Kadar nosečnost poteka normalno in se nosečnica dobro počuti, je lahko aktivna do poroda. A previdnost vseeno ni odveč. »Nobena rekreacija v času nosečnosti ne sme potekati brez predhodne potrditve ginekologa. V primeru bolečin, slabosti, vrtoglavice, nepridobivanja ali celo izgubljanja kilogramov se aktivnost odsvetuje. Ženska lahko tudi v zadnjem mesecu nosečnosti še veliko naredi za pripravo na porod, ki je za telo naporen kot maraton. Najbolje je, če lahko vadi pod nadzorom strokovnjaka, predvsem pa mora poslušati sebe in svoje telo, skrbeti za dovolj hidracije, raznoliko in uravnoteženo prehrano ter veliko počitka,« pojasni inštruktorica pilatesa za nosečnice in mamice po porodu Anja Oman.

Vadba v nosečnosti mora biti zmerna. Najbolj priporočljiva sta hoja in plavanje. »Od vodenih vadb so primerne zgolj tiste, ki so namenjene nosečnicam in trajajo največ 50 minut. Od vseh najbolj priporočam pilates (za nosečnice), ki je že v svojem bistvu vadba, ki ne obremenjuje sklepov in vezi, ampak jih krepi. Zelo pomembne so vaje medeničnega dna in vaje, ki telo pripravljajo na porod,« izpostavi Omanova. Pravi, da boljše počutje in redna aktivnost nosečnice blagodejno vplivata tudi na plod, vse skupaj pa vodi k boljši pripravi na porod. »Ženske, ki so v nosečnosti aktivne, tudi hitreje okrevajo po porodu. Aktivnost v nosečnosti je torej enako pomembna kot zdrava prehrana in je dobra naložba v prihodnost.«

Ustavitev ob večji zadihanosti

Sogovornica v nosečnosti odsvetuje vse vadbe, ki obremenjujejo sklepe, skupinske športe in aerobiko, pa tudi vse oblike spletnih vadb. »Nosečnost je čas, ko telesa ne ženemo čez svoje zmožnosti in se ustavimo takoj, ko začutimo bolečino ali vrtoglavico. Aktivnost je za nosečnico primerna, vse dokler lahko nosečnica med izvajanjem vaj vzdržuje normalen pogovor. Če opazi, da je že zelo zadihana, se mora ustaviti.«

Glavni razlog, da imajo nosečnice zadržke pred aktivnostmi, se skriva v napačnih informacijah in strahu, ki ga take informacije širijo. Omanova pravi, da se nekatere ženske vadbe bojijo, da ne bi škodovale sebi ali plodu, medtem ko nekatere sprememb v svojem telesu ne jemljejo dovolj resno in so prekomerno aktivne. »Strah pred aktivnostjo je dokazano neupravičen, vse raziskave na svetovni ravni dokazujejo, da aktivnost v nosečnosti prinaša le prednosti. Pomembno pa je, da je vadba zmerna, primerna stanju ženske in njenim spremembam v telesu ter da jo vodi za to usposobljen inštruktor oziroma trener,« za konec dodaja Anja Oman, tudi organizatorka strokovnih seminarjev za vaditelje, trenerje in inštruktorje na temo prenatalne in postnatalne vadbe.