Novosti:

-V sredo nov potrjen primer okužbe z novim koronavirusom, nobene smrti bolnika s covidom-19

-Ješovnik: Ministrstvo za finance se je v dveh mesecih zadolžilo za okoli 4 milijarde evrov, zato ni razloga, da bi dvigovali davke

-Zajc: Turizem bo izgledal drugače kot do sedaj, ima pa Slovenija srečo, da se je že pred časom odločila za butični in ne masovni turizem

-Zajc: Fitnesi, hoteli, zdravilišča,... so izjeme in ostajajo zaprti do nadaljnjega

Zajc: Svoja vrata lahko odprejo tudi hostli in planinske koče, vendar le pod pogojem, da v sobi nista hkrati več kot dve osebi ali člani istega gospodinjstva

-Dolinšek: Od 23. maja zopet mogoč kontakt v športu. Lahko se bo zbralo tudi 10 naključnih prijateljev in na odprtem igrišču odigralo tekmo

-Kacin: Karantena v Sloveniji ostaja

Novinarsko konferenco si lahko ogledate na spodnji povezavi

V sredo nov potrjen primer okužbe z novim koronavirusom, nobene smrti bolnika s covidom-19

V sredo so ob 984 testiranjih potrdili en primer okužbe z novim koronavirusom, tako da je skupno število do zdaj potrjenih okužb v Sloveniji naraslo na 1464. Zaradi covida-19 ni umrl nihče, skupno število smrtnih žrtev tako ostaja 103. V bolnišnici se je zdravilo 32 bolnikov s covidom-19, sedem jih je potrebovalo intenzivno nego.

Število hospitaliziranih oseb v bolnišnicah se je tako v primerjavi s torkom zmanjšalo za šest, število bolnikov na intenzivni negi pa se je zmanjšalo za dve osebi. Sedem bolnikov s covidom-19 pa so izpustili iz bolnišnične oskrbe, piše na spletni strani vlade.

Vlada ne razmišlja o zvišanju davkov za kritje finančnih potreb države

Vlada ne razmišlja o zvišanju davkov za kritje finančnih potreb države. Kot je na novinarski konferenci, na kateri je podrobneje predstavil pravila glede državnih poroštev za kredite, dejal državni sekretar na finančnem ministrstvu Peter Ješovnik, je ministrstvo ob sprejemu nekaterih ukrepov sredstva zagotovilo z zadolžitvijo na mednarodnih trgih.

»Sprejeli smo dva zakona, za odlog kreditov in za odlog plačila obveznosti, hkrati pa je ministrstvo za finance na mednarodnih finančnih trgih najemalo dodatna sredstva. Aprila smo se zadolžili za približno štiri milijarde evrov,« je pojasnil Ješovnik, ki zato potrebe po dvigu davkov, o čemer razmišljajo v nekateri drugih državah, ne vidi.

Ješovnik je sicer danes na novinarski konferenci predstavil v sredo sprejeti vladni uredbi, ki predstavljata podrobnejša pravila v zvezi z izvajanjem poroštvenih shem za odložene obveznosti kreditojemalcev in za zagotavljanje dodatne likvidnosti gospodarstvu.

Shemi imata enak časovni okvir; pri obeh država prevzame poroštvo za kreditne obveznosti, ki bodo odločene ali na novo sklenjene, do 31. decembra letos.

Se pa razlikujejo vrednostne omejitve. V primeru sheme za zagotavljanje dodatne likvidnosti višina poroštva znaša 70 odstotkov glavnice kredita za velika podjetja in 80 odstotkov za srednja in mala podjetja, najvišji znesek glavnice pa znaša 10 odstotkov prihodkov od prodaje v letu 2019 in ne sme presegati višine zneskov stroškov dela za leto 2019.

Kljub sproščanju ukrepov v športu ostajajo fitnesi in podobni gospodarski objekti še zaprti

Vlada je sicer v sredo sklenila, da s 23. majem sprosti večino športnih aktivnosti, kar pomeni, da bodo ob upoštevanju zdravstvenih priporočil dovoljeni treningi in tudi rekreativna vadba v zaprtih prostorih. V to pa še niso vključeni fitnes centri, bazeni v zdraviliščih in podobni objekti.

Državni sekretar za izobraževanje, znanost in šport Marjan Dolinšek je na današnji novinarski konferenci povedal, da gre za sprostitev večine športa, ne le vrhunskega, temveč tudi rekreativnega. Po 23. majem bodo možni treningi in tekmovanja v ekipnih športih. Od ponedeljka, 18. maja, pa bo dovoljena vadba tudi v vzgojno-izobraževalnih objektih.

Pri vseh dejavnosti je treba upoštevati podrobna navodila in priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), ki bo pripravilo podrobna navodila, kako bodo lahko potekali treningi in tekme v ekipnih športih, kot je nogomet, ki je edini med ekipni najavil nadaljevanje sezone.

Vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin je danes pojasnil, da bo morala Nogometna zveza Slovenije (NZS) določiti, na kakšen način in kdaj se bodo tekmovanja nadaljevala.

Državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Simon Zajc je pojasnil, da še ni dovoljeno odprtje fitnesov, velnes centrov in bazenov za rekreativne namene. V določenih bazenih imajo možnost treningov registrirani športniki, pri tem pa morajo upoštevati navodila NIJZ. Za vadbo športnikov pa bodo odprti fitnesi, ki so v sklopu stadionov in dvoran.

Sprostitev tako še ne velja za bazene v zdraviliščih in podobnih objektih. Zajc pričakuje, da bodo kmalu pripravljeni standardi za obratovanje, kar je pogoj za odprtje. Kajakaštvo, veslanje in druge podobne dejavnosti bodo po Kacinovih besedah dovoljene.

Dolinšek je podrobneje predstavil tudi sproščanje športnih aktivnosti. Že s 18. majem bo dovoljena prostočasna športna vzgoja otrok in mladine, ta ukrep je povezan predvsem s počitniškim varstvom. Prav tako bo dovoljeno nadaljevanje usposabljanja strokovnih kadrov v športu, povezano s praktičnimi vsebinami in izpiti.

S 23. majem bo dovoljen tekmovalni in rekreativni šport tako v notranjih kot zunanjih športnih objektih in v naravi. Dovoljen bo stik med udeleženci, tudi ekipni športi v celoti; doslej je bila dovoljena le individualna vadba. Pogoje za to bo v prihodnje objavil NIJZ.

Kacin: Dopolnitev odloka o prepovedi zbiranja mogoča v nekaj urah

Notranje ministrstvo se po besedah vladnega govorca Jelka Kacina zelo trudi, da bi čim prej sprejelo dopolnitev odloka o prepovedi zbiranja na javnem mestu. Po njegovih pojasnilih gredo prizadevanja v smeri, da bi bilo zbiranje omejeno na največ 50 ljudi. »Pričakujem, da bo minister Aleš Hojs lahko podpisal spremembe odloka v nekaj urah,« je dejal.

Kacin se je na današnji novinarski konferenci dotaknil tudi zbiranja na dogodkih, kot so poroke. »Sem dobil kar nekaj vprašanj nevest, ki so izjemno občutljive, ker leto ali dve vnaprej načrtujejo dogodek, ki je zdaj padel v epidemijo covida-19,« je dejal.

Spomnil je, da so poroke dovoljene, število navzočih pri obredu pa je zaenkrat precej omejeno. Ministrstvo za notranje zadeve se po njegovih besedah zelo trudi, da bi čim prej sprejelo dopolnitev odloka o prepovedi zbiranja na javnem mestu.

»Skupno vsem prizadevanjem je, da bi bilo zbiranje omejeno na največ 50 ljudi. Od sedanjih omejitev je na 50 velik korak naprej,« je izpostavil. »Mislim, da si noben ženin in nevesta ne želita, da bi bila njuna poroka žarišče novega koronavirusa in da bi bili sorodniki, prijatelji in znanci potem v samoizolaciji ali pa v bolnišnici,« je še dodal Kacin.