Danes dopoldne je na brniško letališče prispel del pošiljke po pogodbi med zavodom za blagovne rezerve in podjetjem Joca Pečečnika Public Digital Infrastructure. Pečečnik je z blagovnimi rezervami podpisal 30 milijonov evrov težko pogodbo za večjo količino različne zaščitne opreme, vendar je prva pogodba propadla. Zaradi kaotičnih razmer na trgu Pečečnik do 3. aprila opreme ni mogel dostaviti, je pa z zavodom za blagovne rezerve takoj podpisal novo, praktično identično pogodbo in danes že dostavil prvo pošiljko. V njej je bilo 1.095.000 zaščitnih mask FFP2 s filtrom, 15.630 zaščitnih uniform za zdravnike in 1.664.000 zaščitnih rokavic, so sporočili iz Pečečnikovega podjetja Elektronček, zadovoljni gospodarski minister Zdravko Počivalšek pa je na svojem računu na twitterju objavil še nekoliko višje številke.

Tokratna pošiljka sicer predstavlja le del opreme po 30-milijonski pogodbi, ki ji rok poteče 23. aprila, kljub temu pa gre za največjo pošiljko slovenskih dobaviteljev. Ker so Pečečnika nekateri mediji razglasili za vojnega dobičkarja, je ob gostovanju na televiziji Pop TV zatrdil, da ne bo zaslužil niti centa, saj da se je odločil pomagati na prošnjo obrambnega ministra Mateja Tonina. Se je pa danes pohvalil, da je do opreme prišel tako, da so jo »dobesedno ukradli«. Oprema je bila namreč sprva namenjena v druge države.

Poleg Toninove matere tudi Počivalškov bratranec

Poročali smo že, da je v enem izmed večjih dobaviteljev, ki so podpisali pogodbo za dobavo zaščitnih mask, zaposlena Toninova mama, danes pa je portal MMC poročal, da je pogodbo sklenilo tudi konfekcijsko podjetje, ki je v lasti žene Počivalškovega bratranca.

Gre za tekstilno podjetje Marja, katerega prokurist Matjaž Plevnik nam je danes pojasnil, da so pred tremi tedni najprej začeli izdelovati pralne bombažne maske, ki so jih prodajali zasebnim kupcem. Nato so kupili še material za izdelavo kirurških mask za enkratno uporabo. Na dan jih izdelajo 5000. »Z lastnim znanjem smo razvili stroj za krivljenje in razrez materiala za te maske, preostali del pa šivilje zašijejo s šivalnimi stroji, ki smo jih morali za ta namen tudi dokupiti,« pravi Plevnik in dodaja, da so za maske pridobili ustrezen certifikat in podpisali pogodbo z zavodom za blagovne rezerve za 75.000 mask v vrednosti 52.500 evrov. Cena ene maske je tako 70 centov, kar je nekoliko več od trenutne povprečne cene kirurških mask, ki jih kupujejo blagovne rezerve (okoli pol evra). Plevnik pravi, da kitajskim cenam ne morejo konkurirati. Po izteku pogodbe jim bo ostalo še dovolj materiala (imajo celo možnost povečanja proizvodnje), vendar so skeptični, ali bo še interes za njihove maske. Plevnik poudarja, da imajo v družinskem podjetju čisto vest in da jim do posla ni pomagal nihče.