Slovenski šampion je v Kegums dopotoval z mešanimi občutki z dirk v zadnjih letih. Leta 2017 je prišel v Latvijo kot vodilni v skupnem seštevku za SP (s prednostjo 14 točk pred Cairolijem), a je že v prvi vožnji padel in jo končal na 14. mestu. V drugi je šel na vse ali nič, vendar je padel na hrbet in odstopil, Cairoli pa je znova prevzel vodstvo v SP. Po padcu v Latviji je bilo nadaljevanje sezone v znamenju zdravstvenih težav: v Nemčiji je padel in si zlomil lopatico (najprej rentgenske slike niso ničesar zaznale), zaradi česar je moral izpustiti dve dirki, v sezoni 2018 so se njegove težave le še nadaljevale...

Leta 2016, ko je postal svetovni prvak, je na VN Latvije osvojil tretje mesto, lani je bil peti. Prav v Kegumsu leta 2017 je Gajser pred današnjo dirko zadnjič vozil z rdečo startno številko 243 vodilnega v skupnem seštevku za SP. Sobotne kvalifikacije niso obetale sanjskega razpleta, kajti 22-letnik iz Pečk pri Makolah je po dveh tretjinah kvalifikacij, ko je bil na šestem mestu, padel, začasno odšel v bokse (njegov motor je imel zvito krmilo) in preizkušnjo končal šele na 18. mestu. Kljub slabemu startnemu položaju se je takoj prebil na četrto mesto, Cairoli pa z 12. startnega mesta v vodstvo. V nadaljevanju sta oba malce nazadovala: Italijan je »prvi polčas« dirke končal na tretjem mestu, Slovenec, ki je pred tem dobil vseh šest posamičnih voženj na zadnjih treh dirkah in osvojil maksimalnih 150 točk, na šestem.

Nizozemec Jeffrey Herlings je po 30-minutni dirki v dodatnih dveh krogih prehitel do takrat vodilnega Švicarja Arnauda Tonusa, a takoj po prihodu skozi cilj poskrbel za slabe novice. Potem ko je na progi naredil napako in padel, je za njim pripeljal Arminas Jasikonis iz Litve. Želel se je izogniti nesreči, vendar je aktualnemu svetovnemu prvaku s prvim kolesom zapeljal prek desnega gležnja, zaradi poškodbe katerega je Herlings šele prejšnji teden v Rusiji odpeljal svojo prvo dirko v letošnji sezoni. »Z zmago sem zadovoljen, toda v gležnju čutim hude bolečine. Zdaj odhajam k zdravnikom na pregled in nadejam se, da bom lahko nastopil v drugi vožnji,« je upal Jeffrey Herlings.

A od nastopa člana ekipe KTM ni bilo nič, kajti pregled je pokazal, da ima zlomljeno koščico v gležnju. Gajserju je tudi drugi start odlično uspel in se je z 18. mesta takoj prebil na drugega, po le minuti in pol vožnje je ostal brez glavnega tekmeca v skupnem seštevku za SP. Cairoli, prav tako voznik KTM, je namreč padel, pustil motor ob progi in s hudimi bolečinami zapustil prizorišče. To je bila seveda voda na mlin takrat tretjeuvrščenega Gajserja, ki je najprej prehitel Švicarja Tonusa, šest minut pred koncem pa še njegovega rojaka Jeremyja Seewerja. Gajser se je peljal proti zmagi v drugi vožnji, ko pa je oba Švicarja prehitel še Francoz Romain Febvre, je to pomenilo, da je 22-letnik dobil tudi veliko nagrado Latvije in že petnajstič zmagal na dirkah za SP v elitnem razredu MXGP

Na koncu so kar trije vozniki zbrali po 40 točk (Gajser, Febvre, Tonus), a je zaradi najboljšega dosežka v finalni vožnji zmaga odšla v Slovenijo. Kopica slovenskih navijačev ob progi in v ciljnem prostoru je z navdušenjem prisluhnila Zdravljici, Tim Gajser je imel po četrti zaporedni zmagi (Portugalska, Francija, Rusija, Latvija) in skupno peti (Italija) v letošnji sezoni – njegova prednost pred Cairolijem zdaj znaša že 33 točk – veliko razlogov za dobro voljo: »Seveda sem srečen in zadovoljen z razpletom. Po slabih kvalifikacijah in povprečni prvi vožnji se je vse sanjsko izšlo. V drugi vožnji sem našel dober ritem ter imel dobre linije in manevre. To je bila odlična kombinacija na tej težki progi, ki mi je na koncu tudi prinesla skupno zmago.«

V razredu MXGP je Slovenec Klemen Gerčar v obeh vožnjah ostal brez točk (26. in 25. mesto; skupno 30.), v razredu MX2 pa je Jan Pancar (28.) prav tako ostal brez točk. Naslednja dirka za SP bo konec tega tedna v Teutschenthalu za veliko nagrado Nemčije.