Svoboda gibanja v Evropski uniji je od danes ponovno večja. Večina držav opušča nadzor, ki so ga uvedle na notranjih schengenskih mejah. Večinoma bo spet omogočeno nemoteno prehajanje meja. Vendarle pa zaradi različnih epidemioloških situacij in odločitev tamkajšnjih vlad vse države še ne bodo povsem sprostile prehajanje svojih meja.

Po podatkih evropske komisije Litva do sredine julija ohranja nadzor na svojih notranjih schengenskih mejah. Nadzora na notranji schengenski meji s Švedsko ne bo odpravila Finska. Do 21. junija bo nadzor na notranjih schengenskih mejah ohranila tudi Španija, Slovaška do 26. junija, Estonija pa do jutri.Ker se režim pri prehajanju meje nenehno spreminja, evropska komisija pripravlja tudi posebno spletno stran, na kateri bodo zbrane informacije o prehajanju meja in epidemiološko stanje v posameznih državah. Predvidoma naj bi bila dostopna danes.

Tako kot se neenako odpirajo notranje schengenske meje, v evropski komisiji podobno neenakomerno odpiranje pričakujejo tudi pri evropskih zunanjih mejah. Evropska komisija sicer nima pristojnosti, da bi upravljala notranje meje v schengenskem območju in zunanje evropske meje. Države same morajo odločiti, kdaj in kako bodo sprostile omejitve na zunanjih evropskih mejah. So se pa članice EU na zadnjem zasedanju notranjih ministrov izrekle za karseda koordinirano odpiranje meja.

Lažje prehajanje zunanjih meja ?

Kot osnova za takšno sproščanje ukrepov na zunanjih evropskih mejah lahko služijo priporočila evropske komisije. Ta predlaga začetek postopnega odpiranja zunanjih evropskih meja s 1. julijem. Ključen kriterij za sproščanje ukrepov na evropskih zunanjih mejah proti tretjim državam naj bi bile primerljive ali boljše epidemiološke situacije v teh državah, kot so v Evropski uniji.

Pri odločitvah, proti katerim državam naj bo sproščeno prehajanje evropskih zunanjih meja, evropska komisija priporoča tudi upoštevanje vzpostavljenih zadostnih ukrepov za preprečevanje širjenja koronavirusa. Evropska komisija sicer državam članicam predlaga, da je pred odpravo omejitev prehajanja zunanjih evropskih meja najprej odpravljen nadzor na vse notranjih schengenskih mejah.

Po oceni komisije bi države članice lahko zaradi ugodne epidemiološke situacije najprej sprostile prehajanje zunanjih meja z državami zahodnega Balkana: s Srbijo, Albanijo, Črno goro, BiH, Kosovom in Severno Makedonijo. Seznam držav naj bi se postopoma daljšal. ag