampak tudi po tem, ko jo prebolimo. Razlike med mladimi in starimi pri tem ni. V naslednjih tednih in mesecih imajo lahko pacienti težave s spominom, koncentracijo, utrujenostjo in izgubo mišične mase, otekanje sklepov. Povečano je tveganje za nastanek možganske kapi, tudi med mladimi.

O ruskem cepivu, v nasprotju z ameriškimi, kitajskimi in drugimi, ni veliko znanega, je na vprašanje o danes napovedani registraciji ruskega cepiva proti koronavirusu odgovorila dr. Logar. »Ne poznamo niti mehanizma, na podlagi katerega deluje niti njegove varnosti, zato bi se podrobnejšega komentiranja vzdržala.

Glede pouka v šolah je po besedah Kacina v igri kar nekaj scenarijev, pripravljeni moramo biti tudi na najslabšega. Več naj bi vedeli prihodnji teden, ko bo na mobilnih telefonih z operacijskim sistemom android na voljo tudi aplikacija #OstaniZdrav. Na mobilnih telefonih iOS pa bo aplikacija na voljo do konca avgusta.